بسیج دانشجویی دانشگاه گیلان

بسيج يعني نيروي کارآمد کشور براي همه ميدانها

اسباب کشی

سلام به همه دوستان

به همت بچه ها به waresin.ir  اسباب کشی کردیم .

شاید بعدها این وبلاگ برای جمع آوری خاطرات دوباره شروع به کار کرد  .

و العاقبة للمتقین

+ نوشته شده در  جمعه 1392/02/27ساعت 1:43  توسط بسیج دانشجویی  | 

عدم به روز رسانی

تا اطلاع ثانوی وبلاگ به روز نخواهد شد


یاعلی

+ نوشته شده در  شنبه 1391/11/21ساعت 19:24  توسط بسیج دانشجویی  | 

خاطرات یک 16 آذری

رويای يك دانشجو

مصاحبه اختصاصی كيهان با دكتر مصطفی چمران

نامش مصطفي است و نام خانوادگي اش چمران. در امتداد مدرس سياست را عين ديانت مي دانست و سرانجام از تقاطع انقلاب اسلامي به آزادي رسيد؛ درست همان چيزي كه مي خواست. مي گفت: «دنيا و مافيها را سه طلاقه كرده ام» راست هم مي گفت، آزادي يعني همين.

آنچه مي خوانيد حاصل صحبت ما با سرداري است كه واژه اي براي توصيفش نمي شناسيم و البته نيازي هم به توصيف ما ندارد. گاهي پدر بود براي آنها كه در لبنان گرگ هاي صهيون پدرانشان را دريده بودند، گاهي دكتر بود براي آنها كه از همه چيز فقط مدرك را مي شناسند و بيشتر رفيق بود براي آنها كه روز و شب در كنارش مي جنگيدند، زندگي مي كردند و ياد مي گرفتند. حالا اما شهيد است براي ما كه از او جز مشتي عكس، كتاب و خاطره چيزي نداريم. آنچه مي خوانيد روايت مصطفي چمران است از واقعه 16 آذر 1332 كه 9 سال بعد از آن روز به روي كاغذ آورد و اكنون در قاب روياي يك دانشجو تقديم شما مي شود. دانشجويي كه در آخرين روزهاي پاييز در مقابل مصطفي چمران نشست و در حسرت يك آرزوي ديرينه با او مصاحبه كرد به اميد روزي كه با او هم كلام شود.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه 1391/09/16ساعت 8:46  توسط بسیج دانشجویی  | 

حمله به غزه؛ قطعه‌ای از پازل تغییر توازن استراتژیک در منطقه

 رضا سراج*

 عبور پیروزمندانه‌ی رژیم صهیونیستی و حزب «لیکود» از تهاجم به غزه می‌توانست زمینه‌ساز وارد شدن به مرحله‌ی بعدی از سناریوی طراحی‌شده‌ی آن‌ها باشد. در این بخش از سناریو، محور عربی موظف بود همچنان عقبه‌ی مقاومت (سوریه) را در شرایط بی‌ثباتی نگه دارد و با فعال ساختن جناح «14مارس»، مقاومت اسلامی لبنان را از درون تضعیف سازد.

حمله‌ی رژیم صهیونیستی به غزه بخشی از یک سناریوی آمریکایی‌ـ‌اسرائیلی‌ـ‌عربی برای ایجاد تغییر توازن استراتژیک در منطقه است. این سناریو، به دلیل اشتباه در محاسبات راهبردی، همانند طرح خاورمیانه‌ی جدید، دچار زایمان نارس و زودهنگام گردید و از این پس، تبعات آن گریبان طراحان و بازیگران آن را خواهد گرفت.

 

پس از حمله‌ی رژیم صهیونیستی به غزه، پیرامون چرایی و چیستی این تهاجم ددمنشانه، مطالب زیادی به رشته‌ی تحریر درآمد یا بیان گردید، لیکن در میان تحلیل‌های ارائه‌شده، کمتر به موضوع همه‌جانبه‌نگری مسائل و هم‌افزایی بازیگران پیدا و پنهان این سناریو اشاره شده است.

 

واقعیت این است که جنایات اخیر رژیم جعلی اسرائیل در غزه، قطعه‌ای از یک پازل راهبردی و بخشی از یک سناریوی پنج‌مرحله‌ای آمریکایی‌ـ‌اسرائیلی‌ـ‌عربی است که حمله به غزه، فاز اول آن را تشکیل می‌دهد.

 

مرحله‌ی اول

 

در این مرحله، رژیم صهیونیستی می‌بایست طی یک عملیات امنیتی و نظامی برق‌آسا، موسوم به «ستون ابرها»، اهداف زیر را محقق سازد:

 

1. ترور فرماندهان1] و مسئولین نظامی و امنیتی حماس (جناح معتقد به محور مقاومت در منطقه)؛

 

2. ترور مقامات دولتی حماس (جناح مخالف گفت‌وگو و سازش با رژیم صهیونیستی)؛

 

3. انهدام سلاح مقاومت.

 

در این چارچوب، رژیم صهیونیستی در ارزیابی و محاسبات استراتژیک، مقطع فعلی را بهترین زمان ممکن برای بهره‌گیری از فرصت‌ها و مهار چالش‌ها پنداشته و در صدد برآمده است با مغتنم شمردن فرصت بی‌ثباتی سوریه (عقبه‌ی مؤثر و پیروزی بخش محور مقاومت در جنگ‌های 33روزه و 22روزه) ریسک عملیات نظامی با هزینه‌ی 400 میلیون دلار در روز را بپذیرد.

 

از منظر طراحان صهیونیستی، عملیات «ستون ابرها»، علاوه بر ترمیم وضعیت روانی صهیونیست‌های ساکن در سرزمین‌های اشغالی و جبران حقارت ناشی از شکست در جنگ‌های پیشین، شرایط حزب «لیکود» را برای کسب اکثریت در انتخابات «کنست» (مصادف با بهمن‌ماه سال جاری)، در برابر احزاب «کادیما» و «کار»، بهبود می‌بخشید.

 

همچنین از منظر صهیونیست‌ها، حذف افراد معتقد به محور مقاومت اسلامی در منطقه و همسو با آن، زمینه‌‌ی تقویت جناح سازش و منفعل سیاسی‌کار متمایل به ترکیه و قطر را فراهم می‌ساخت. در این راستا، نکته‌ی قابل تأمل، چگونگی ترور شهید احمد الجعبری است. مدیر مرکز مطالعات یافا در مصر، پیرامون چگونگی ترور این شهید، اعلام داشته است که فرمانده‌ی گردان‌های قسام، در خودرویی ترور شد که امیر قطر به حماس هدیه کرده بود. این خودروی پیشرفته مجهز به ردیابی است که بلافاصله پس از استفاده از آن، خودروی مذکور مورد اصابت قرار گرفت.

 

از سوی دیگر، سردمداران رژیم صهیونیستی مترصد بودند، پس از موفقیت در عملیات «ستون ابرها»، موازنه‌ی استراتژیک در برابر محور ایران (مقاومت اسلامی) را یک تراز به نفع خود تغییر دهند.

 

مرحله‌ی دوم

 

اجرایی شدن بخش دوم سناریو بر عهده‌ی برخی از کشورهای عربی منطقه گذاشته شده بود. در این مرحله، می‌بایست قبل و حین عملیات نظامی‌ـ‌امنیتی رژیم صهیونیستی، بی‌ثباتی در عقبه‌ی مقاومت (سوریه) تداوم یابد. برگزاری نشست معارضین سوریه در قطر و شارژ مالی‌ـ‌تسلیحاتی آنان از یک سو، ناظر بر نشان دادن چراغ سبز برای آغاز مرحله‌ی اول سناریو بود و از سوی دیگر، مانع از نقش‌آفرینی سوریه در حمایت از مقاومت، همانند جنگ‌های 33روزه و 22روزه می‌گردید.

 

علاوه بر این، با تضعیف محور ایران، بخش دیگری از پازل تغییر توازن استراتژیک در منطقه تکمیل می‌شد. تضعیف و به محاق بردن بیداری اسلامی و تشدید فشارها به تهران و رهایی‌بخشی از آثار آن، از دیگر محاسبات راهبردی محور عرب، در همراهی و هم‌افزایی با سناریوی آمریکایی‌ـ‌اسرائیلی است.

 

مرحله‌ی سوم

 

سومین فاز از سناریوی مشترک آمریکایی‌ـ‌اسرائیلی‌ـ‌عربی، شامل انتقال پیام تغییر تراز موازنه‌ی استراتژیک به جمهوری اسلامی ایران می‌شد. در این مرحله و در آستانه‌ی مذاکرات 1+5، فرصت تضعیف محور ایران در منطقه، این امکان را به آمریکا می‌‌دهد تا جمهوری اسلامی ایران را وادار سازد در چارچوب راهبرد فشار‌ـ‌مذاکره، در زمین تعیین‌شده از سوی واشنگتن، بازی کند.

 

تقویت جریان‌های متمایل به مذاکره با آمریکا در داخل ایران، با افزودن بر فشارها و پررنگ ساختن خط واقعیت‌پنداری و اشتباه محاسباتی در بین برخی از مسئولین جمهوری اسلامی ایران، از دیگر رهاوردهای تعبیه‌شده در این مرحله بود که طراحان آمریکایی این بخش از سناریو، انتظار آن را می‌کشیدند.

 

در این راستا، حمایت سریع و صریح اوباما و اکثریت دمکرات در کنگره‌ی آمریکا از عملیات نظامی صهیونیست‌ها، علی‌رغم حمایت علنی نتانیاهو از میت رامنی، مؤید مشارکت کاخ سفید در این سناریوی هم‌افزایی است.

 

 

مرحله‌ی چهارم

 

این سناریو چنانچه در 3 مرحله‌ی قبلی با موفقیت قرین می‌شد، آن گاه شرایط برای اجرایی ساختن فاز چهارم فراهم می‌گردید. در این مرحله، که به بعد از انتخابات «کنست» رژیم صهیونیستی موکول می‌شد، تهاجم علیه مقاومت اسلامی در لبنان در دستور کار قرار می‌گرفت.

 

در واقع عبور پیروزمندانه‌ی رژیم صهیونیستی و حزب «لیکود» از تهاجم به غزه، کلید مرحله‌ی چهارم بود. در این بخش از سناریو، محور عربی موظف بود همچنان عقبه‌ی مقاومت (سوریه) را در شرایط بی‌ثباتی نگه دارد و با فعال ساختن جناح «14 مارس»، مقاومت اسلامی لبنان را از درون تضعیف سازد.

 

مرحله‌ی پنجم

 

مرحله‌ی آخر سناریوی آمریکایی‌ـ‌اسرائیلی‌ـ‌عربی، وارد آوردن فشار فزاینده‌ی مجدد به جمهوری اسلامی ایران، در آستانه‌ی انتخابات یازدهمین دوره‌ی ریاست جمهوری (خردادماه سال 1392) بود. این موج از فشار، از یک سو، گسل واقعیت‌پنداری (اشتباه محاسباتی) و خط سازش از درون را مجدداً فعال می‌ساخت و از سوی دیگر، جاانداختن محور موازی انحرافی در منطقه (ترکیه، قطر و...) را به جای محور مقاومت مد نظر قرار می‌داد.

 

محقق شدن مراحل پنج‌گانه‌ی سناریوی مذکور، به آمریکا این فرصت را می‌داد که علاوه بر تثبیت امنیت رژیم صهیونیستی در منطقه و مهار بیداری اسلامی، تغییر توازن استراتژیک در منطقه را رقم بزند.

 

این سناریو، به دلیل اشتباه در محاسبات راهبردی، همانند طرح خاورمیانه‌ی جدید، دچار زایمان نارس و زودهنگام گردید و از این پس، تبعات آن، گریبان طراحان و بازیگران آن را خواهد گرفت که تبیین و تحلیل آن مجالی دیگر می‌طلبد. اما به صورت خلاصه می‌توان گفت که رژیم صهیونیستی، در حال حاضر، در خصوص نبرد غزه، 2 راه پیش رو دارد:

 

1. رژیم صهیونیستی عملیات را متوقف سازد و با اعلام آتش‌بس، شکستی دیگر را بپذیرد که این به معنی شکست نتانیاهو و حزب «لیکود» در انتخابات آتی «کنست» رژیم صهیونیستی، تثبیت مقاومت اصیل در جنبش حماس و تغییر تراز موازنه‌ی نظامی‌ـ‌امنیتی بین مقاومت اسلامی و رژیم صهیونیستی است.

 

2. گسترش عملیات به حوزه‌ی نبرد زمینی و همه‌جانبه که به معنای شکستی بزرگ‌تر در آینده‌ی نزدیک برای این رژیم خواهد بود.

 

«و مکروا و مکر الله و الله خیر الماکرین»(*)


 

پی‌نوشت:

 

[1]از جمله‌ی این فرماندهان می‌توان به شهید احمد الجعبری، فرمانده‌ی گردان‌های قسام اشاره کرد. وی از افراد معتقد به محور مقاومت اسلامی در منطقه و منتقد عملکرد عناصر سیاسی‌کار این جنبش بوده است. از سوابق این شهید می‌توان به نقش‌آفرینی وی در طراحی به اسارت گرفتن گیلعاد شالیط و جنگ 22روزه اشاره کرد. ایشان قبلاً نیز مورد سوء‌قصد قرار گرفته بودند.

*منبع: سايت برهان

+ نوشته شده در  شنبه 1391/09/04ساعت 19:26  توسط بسیج دانشجویی  | 

بیانیه بسیج دانشجویی دانشگاه گیلان در محکومیت نسل کشی مسلمانان میانمار

بسم الله القاصم الجبارین

انا لله و انا الیه راجعون

قُتِلَ اَصحابُ الاُخدودِ ۞ اَلنَّارِ ذاتِ الوَقُودِ ۞ اِذهُم عَلَیها قُعُودُ ۞ وَ هُم عَلی مَا یَفعَلونَ بِالمُومِنینَ شُهُودٌ ۞ وَ مَا نَقَموُا  مِنهُم اِلّا اَن یُومِنوُا بِاللهِ اَلعَزیزِ الحَمید ۞ اَلَّذی لَهُ مُلکُ السَّماواتِ وَ اَلاَرضِ وَ اللهُ عَلی کُلِّ شَیٍ شَهیدٌ ۞ اِنَّ الَّذینَ فَتَنوُا المُومِنینَ وَ المُومِناتَ  ثُمَّ لَم یَتوُبوُا فَلَهُم عَذابُ جَهَنَّمَ  وَ لَهُم عَذابُ الحَریقِ ۞

لعنت و نفرین بر کسانی که آن خندق را برای سوزاندن مومنان حفر کردند همانان که آتشی شعله ور با هیزم  فراوان بر افروختند

آنگاه که بر کنار خندق آتش نشستند، و آنچه را که بر  سر مومنان می آوردند تماشا میکردند، و چیزی را از آنان ناخوشایند نمی دانستند جز اینکه به خدا،آن مقتدر شکست ناپذیر و ستوده ایمان آورده بودند.همان خدایی که فرمانروایی آسمان و زمین از آن اوست، و خداند بر هر  چیزی ناظر است و هیچ کاری بر او پنهان نمی ماند. به یقین کسانی که مردان و زنان با ایمان را شکنجه کرده و آزار داده  و سپس توبه نکرده اند،آنان را انواع عذاب دوزخ هست و عذاب آتش خواهند داشت.

سوره مبارکه بروج،آیات ٤ الی ١٠


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه 1391/05/07ساعت 1:7  توسط بسیج دانشجویی  | 

معنویت اسیر

به گزارش دانشجویان ایران، آنچه در میانمار به عنوان یک نسل کشی در حال وقوع است و از سوی رسانه های غربی در یک بایکوت خبری به سر می برد را باید در رابطه با دالایی لاما؛ رهبر بوداییان و همکار سازمان جاسوسی آمریکا بررسی کنیم.

تبت، سرزمین مقدس بودائیان و مرتفع ترین منطقه مسکونی جهان است، که از آن با نام "بام جهان" نیز یاد می شود، در جمهوری خلق چین و در مرز هند واقع شده است. پایتخت سنتی تبت، شهر لهاسا است که اکنون مرکز استان تبت چین است. اداره امور این سرزمین، که معمولا تحت حمایت چین بوده، از قرن هفدهم به بعد بر عهده رهبر مذهبی بوداییان تبتی بود که عنوان «دالایی لاما» را دارد.«تنزین گیاتسو»؛ چهاردهمین دالایی لاما تبت است که در سال در سال ۱۹۳۷ به عنوان کسی که روح بودا در او حلول کرده، معرفی شد! از همان سن و بر پایه خرافات رایج بودیسم، بر تخت سلطنت موروثی تبتی ها تکیه زد و در پانزده سالگی هم به عنوان رهبر تشریفاتی دولت تبت برگزیده شد. «دالایی لاما» در بیست و چهار سالگی، به تحریک غرب و برای تثبیت حکومت خودمختارش، تبتی ها را به شورش علیه حکمرانی چینی ها فراخواند، اما در حالی که هزاران تبتی در نبرد با سربازان چینی جان می دادند، از ترس جانش، به هند گریخت و از دولت دهلی تقاضای پناهندگی سیاسی کرد.

در سال های ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۶ (2001-2007 م)، چهار دیدار محرمانه «دالایی لاما» با رئیس جمهور آمریکا در کاخ سفید فاش شده است؛ سلسله ملاقات هایی که برای پیشبرد کودتاهای مخملی در جهان انجام می گشت که نمونه آن، کودتای نافرجام در برمه-میانمار- (موسوم به انقلاب زعفرانی) است. «دالایی لاما» در پاییز ۱۳۸۶ (2007 م)، از دست جرج دبلیو بوش، بالاترین نشان ایالات متحده را دریافت کرد. در مراسم اهداء این نشان عالی، رئیس جمهور جنگ طلب آمریکا وی را «نماد جهانی صلح و بردباری» خواند، اما بودیست های واقعی او را «گزینه معنوی سازمان جاسوسی سیا در انقلاب های مخملی» می دانند.

دالایی لاما در ایران نیز، برای نخستین بار در ۶ تیرماه ۱۳۸۵، توسط روزنامه «اعتماد ملی» معرفی شد و با هدف تبلیغ «معنویت سکولار» و «عرفان های آمریکایی» گفتگوی تبلیغاتی مفصلی از وی منتشر شد. روزنامه «کیهان» در ۲ بهمن ۱۳۸۶ با انتشار عکس ها و اسنادی فاش کرد که لاما با «کارل گرشمن»، رئیس «بنیاد اعانه ملی برای دموکراسی» و از رهبران «سازمان جاسوسی سیا»، نشست های منظمی را برای پیشبرد کودتاهای مخملی برگزار می کند.

بوداییان میانمار نیز ارتباط عمیقی با دالایی لاما دارند و خود را مطیع آن می دانند و کشتار جمعی مسلمانان توسط آنها که یک نسل کشی تاریخی می باشد را در بایکوت کامل خبری رسانه‌های غربی به انجام می رسانند. این اتفاق که محدود به یک نزاع فرقه‌ای نبوده، در راستای فرامین آمریکا به دالایی لاما و تلاش دولت میانمار برای اصلاحات مد نظر امریکا، پس از سفر کلینتون به این کشور اتفاق افتاده است.


دولت میانمار که به نقض حقوق بشر علیه تبتی ها متهم بود با وضع قوانینی بر ضد مسلمانان این کشور فشار را بر آنها تنگ کرد. ورود کلینتون و دیدار با رئیس جمهور این کشور شروعی بود بر فشار بیشتر بر مسلمانان. پس از این دیدار  تین سین؛ رئیس جمهور میانمار در یک سخنرانی اعلام کرد: "مسلمانان روهینگیا باید از کشور اخراج و به اردوگاه‌های پناهندگان سازمان ملل منتقل شوند."

دولت میانمار همچنین به صورت رسمی دستور داد که مسلمانان دیگر حق بنا کردن مساجد جدید یا ترمیم مساجد قدیمی را ندارند. همین مصوبه کافی بود تا افراطیون بودایی و هندی نزدیک به ۷۲ مسجد را ویران کنند. خشونت‌ها به دنبال حمله به یک اتوبوس حامل مسلمانان در استان راخین کلید خورد و ‍پس از آن از ابتدای فوریه گروه‌های افراطی بودایی، با حمایت و همراهی پلیس و ارتش دست به کشتار گسترده و آتش زدن دهکده ها و مساجد و فراری دادن مسلمانان زدند. دولت میانمار در اقدامی هماهنگ از ورود گروه های امدادی و رسانه های بین المللی به این منطقه جلوگیری کرد و در سکوت مجامع بین المللی نسل کشی گسترده آغاز شده است که برخی رسانه ها آن را هولوکاست واقعی مسلمانان نامیده‌اند.

+ نوشته شده در  جمعه 1391/04/30ساعت 16:0  توسط بسیج دانشجویی  | 

تبریک میلاد منجی منتظر

تو حاضری بی آنکه .....

 

گاهی اگر با ماه صحبت كرده باشی

از ما اگر پيشش شكايت كرده باشی

گاهی اگر در چاه مانند پدر آه

اندوه مادر را حكايت كرده باشی

گاهی اگر زير درختان مدينه

بعد از زيارت استراحت كرده باشی

گاهی اگر بعد از وضو مكثی كنی تا

آيينه يي را غرق حيرت كرده باشی

در سال های سال دوری و صبوری

چشم انتظاری را شفاعت كرده باشی

حتی اگر بی آن كه مشتاقان بدانند

گاهی نمازی را امامت كرده باشی

يا در لباس ناشناسی در شب قدر

از خود حديثی را روايت كرده باشی

يا در ميان كوچه های تنگ و خسته

نان و پنير و عشق قسمت كرده باشی

پس بوده يی و هستی و می آيی از راه

تا حق دل ها را رعايت كرده باشی

پس مردمك های نگاه ما عقيم اند

تو حاضری بی آن كه غيبت كرده باشی!

 

نغمه مستشار نظامی
+ نوشته شده در  چهارشنبه 1391/04/14ساعت 21:38  توسط بسیج دانشجویی  | 

شعر تقدیمی استاد به استاد شهید

دفتر فلق
تقدیم به شهید انصاری و شهید نورانی

در فراقتان یاران! سینه ی خزر خون است
سینه ی شفق سوزان، ساغر سحر خون است
ای گزیده شادروان! بر کرانه ی معنا
شاهدان خوش منظر! چشم منتظر خون است
*
در طلیعه ی تکبیر، بال باد می سوزد
باغبان باغ دل بهر گل کفن دوزد
شب در آتش حیرت دفتر فلق وا کرد
تا ز یاد آن یاران درس غم بیاموزد
*
ای شهید نورانی ای گل به گل خفته
با دم مسیحایی خاک خستگی رفته
هاتف بهشت پاک از سراچه ی لولاک
بهرت ای بهشتی وش! قصه سفر گفته
*
تا که قالب تن را با اشاره بشکستید
بر لقای ربانی عاشقانه دل بستید
حلقه های ظلمت را چون سپیده بگسستید
از شراب آزادی سرفراز و سرمستید

مرحوم دکتر رحمدل

+ نوشته شده در  چهارشنبه 1391/04/14ساعت 3:28  توسط بسیج دانشجویی  | 

سالگرد استاد شهید دانشگاه تبریک و تهنیت باد

نام:علی انصاری
تاریخ تولد:3-3-1323

محل تولد:رودسر
تاریخ شهادت:15-4-1360
محل شهادت:رشت،به دست منافقین کوردل
آخرین مسوولیت:استاندار استان گیلان
شهید مهندس علی انصاری درخرداد ماه سال هزار و سیصد و بیست و سه از خانواده ای مذهبی و معتقد و متدین در شهرستان رودسر متولد شد و پس از گذراندن مقاطع تحصیلی تا سوم دبیرستان در شهرستان رودسر، جهت ادامه تحصیلاتش به تهران رفت و در دبیرستان نظام به تحصیلش ادامه داد و در سال 40 موفق به اخذ دیپلم ریاضی از دبیرستان نظام گردید و سپس وارد دانشگده افسری گردید، اما در خرداد سال 42 بدلیل وجاهت مذهبی اش از دانشکده نظام اخراج گردید. پس از گذراندن تربیت معلم به استخدام آموزش و پرورش در آمد و شغل شریف معلمی را در پیش گرفت و به روشنگری اذهان عمومی و موشکافی مسائل مذهبی و اجتماعی همت گماشت و مردم را از وضع زمانه آگاه ساخت . چند سال بعد مجدد در کنکور شرکت و وارد دانشگاه شد ، اایشان دانشجوی سال سوم دانشکده بودازدواج نمود و یک فرزند دختر از این پیوند مقدس به یادگار ماند . در دوران تحصیل به علت فعالیت های مذهبی و سیاسی چندین بار توسط ساواک بازداشت وزندانی شد، حضور جلسات قرآنی و نهج البلاغه و تفاسیر آیات عظام محمدی گیلانی و محفوظی و فلسفی در استواری و انگیزه فردی ایشان در مبارزه با نظام منهوس پهلوی واستقرار حکومت الله تاثیر بسزایی داشت .
پس از اتمام تحصیلات دورهً کارشناسی برای فوق لیسانس شرکت کرد و موفق شد. ولی ساواک از ادامه تحصیل وی ممانعت کرد
شهید علی انصاری بنابه وصیت پدرش که در وی نبوغ خاصی را مشاهده کرده بود جهت ادامه تحصیل و با اسم مستعار از ایران خارج و به آمریکا رفت و درآمریکا در دو رشته صنایع و دکترای ریاضی بطور همزمان شروع به تحصیل علم و دانش نمود و همان زمان در دو دانشگاه نیز تدریس می کرد و پس از دو ترم به جرم تبلیغ اسلام ، از تدریس در تمامی دانشگاههای آمریکا منع گردید. شهید مهندس علی انصاری مسئولیت برگزاری مجالس و تظاهرات در آمریکا را بر عهده داشت و علاوه بر آن دبیر انتشارات انجمن اسلامی بود و در زمینه انتشارات کتب با روحانیون مبارز رابطه نزدیکی داشت و در طول اقامت در آن دیار غربت برای سخنرانی به اکثر نقاط آمریکا وکانادا و لبنان مسافرت کرد و به علت دوستی نزدیکی که با شهید چمران و امام موسی صدر داشت ، چندین بار به لبنان سفر کرد . زمانی که خروش انقلاب اسلامی ایران پایه های ظلم را به لرزه افکند، شهید انصاری همانند دیگر عاشقان اسلام به محل اقامت حضرت امام (ره) در نوفل لوشاتوی فرانسه خدمت ایشان رسید وکسب فیض و تکلیف نمود.
سال 57 در حالیکه کارهای تز دکترای خود را انجام می داد به ایران بازگشت و پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ابتدا به معاونت استانداری خراسان و سپس سمت استانداری گیلان منسوب گردید و در کنار آن عضو هیات علمی دانشگاه گیلان و پست دانشگاه فنی گیلان را هم بر عهده گرفت . بعد از واقعه 7 تیر طی سخنرانی در میدان شهرداری رشت خطاب به منافقین و سرسپردگان آمریکای گفت ما خدمتگزاران ملت هر روز غسل شهادت می کنیم و باکی از شهید شدن نداریم !؟ زیرا که شهادت برای رضای خدا ترس ندارد؛ بلکه آرزوی ماست و ما به آن افتخار می کنیم.
شهید مهندس علی انصاری بزرگ مردی که قلبش مالامال از تعهد و تقوا و عشق و تلاش و ایثار بود در تاریخ 15 /4/60 در ساعت 7 بامداد خونین در چهارمین روز ماه مبارک رمضان در خیابان لاکانی رشت مورد هجوم ناجوانمردانه منافقان قرار گرفت و به مقام عالی شهادت در راه رضای حضرت باری تعالی که سالها برایش تلاش کرده بود نائل آمد و رو سیاهی بر منافقین از خدا بی خبر ماند و مهندس شهید انصاری هم سندی بر این مدعا گردید .
شهید انصاری پرورش یافته مکتب تشیع و برخواسته از توده های محروم جامعه و تبلوری از معنویت و مردم دوست و خداپرست بود ، لذا به محض با خبر شدن مردم گیلان از شهادت ایشان تظاهرات گسترده ای علیه منافقین و دشمنان اسلام و انقلاب برپا نمودند و بدینوسیله تنفر و انزجار خود را از منافقین اعلام نمودند .
پیام شهید
توای دخترم : کوله بارم را بر دوش گیر و فرزند شهادت باش، همرزمان تو، در 17 شهریور غوغا کردند و با سمیه ها هم راه شدند تو نیز همچون سمیه از حق پیروی کن و بدان که هیچ مکتبی غیر از اسلام یارای پیاده کردن عدالت اجتماعی را ندارد .
برسر مستکبرین فریاد زن، نسبت به مستضعفین، خاضع باش .
+ نوشته شده در  چهارشنبه 1391/04/14ساعت 3:22  توسط بسیج دانشجویی  | 

معارفه مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه گیلان

جلسه تودیع و معارفه مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه گیلان ساعت۱۴روز چهارشنبه31 خردادماه همزمان با سالروز شهادت دکتر مصطفی جمران و روز بسیج اساتید در دفتر ریاست دانشگاه گیلان برگزار شد .

در این جلسه که دکتر حاتم زاده رئیس دانشگاه ٬ مهندس ملکعلیپور مسئول بسیج دانشجویی استان گیلان٬ حجت الاسلام مهدوی مسئول نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه گیلان ، دکتر شاکری نیا معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ٬ تعدادی از مسئولین دانشگاه ٬ شماری از مسئولین بسیج دانشجویی استان و فعالین تشکل بسیج دانشجویی دانشگاه گیلان حاضر بودند :

در ابتدا مهدی نورسته مسئول قبلی بسیج دانشجویی گزارشی از عملکرد گذشته مجموعه ارائه و از زحمات اعضای شورای مرکزی و مسئولین دانشگاه تشکر کرد.

وی  با اشاره به گذشت 3 دهه از انقلاب  و تغییر تدریجی مدیران نظام که سابقه حضور و مدیریت انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی را داشته اند اشاره داشت در این برحه حساس از انقلاب نقش و وظیفه  همه دلسوزان نظام اسلامی تربیت کادر هم طراز انقلاب اسلامی و تربیت انقلابی نسل جوان در حال ورود به عرصه مدیریت کشور است که در این زمینه نقش محوری بسیج دانشجویی غیر قابل انکار است .

در ادامه حجت الاسلام مهدوی به بیان نقش محوری بسیج در ایجاد انگیزه و روحیه انقلابی در دانشگاه اشاره و به لزوم همدلی نیروهای ارزشی دانشگاه اشاره نمود .

در ادامه دکتر حاتم زاده نیز از زحمات مسئول قبلی تشکر و برای مسئول جدید آرزوی موفقیت نموده امادگی خود را جهت همکاری گسترده تر با بسیج دانشجویی اعلام داشتند .

دکتر شاکری نیا معاون فرهنگی دانشگاه نیز به لزوم فعالیت و تلاش هرچه بیشتر در زمینه فرهنگی در دانشگاه اشاره نمودند .

در ادامه مهندس ملکعلیپور  وظیفه و رسالت تشکل بسیج دانشجویی را ترسیم کرد و همچنین از زحمات برادر مهدی نورسته تشکر کرد .

در نهایت امیر حسین خادم صادق مسئول جدید بسیج دانشجویی دانشگاه گیلان نیز با تشکر از مهدی نورسته و سرکار خانم سیف پور جانشین خواهر بسیج دانشجویی و همه اعضای شورا با تاکید بر دوبعدی و فراتشکلی بودن بسیج درتمام ابعاد ، بر ورود نظام مند فرمایشات مقام معظم رهبری وحضرت امام به بدنه و فعالیتهای بسیج دانشجویی اشاره و مطالبه گری ازمسئولین را از وظایف جاری بسیج دانشجویی دانستند . ایشان همچنین اجرای دقیق و هدفمند فعالیت ها را باعث استحکام ساختار داخلی بسیج دانسته و برنامه آتی بسیج دانشجویی را بر محورهای جنبش نرم افزاری ، چرخه علمی ، کرسیهای آزاداندیشی و اعتلای معنوی اعضا برشمردند .

در پایان حکم مسئولیت امیر حسین خادم صادق  قرائت و به وی اعطا شد.(شایان ذکر است ایشان به مدت یکسال مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه گیلان خواهند بود )

+ نوشته شده در  پنجشنبه 1391/04/01ساعت 10:34  توسط بسیج دانشجویی  | 

آغاز ثبت نام دومین دوره اردوی جهادی دانشگاه گیلان

بسمه تعالی

إنَّ لکلِّ اُمَّةٍ سِیاحةً ، و سِیاحةُ اُمَّتی الجِهادُ فی سبیلِ اللّه   

تفریح و گشت و گذار جوان‌های امّت من در جهاد است؛    

پیامبر اعظم (ص)

در مسابقه خدمت رسانی به مردم حتی یک روز را هدر ندهید .

        امام خامنه ای (روحی فداه)

 

قابل توجه دانشجویان دردمند

کانون جهاد خدمت رسانی بسیج دانشجویی دانشگاه گیلان در نظر دارد از کلیه دانشجویانی  که محرومان جامعه سهمی هر چند اندک در وقت و انرژی آنان دارند جهت شرکت در اردوی جهادی دعوت به همراهی مینماید .

زمان : نیمه اول شهریور 91

مکان : مناطق محروم استان گیلان

زمینه های فعالیت :

1-کمیته فرهنگی و آموزش

2-کمیته کشاورزی

3-کمیته بهداشت و درمان

4-کمیته عمران

5-کمیته معیشت

علاقمندان می توانند جهت ثبت نام مشخصات خود(نام و نام خانوادگی-رشته تحصیلی-شماره دانشجویی- شهرستان محل سکونت-آدرس پست الکترونیک شماره تماس ) را به شماره های ذیل پیامک یا تماس حاصل نمایند  :

30007650003210  -  09118070157  -  09116701367

 

ستاد برگزاری اردوهای جهادی دانشگاه گیلان

 

 

+ نوشته شده در  جمعه 1391/03/26ساعت 21:42  توسط بسیج دانشجویی  | 

ها علیٌ بشرٌ کیفَ بَشر

کعبه از راز جهان راز خدا آگاه است

راز ایجاز خدا نقطه ی بسم الله است

کعبه افتاده به پایت سر راهت سرمست

«پیرهن چاک و غزل خوان و صراحی در دست»

کعبه وقتی که در آغوش خودش یوسف دید

خود زلیخا شد و خود پیرهن صبر درید

کعبه بر سینه ی خود نام تو ای مرد نوشت

قلم خواجه ی شیراز کم آورد، نوشت:

«ناگهان پرده برانداخته ای یعنی چه

مست از خانه برون تاخته ای یعنی چه»

راز خلقت همه پنهان شده در عین علی ست

کهکشان ها نخی از وصله ی نعلین علی ست

روز و شب از تو قضا از تو قدر می گوید

«ها علیٌ بشرٌ کیفَ بَشر» می گوید

 

    می رسد دست شکوه تو به سقف ملکوت

ای که فتح ملکوت است برای تو هبوط

نه فقط دست زمین از تو تو را می خواهد

سالیانی ست که معراج خدا می خواهد-

زیر پای تو به زانوی ادب بنشیند

لحظه ای جای یتیمان عرب بنشیند

دم به دم عمر تو تلمیح خدا بود علی

رقص شمشیر تو تفریح خدا بود علی

وای اگر تیغ دو دم را به کمر می بستی

وای اگر پارچه ی زرد به سر می بستی

در هوا تیغ دو دم  نعره ی هو هو می زد

نعره ی حیدریه «أینَ تَفرو» می زد

بار دیگر سپر و تیغ و علم را بردار

پا در این دایره بگذار عدم را بردار

بعد از آن روز که در کعبه پدیدار شدی

یازده مرتبه در آینه تکرار شدی

راز خلقت همه پنهان شده در عین علی ست

کهکشان ها نخی از وصله ی نعلین علی ست

روز و شب از تو قضا از تو قدر می گوید

«ها علیٌ بشرٌ کیفَ بَشر» می گوید.

سید حمیدرضا برقعی

+ نوشته شده در  دوشنبه 1391/03/15ساعت 11:52  توسط بسیج دانشجویی  | 

در سوگ آیینه

دوبند از ترکیب بندی در رثای حضرت امام خمینی(ره)

امشب خبر کنید تمام قبیله را

بر شانه میبرند امام قبیله را

ای کاش میگرفت به جای تو دست مرگ

جان تمام قوم تمام قبیله را

برگرد ای بهار شکفتن! که سالهاست

سنجیده ایم با تو مقام قبیله را

بعد از تو بعد رفتن تو -گرچه نابجاست-

باور نمیکنیم دوام قبیله را

تا انتهای جاده نماندی که بسپری

فردا به دست دوست،زمام قبیله را

زخمیم خنجر یمنی را بیاورید

زنجیرهای سینه زنی را بیاورید

ای خفته در گاه تو صد کشور آیینه

شد مدتی نگاه نکردی بر آیینه

رفتی و روزگار سیه شد بر آیینه

رفتی و کرد خاک جهان بر سر آیینه

رفتی و شد زشعله برانگیزی جنون

در خشکسال چشم توخاکستر آیینه

چون رنگ تا پریدی از این خاک خورده باغ

خون می خورد به حسرت بال وپر آیینه

دردا،فتاده کار دل ما به دست چرخ

یعنی که داده اند به دست آهنگر آیینه

در سنگ خیز حادثه تنها نشاندیش

ای سرنوشت رحم نکردی بر آیینه

امشب بر آستان ندامت عجیب نیست،

ای مرگ! اگر ز شرم بمیری هر آیینه

ای سنگدل! دگر به دلم نیشتر مزن

بسیار زخم ها زده ای ، بیشتر مزن

           تیرماه1368

محمدکاظم کاظمی
+ نوشته شده در  یکشنبه 1391/03/14ساعت 11:45  توسط بسیج دانشجویی  | 

حلول ماه رجب، ماه ولایت و امامت، ماه بارش رحمت الهی بر بندگانش مبارک باد

+ نوشته شده در  چهارشنبه 1391/03/03ساعت 12:33  توسط بسیج دانشجویی  | 

همایش انسان و عصر جدید

همایش انسان و عصر جدید

نشست اول : انقلاب و سیادت

زمان : 91/2/23  ساعت 14:30

مکان: تالار شهید کریمی دانشکده علوم پایه

با حضور استاد رائفی پور


+ نوشته شده در  شنبه 1391/02/23ساعت 12:42  توسط بسیج دانشجویی  | 

پيام نوروزى مقام معظم رهبری به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۱ ، سال توليد ملى، حمايت از كار و سرمايه‌ى ايرانى

بسم‌اللّه‌الرّحمن‌الرّحيم‌
يا مقلّب القلوب و الأبصار يا مدبّر اللّيل و النّهار يا محوّل الحول و الأحوال حوّل حالنا الى احسن الحال.

اللّهمّ كن لوليّك الحجّة بن الحسن صلواتك عليه و على ءابائه فى هذه السّاعة و فى كلّ ساعة وليّا و حافظا و قائدا و ناصرا و دليلا و عينا حتّى تسكنه ارضك طوعا و تمتّعه فيها طويلا.


اللّهمّ اعطه فى نفسه و ذريّته و شيعته و رعيّته و خاصّته و عامّته و عدوّه و جميع اهل الدّنيا ما تقرّ به عينه و تسرّ به نفسه.
 

تبريك عرض ميكنم عيد نوروز و فرا رسيدن سال نو را به همه‌ى هم‌ميهنان عزيز در سراسر كشور، و به همه‌ى ايرانيانى كه در هر نقطه‌اى از دنيا سكونت دارند، و به همه‌ى ملتهائى كه عيد نوروز را گرامى ميدارند؛ بالخصوص تبريك عرض ميكنم به خانواده‌هاى عزيز شهيدان، به جانبازان، به خانواده‌هاشان، به همه‌ى ايثارگران، به همه‌ى فعالان عرصه‌هاى مختلف. آرزو ميكنم  و دعا ميكنم كه خداوند متعال براى ملت ايران بهروزى، شادى، نشاط و دلِ خوش در اين سال جديد مقدر بفرمايد و بدخواهان اين ملت را در اهدافشان، در تلاشهاشان ان‌شاءاللّه ناكام كند.

سالى كه گذشت - سال 90 - يكى از سالهاى پرحادثه در سطح جهان و در منطقه و در كشور ما بود. آنچه كه در مجموع انسان مشاهده ميكند، اين است كه اين حوادث بر روى هم به سود ملت ايران و در راه كمك به هدفهاى آن، تمام شده است. آن كسانى كه اهداف بدخواهانه‌اى درباره‌ى ملت ايران و ايران و ايرانى در سر ميپرورانند، در كشورهاى غربى دچار مشكلات گوناگون هستند. در سطح منطقه، ملتهائى كه جمهورى اسلامى از آنها همواره حمايت كرده است، به هدفهاى بزرگى دست پيدا كرده‌اند؛ ديكتاتورهائى به زير كشيده شدند؛ قانونهاى اساسىِ مبتنى بر اسلام در كشورهائى تصويب شد؛ دشمن درجه‌ى يك امت اسلامى و ملت ايران - يعنى رژيم صهيونيستى - در محاصره قرار گرفت. در داخل كشور، به معناى حقيقى كلمه، سال 90، سال بروز اقتدار ملت ايران بود. در جنبه‌ى سياسى، ملت ايران در اين سال، چه در راهپيمائى بيست و دوى بهمن، چه در انتخابات دوازدهم اسفند، آنچنان حضورى از خود نشان داد و آنچنان شاخصى را براى اقتدار ملى در تاريخ منطقه ثبت كرد كه نظير آن را در گذشته كمتر داشتيم.


با وجود اين‌همه دشمنى، اين‌همه تبليغات، اين‌همه تهاجمهاى خصمانه و بدخواهانه، ملت ايران در طول اين سال، با همه‌ى وجود توانست حضور خود را در صحنه، نشاط خود را، آمادگى خود را در عرصه‌هاى گوناگون علمى و اجتماعى و سياسى و اقتصادى نشان بدهد و اثبات كند. بحمداللَّه سالى بود كه با همه‌ى سختى‌ها، داراى دستاوردهاى بزرگى بود. همچنان كه قبلاً عرض شده است، شرائط، شرائط بدر و خيبر بود؛ يعنى شرائط قبول چالشها و دشوارى‌ها و غلبه‌ى بر آنها.


همان طورى كه اولِ سال گذشته اعلام شد، سال 90، سال جهاد اقتصادى بود
. اگرچه هوشمندان و آگاهان ميدانستند كه اين نام و اين جهتگيرى و شعار براى سال 90 يك امر لازم است، اما بعد تلاشهاى دشمنان در اين سال هم همين را اثبات كرد و نشان داد. دشمنان ما از اوائل سال، حركت خصمانه‌ى خودشان را در عرصه‌ى اقتصادى نسبت به ملت ايران آغاز كردند؛ اما ملت ايران، مسئولين، آحاد مردم، دستگاه‌هاى مختلف، با تدبيرهاى هوشمندانه‌اى توانستند با اين تحريمها مقابله كنند و مواجهه‌ى آنها تا حدود زيادى توانست اثر اين تحريمها را خنثى كند و حربه‌ى دشمن را كُند كند. سال 90، سال فعاليتهاى بزرگ علمى بود؛ كه من ان‌شاءاللَّه در فرصت سخنرانى، برخى از پيشرفتهاى علمى و اقتصادى و تلاشهاى گوناگون را براى ملت عزيزمان شرح خواهم داد. سال 90 سالى بود پر چالش، و سالى بود پر نشاط، و سالى بود كه ملت ايران به فضل الهى توانست بر چالشهاى موجود غلبه كند.

ما امسال سال ديگرى را در پيش داريم كه به اميد خدا و با توكل بر پروردگار، باز ملت ايران با فعاليت خود، با تلاش خود، با هوشمندى خود در اين سال خواهد توانست پيشرفتهاى زيادى را براى خود به ارمغان بياورد. به تشخيص من، بر طبق گزارشها و مشاوره‌ى با افراد مطلع و آگاه، به اين نتيجه ميرسيم كه عرصه‌ى چالش مهم در همين سال جارى - كه اين سال، امروز و از اين ساعت شروع ميشود - عرصه‌ى اقتصادى است. جهاد اقتصادى چيزى نيست كه تمام‌شدنى باشد. مجاهدت اقتصادى، حضور جهادگونه در عرصه‌هاى اقتصادى، براى ملت ايران يك ضرورت است.


من امسال تقسيم ميكنم مسائل مربوط به جهاد اقتصادى را. يك بخش مهم از مسائل اقتصادى برميگردد به مسئله‌ى توليد داخلى. اگر به توفيق الهى و با اراده و عزم راسخِ ملت و با تلاش مسئولان، ما بتوانيم مسئله‌ى توليد داخلى را، آنچنان كه شايسته‌ى آن است، رونق ببخشيم و پيش ببريم، بدون ترديد بخش عمده‌اى از تلاشهاى دشمن ناكام خواهد ماند. پس بخش مهمى از جهاد اقتصادى، مسئله‌ى توليد ملى است. اگر ملت ايران با همت خود، با عزم خود، با آگاهى و هوشمندى خود، با همراهى و كمك مسئولان، با برنامه‌ريزىِ درست بتواند مشكل توليد داخلى را حل كند و در اين ميدان پيش برود، بدون ترديد بر چالشهائى كه دشمن آن را فراهم كرده است، غلبه‌ى كامل و جدى پيدا خواهد كرد. بنابراين مسئله‌ى توليد ملى، مسئله‌ى مهمى است.


اگر ما توانستيم توليد داخلى را رونق ببخشيم، مسئله‌ى تورم حل خواهد شد؛ مسئله‌ى اشتغال حل خواهد شد؛ اقتصاد داخلى به معناى حقيقى كلمه استحكام پيدا خواهد كرد. اينجاست كه دشمن با مشاهده‌ى اين وضعيت، مأيوس و نااميد خواهد شد. وقتى دشمن مأيوس شد، تلاش دشمن، توطئه‌ى دشمن، كيد دشمن هم تمام خواهد شد.


بنابراين همه‌ى مسئولين كشور، همه‌ى دست‌اندركاران عرصه‌ى اقتصادى و همه‌ى مردم عزيزمان را دعوت ميكنم به اين كه امسال را سال رونق توليد داخلى قرار بدهند. بنابراين شعار امسال، «
توليد ملى، حمايت از كار و سرمايه‌ى ايرانى» است. ما بايد بتوانيم از كارِ كارگر ايرانى حمايت كنيم؛ از سرمايه‌ى سرمايه‌دار ايرانى حمايت كنيم؛ و اين فقط با تقويت توليد ملى امكان‌پذير خواهد شد. سهم دولت در اين كار، پشتيبانى از توليدات داخلىِ صنعتى و كشاورزى است. سهم سرمايه‌داران و كارگران، تقويت چرخه‌ى توليد و اتقان در كار توليد است. و سهم مردم - كه به نظر من از همه‌ى اينها مهمتر است - مصرف توليدات داخلى است. ما بايد عادت كنيم، براى خودمان فرهنگ كنيم، براى خودمان يك فريضه بدانيم كه هر كالائى كه مشابه داخلى آن وجود دارد و توليد داخلى متوجه به آن است، آن كالا را از توليد داخلى مصرف كنيم و از مصرف توليدات خارجى بجد پرهيز كنيم؛ در همه‌ى زمينه‌ها: زمينه‌هاى مصارف روزمرّه و زمينه‌هاى عمده‌تر و مهمتر. بنابراين ما اميدوار هستيم كه با اين گرايش، با اين جهتگيرى و رويكرد، ملت ايران در سال 91 هم بتواند بر توطئه‌ى دشمنان، بر كيد و مكر بدخواهان در زمينه‌ى اقتصادى فائق بيايد.

از خداوند متعال درخواست ميكنيم كه ملت ايران را در اين صحنه و در همه‌ى صحنه‌ها موفق و مؤيد بدارد. روح امام بزرگوار را شاد و از ما راضى كند. ارواح طيبه‌ى شهيدان عزيز ما را با اوليائشان محشور فرمايد.


والسّلام عليكم و رحمةاللّه و بركاته‌


برچسب‌ها: مقام معظم رهبری, پیام نوروزی, تولید ملی
+ نوشته شده در  جمعه 1391/01/04ساعت 12:7  توسط بسیج دانشجویی  | 

طرح جامع آموزشی فؤاد


جهت کسب اطلاعات بیشتر به http://foad-basij.blogfa.com مراجعه کنید .


+ نوشته شده در  یکشنبه 1390/12/14ساعت 10:5  توسط بسیج دانشجویی  | 

گزیده‌ای از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی پیرامون معیارهای نماینده یك ملت انقلابی، مؤمن و شجاع

اولین شرط تقواست
هر كس كه به این نظام معتقد و پایبند است، مى‌تواند وارد میدان انتخابات شود. كسانى كه این نظام و قانون اساسى را قبول ندارند، آمدنشان به مجلس خطاست و خودشان هم بایستى بدانند كه از نظر این ملت آمدن آن‌ها به مجلس خطاست. معلوم است كسانى كه این قانون اساسى و این ملت و كار‌ها و شعار‌ها و راه و اهدافش را قبول ندارند، نباید به مجلس بیایند؛ اما آن كسانى كه نظام، اسلام، قانون اساسى و امام را قبول دارند، باید به میدان رقابت بیایند؛ منتها رقابت سالم و نه رقابت لجوجانه و عنادآمیز. این جناح‌ها و خطوط و احزاب هم از نظر بنده اعتبارى ندارند. بعضى خودشان كه كشمكش مى‌كنند هیچ، سعى مى‌كنند كه رهبرى و دستگاههاى نظام را هم وانمود كنند كه در دعواهاى جناحى و خطّىِ این‌ها واردند! این مطلب درست نیست. بنده حزب و شخصیت نمى‌شناسم؛ بنده این را مى‌شناسم كه كسى كه مى‌آید به مجلس، باید با تقوا باشد. اوّلین شرط تقواست: «انّ اكرمكم عنداللَّه اتقاكم». دیگر این‌كه باید طرفدار محرومین باشد؛ بداند كه در كشور محرومیت هست و سعى و همّت او باشد كه رفع محرومیت كند. باید ضدّ فساد هم باشد و با فساد مالى و اقتصادى به‌شدّت و به‌جد، از بُن‌دندان و نه به لفظ، مخالف باشد، تا با فساد مبارزه كند. البته توانمند، با اخلاص و عالِم هم باشد. صلاحیت بر اساس این مسائل است.
بیانات در دیدار اقشار مختلف مردم قم‌ در آستانه سالروز قیام ۱۹ دی ۱۳۸۲/۱۰/۱۸نماینده شایسته: شجاع‌ترین، مؤمن‌ترین و انقلابى‌ترین

آن كسى كه به عنوان وكیل این ملتِ انقلابى و مؤمن و شجاع به مجلس مى‌رود، باید انقلابى و مؤمن و شجاع باشد. اگر نگوییم شجاع‌ترین و مؤمن‌ترین و انقلابى‌ترین؛ لااقل در سطح این توده‌ى عظیم مردم كه این گونه از خود درخشش نشان مى‌دهند، باشد.
آن كسى كه اسلام را نمى‌پسندد و مقرّرات اسلامى را قبول نمى‌كند و براى خاطر دل بیگانگان و خوشامد دیگران، به انقلاب و ارزشهاى انقلابى اهانت مى‌كند و یا به خاطر ترس از دیگران، به جاى این‌كه به ملت گرایش نشان دهد، به دشمن گرایش نشان مى‌دهد و آن كسى كه تقواى لازم را ندارد و اهل معنویّات نیست و اهل دنیاست و فقط براى نام و نشان و استفاده‌ى شخصى، این مسؤولیت را مى‌خواهد، او لایق و شایسته‌ى این كار نیست.
دنبال آدمهاى مؤمن و شجاع و انقلابى و كسانى كه بتوانند قدرت این ملت را - كه در سایه‌ى ارزشهاى انقلابى است - حفظ كنند، باشید. كسانى كه وقتى قوانینى مى‌گذارند و موضعى مى‌گیرند و نطقى مى‌كنند، همه در این جهت باشد. این طور آدمى، شایسته‌ى آن است كه به عنوان وكیل این ملت، به مجلس شوراى اسلامى برود؛ آن كسى كه بفهمد امام چه مى‌گفت، چه مى‌خواست و چرا مى‌خروشید.
وكیل آینده‌ى مجلس، باید دنبال راه امام و در خطّ او باشد.
بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در خطبه‌هاى نماز عید فطر ۱۳۷۴/۱۲/۰۱

اصلح را انتخاب كنید

هنر ملت ایران و مردم شهر‌ها و حوزه‌هاى انتخابیه این است كه دقت كنند، نگاه كنند، بشناسند اصلح را، بهترین را انتخاب كنند؛ بهترین از لحاظ ایمان، بهترین از لحاظ اخلاص و امانت، بهترین از لحاظ دیندارى و آمادگى براى حضور در می‌دانهاى انقلاب؛ دردشناسترین و دردمند‌ترین نسبت به نیازهاى مردم را انتخاب كنند.
بیانات در اجتماع عظیم مردم یزد ۱۳۸۶/۱۰/۱۲

مرزبندی شفاف با دشمن؛ شاخص مهم نماینده اصلح
 نماینده‌ى صالح آن كسى است كه پایبندى او به اسلام باشد، پایبندى او به عدالت باشد، پایبندى او به منافع ملى باشد، مرز او با دشمن مرز مشخصى باشد. اگر این نشد، آن نماینده، نماینده‌ى خوبى نخواهد بود؛ نماینده‌ى ملت در واقع نخواهد بود. خوشبختانه در كشور ما مجموعه‌هاى سیاسى‌اى كه هستند، نسبت به مبانى اسلام و انقلاب تقریباً همه، بجز یك اقلیت كوچكى، متفق‌القولند؛ منتها مرز‌ها را باید روشن كرد. بعضى، از دشمن رودربایستى دارند؛ بعضى، ملاحظه‌ى دشمن را می‌كنند. ملاحظه‌ى ملت را باید كرد، ملاحظه‌ى خدا را باید كرد، نه ملاحظه‌ى دشمن را. دشمن، دشمن است؛ هرچه ملاحظه كنى، هر چه عقب بنشینى، او جلو مى‌آید. اگر خاكریز شما در مقابل دشمن خاكریز مستحكمى نباشد، او نفوذ می‌كند. دشمنان این را می‌خواهند. یكى از شاخص‌ها همین است. مردم در هر جاى كشور هستند، به این شاخص توجه كنند.
آن كسانى كه مرزشان با دشمن و دست‌نشاندگان دشمن مرز كمرنگى است، این‌ها براى ورود به مجلس اصلح نیستند. كسانى باید باشند كه مرز روشنى با دشمن داشته باشند.
‌بیانات در دیدار اقشار مختلف مردم‌ ۱۳۸۶/۱۲/۲۲

چهار شرط اصلی برای یك نماینده

به نظر من مهم‌ترین شرایط نماینده عبارت است از این‌كه متدیّن، كارآمد، دلسوز و شجاع باشد. اگر این چهار شرط در نماینده‌اى جمع شد،‌‌ همان كارى را كه شما آرزو و توقّع دارید، انجام خواهد داد. نماینده باید متدیّن باشد. بى‌دینى و بى‌تقوایى چیز بدى است؛ هرجا باشد، انسان را آسیب‌پذیر مى‌كند. اگر در جاى حسّاس باشد، آسیب‌پذیرى آن بسیار گران تمام خواهد شد. نماینده باید كارآمد هم باشد. بعضی‌ها متدیّن هستند، اما از آن‌ها كارى ساخته نیست. باید به‌گونه‌اى باشند كه بتوانند وظایفى را كه بر عهده‌شان قرار دارد، انجام دهند.
سوم این‌كه دلسوز مردم - بخصوص طبقات محروم - باشد و براى آن‌ها كار و فكر كند. من در انتخاباتِ دوره‌ى قبل - شاید در نماز جمعه بود - گفتم نامزدهاى انتخابات مراقب باشند خود را وامدار ثروتمندان و قدرتمندان و امثال این‌ها نكنند. اگر كسى وامدار دستگاه‌ها و اشخاص و وامدار پول و قدرت شد، دیگر نمى‌تواند براى مردم دلسوزى كند. پس دلسوزى هم یك شرط بزرگ است.
شرط چهارم این است كه نماینده‌ى مردم باید شجاع باشد. این ملت، ملت شجاع و آزاده‌اى است؛ ملتى است كه تهدید قدرتهاى متكبّر جهانى او را به عقب نمى‌نشاند؛ بنابراین نماینده‌ى او هم باید شجاع باشد و نترسد؛ شجاعت در مقابل دشمن، شجاعت در مقابل باطل، شجاعت در پذیرش حرف حق.
بیانات در خطبه‌هاى نماز جمعه تهران‌ ۱۳۸۲/۱۱/۲۴

نماینده باید وجدان سیاسی داشته باشد

نماینده باید احساس دلسوزى و وجدان سیاسى داشته باشد. علاوه بر همه‌ى این‌ها - و شاید بتوانم عرض كنم مهم‌تر از همه‌ى این‌ها - این است كه متدین باشد. نماینده‌ى متدین است كه براى مردم كار مى‌كند. نیتش را خدا مى‌كند؛ مردم فهمیدند، فهمیدند؛ نفهمیدند، نفهمیدند. آن كس كه بخواهد كار نكرده‌اى را به رخ مردم بكشد، متدین نیست. نماینده‌اى كه متدین است، براى مردم كار مى‌كند، جان مى‌كند، نفس مى‌زند، در تنظیم قوانین، در حفظ اكثریت مجلس و كمیسیون‌ها و براى حضور در كمیسیون‌ها تلاش مى‌كند. كسى فهمید، فهمید؛ نفهمید، نفهمید. اهمیت نمى‌دهد. مى‌خواهد كار كند. این، فایده‌ى تدین نماینده است؛ نماینده‌ى متدین و معتقد به انقلاب، معتقد و پایبند به اصول انقلاب.
بیانات مقام معظم رهبرى در خطبه‌هاى نماز جمعه تهران‌ ۱۳۷۱/۰۱/۰۷

كارآمدی تنها كافی نیست

انتخابات، یك كار بزرگ و یك اقدام شرعى و یك اقدام خدایى است؛ بگردید آدمهاى مناسب را براى این كار مهم پیدا كنید. آدمِ مناسب چطور آدمى است؟ باید كارآمد باشد... كارآمدىِ تنها هم كافى نیست؛ باید متدیّن هم باشد. آدم متدیّن، احتمال خیانتش كم است. آن متدیّنهایى كه یك وقت دچار لغزش مى‌شوند، اوّل تقواى خودشان را از دست مى‌دهند؛ بعد این لغزش به سراغ آن‌ها مى‌آید. پس، باید متدیّن و باتقوا هم باشند تا بتوانید براى كارهاى این كشور به آن‌ها اعتماد كنید. همچنین باید در مقابل توپ و تشر این و آن - خارجى، داخلى، زورگویان، قدرتمداران - شجاع باشد و دل خود را نبازد. كسى كه دل خود را در مقابل توپ و تشر باخت، دستش هم براى امضا مى‌لغزد؛ پایش هم براى جلو رفتن مى‌لرزد؛ نمى‌شود به او اعتماد كرد.
بیانات در دیدار اقشار مختلف مردم‌ ۱۳۷۸/۱۳/۱۱

صداقت و دلسوزی نماینده را تشخیص دهید

مجلس شوراى اسلامى، مجلس مردم است. مجلس خان‌ها نیست؛ مجلس آحاد مردم است. نماینده‌اى كه انتخاب مى‌شود، باید دلسوز مردم باشد، صادق باشد، صمیمى باشد و بخواهد براى مردم كار كند. بعضى تظاهر به كار مى‌كنند، اما كار نمى‌كنند. این، به درد نمى‌خورد. باید براى مردم كار كرد. صداقت و دلسوزى نماینده‌اى را كه مى‌خواهید انتخاب كنید، تشخیص دهید و بعد او را برگزینید.
بیانات مقام معظم رهبرى در خطبه‌هاى نماز جمعه تهران‌ ۱۳۷۱/۰۱/۰۷

نماینده باید اولویت‌ها را بفهمد

نماینده باید داراى فهم و درك سیاسى باشد و مسائل كشور را بفهمد؛ هم مسائل خارجى و توطئه‌هاى دشمنان را و هم مسائل داخلى و نیازهاى مردم و اولویتهاى كشور را. این‌طور نباشد كه بدون رعایت اولویت‌ها، مسأله‌اى را مطرح كنند، شعارى بدهند و براى ملت و دولت مشكل درست كنند.
بیانات مقام معظم رهبرى در خطبه ‌هاى نماز جمعه تهران‌ ۱۳۷۱/۰۱/۰۷

براى مسؤول عقیده و اخلاق مسأله‌ى شخصى نیست!
 
در نظام جمهورى اسلامى غیر از دانایى و كفایت سیاسى، كفایت اخلاقى و اعتقادى هم لازم است. افرادى نگویند كه اخلاق و عقیده مسأله‌ى شخصى انسانهاست. بله، اخلاق و عقیده مسأله‌ى شخصى انسانهاست؛ اما نه براى مسؤول. من اگر در جایگاه مسؤولیت قرار گرفتم و اخلاق زشتى داشتم؛ فهم بدى از مسائل جامعه داشتم و معتقد بودم كه باید جیب خودم را پُر كنم، نمى‌توانم به مردم بگویم این عقیده و اخلاق شخصى من است و اخلاق و عقیده ربطى به كسى ندارد! براى یك مسؤول عقیده و اخلاق مسأله‌ى شخصى نیست؛ مسأله‌اى اجتماعى و عمومى است؛ حاكم شدن بر سرنوشت مردم است. آن كسى كه به مجلس مى‌رود، یا به هر مسؤولیت دیگرى در نظام جمهورى اسلامى مى‌رسد، اگر فاسد، بیگانه‌پرست و در خدمت منافع طبقات برخوردار جامعه بود، دیگر نمى‌تواند نقشى را كه ملت و طبقات محروم مى‌خواهند، ایفا كند. اگر آن شخص انسان معامله‌گر، رشوه و توصیه‌پذیر و مرعوبى بود؛ در مقابل تشرِ تبلیغات و سیاستهاى خارجى جا زد، دیگر نمى‌تواند مورد اعتماد مردم قرار گیرد و برود آن‌جا بنشیند و تكلیف ملك و ملت را معیّن كند. این شخص غیر از كفایت ذاتى و دانایىِ ذاتى، به شجاعت اخلاقى، تقواى دینى و سیاسى و عقیده‌ى درست هم احتیاج دارد.
بیانات در دیدار اساتید و دانشجویان قزوین ۱۳۸۲/۰۹/۲۶
 
تملق‌گوی استكبار مجلس را خراب می‌كند 
اگر نماینده‌اى بى‌علاقه به انقلاب و كشور و بى‌اعتقاد به قانون اساسى به مجلس راه پیدا كند كه مصالح این كشور برایش مهم نباشد؛ دشمنیهاى استكبار جهانى را نفهمد، دلش بخواهد كه از استكبار جهانى تملّق بگوید و در روزنامه‌ها و مجلّات وابسته به صهیونیست‌ها اسمش را درشت بنویسند و بگویند فلانى با سیاست نظام جمهورى اسلامى مخالفت كرد؛ چنین نماینده‌اى مجلس را خراب مى‌كند، ملت را خراب مى‌كند، كشور را هم خراب مى‌كند؛ پس به‌درد نمى‌خورد. اگر نماینده‌‌اى بر سرِ كار آید كه قبل از ورود به مجلس، خود را وامدار دیگران كرده و مجبور باشد در مجلس وام آن‌ها را ادا كند؛ نانهایى به قرض گرفته باشد و بخواهد به مجلس كه رفت، قرض خود را ادا كند؛ به‌درد نمى‌خورد. اگر نماینده‌اى به مجلس برود كه از مسائل كشور درك لازم را نداشته باشد؛ فاقد هوشمندى، آگاهى، سواد و معرفت لازم باشد، به‌درد نمى‌خورد. نمایندگى كار مهّمى است.
بیانات مقام معظم رهبرى در خطبه‌ هاى نماز جمعه ۱۳۷۴/۱۱/۲۰

مراقب آدمهای اهل سوء استفاده باشید
!
باید مراقب بود كه آدمهاى اهل سوء استفاده و بى‌اعتقاد به رسالت انقلابى و مسؤولیت نمایندگى و كسانى كه مى‌خواهند وارد مجلس شوند فقط براى این‌كه سوء استفاده‌اى بكنند یا خداى نكرده خرابكارى‌اى انجام دهند، وارد مجلس نشوند...
توجه به چیزهاى كم‌اهمیت، تنگ‌نظرى و دقّتهاى بیخودى را باید كنار گذاشت. اساس قضیه‌‌ همان چیزهایى است كه واقعاً همه را مى‌ترساند: آدم پول پرستى؛ آدم پیشكرده‌ى خوانین و اشرار منطقه‌اى، از فقد یا ضعف نظارت استفاده كند و وارد مجلس شود و بعد بخواهد براى آن‌گونه افراد كار و تلاش كند.
بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در دیدار اعضاى هیأت نظارت بر انتخابات شوراى نگهبان‌ ۱۳۷۴/۱۱/۱۴

نماینده باید طرفدار ضعفا باشد
نماینده باید شجاع و باشرف و امین و طرفدار ضعفا و قشر ضعیف باشد. قانون باید بتواند از حقوق ضعفا دفاع كند، والاّ قانونى كه پولداران را پولدار‌تر كند، قانون مملكت اسلامى نیست. قانون باید بتواند گره‌ها را باز كند و به دردِ دل قشرهاى محروم برسد.
بیانات در دیدار اقشار مختلف مردم‌ ۱۳۷۸/۱۱/۱۳


نامزد‌ها به مراكز قدرت و ثروت متصل نباشند

اگر چنانچه نامزد‌ها به مراكز ثروت و قدرت متصل شوند، كار خراب می‌شود؛ همچنان كه امروز در به‌اصطلاح دموكراسى‌هاى دنیا، در آمریكا و غیر آمریكا این رسم هست؛ كمپانى‌ها و پولدار‌ها به نامزد انتخابات در ریاست جمهورى یا در انتخابات كنگره پول می‌دهند، ولى او در مقابل آن‌ها متعهد است. آن رئیس جمهورى كه با پول دستگاه‌هاى گوناگون و مراكز ثروت سر كار بیاید، در مقابل آن‌ها متعهد است. آن نماینده‌ى مجلسى كه با پول فلان شركت و فلان كمپانى و فلان ارباب و فلان پولدار توى مجلس بیاید، مجبور است آنجائى كه آن‌ها لازم می‌دانند، قانون جعل كند، قانون بردارد، توسعه و تضییق در قانون بكند. این نماینده به درد مردم نمی‌خورد. نه باید به مراكز ثروتهاى شخصى متصل بود، و نه به طریق اولى‌ به ثروتهاى عمومى. كسى بیاید از پول بیت‌المال مصرف كند، براى اینكه به وكالت مجلس برسد؛ این دو برابر اشكال دارد، اشكال مضاعف دارد. این‌ها را باید مردم مراقب باشند.
بیانات در دیدار مردم قم به مناسبت سالروز ۱۹ دی ۱۳۹۰/۱۰/۱۹

نماینده باید طرفدار حقوق محرومین باشد

باید ما هوشیار باشیم؛ آحاد ملت باید هوشیار باشند. نماینده‌ى متدین، امین، طرفدار عدالت، مخالف با فساد، طرفدار حقوق محرومین، پایبند به مبانى اسلام و ارزشهاى اسلامى و خط امام؛ یك چنین نماینده‌اى را بفرستند مجلس؛ آنوقت مجلس مقتدر خواهد شد، عزتمند خواهد شد. تشخیص این براى همه البته آسان نیست، ولى باید تحقیق كرد، باید به آدمهاى مطلع، آدمهاى خبره، آدمهاى مطمئن مراجعه كرد.
‌بیانات در دیدار اقشار مختلف مردم‌  ۱۳۸۶/۱۲/۲۲

برچسب‌ها: مقام معظم رهبری, انتخابات, مجلس
+ نوشته شده در  دوشنبه 1390/12/08ساعت 23:57  توسط بسیج دانشجویی  | 

مقام معظم رهبری : از مقابله کنندگان با رژیم صهیونیستی علنا" پشتیبانی می کنیم.

همزمان با ايام الله دهه فجر و در آستانه سی و سومين سالگرد پيروزی انقلاب اسلامی، حضرت آيت الله خامنه ای، رهبر انقلاب اسلامی در نماز جمعه پر شكوه تهران، با ارائه تحليل جامعی از دستاوردهای انقلاب اسلامی، مطالب مهمی در خصوص مسايل داخلی، تهديدات دشمنان، اوضاع منطقه و جهان و همچنين انتخابات نهمين دوره مجلس بيان كردند.

حضرت آيت الله خامنه ای در مقدمه خطبه اول با گراميداشت دهه مبارك فجر و سالگرد پيروزی انقلاب اسلامی، شكر برای اين نعمت بزرگ الهی را لازم دانستند و افزودند: در اين ايام بايد از ملت ايران نيز تشكر كرد كه در 33 سال گذشته، از خود وفاداری، ايثار، شجاعت، جوانمردی، بصيرت و حضور دائمی در صحنه نشان دادند.

حضرت آيت الله خامنه ای بعد از برشمردن برخی دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی، به بيان  برخی نقاط قوت و همچنين نقاط ضعف پرداختند و تاكيد كردند: ما ضمن تقويت نقاط قوت، نبايد نقاط ضعف را پنهان كنيم بلكه بايد با برطرف كردن ضعف ها، از نهادينه شدن آنها جلوگيری كنيم.
ايشان خاطرنشان كردند: در حركت 33 ساله انقلاب اسلامی، افت و خيز بوده اما حركت به سمت اهداف اصلی، هيچگاه متوقف نشده و همواره ادامه داشته است.

ايشان در ادامه به برخی نقاط ضعف نيز اشاره كردند و افزودند: يكی از اين ضعف ها، گرايش برخی مسئولان به دنيا طلبی، مادی گرايی، ثروت، تجمل، تشريفات و اشرافی گری است كه نتيجه اين گرايش نيز، گسترش اين روحيه در ميان مردم و جامعه است.
 رهبر انقلاب اسلامی با اظهار تاسف از وجود روحيه اسراف و مصرف زدگی در جامعه تأكيد كردند: بايد تلاش شود تا مصرف زدگی و حرص به دنيا كاهش پيدا كند و اين نقيصه از جامعه برطرف شود.
حضرت آيت الله خامنه ای نبود پيشرفت مطلوب و مورد توقع در اخلاق، معنويت و تزكيه نفس بموازات پيشرفتهای علمی و محقق نشدن عدالت اجتماعی مورد نظر اسلام را از ديگر نقط ضعف دانستند كه بايد برای رفع آنها همت و تلاش بيش از پيش شود.

  رهبر انقلاب اسلامی خطبه اول نماز را با تبيين اوضاع منطقه و جهان ادامه دادند.

رهبر انقلاب اسلامی ضعف و انزوای روز افزون رژيم صهيونيستی و افزايش نشاط و اميد فلسطينی ها را از بركات بسيار مهم قيام ملتهای منطقه برشمردند و تاكيد كردند: غده حقيقتاً سرطانی اسرائيل بايد درمنطقه از بين برود و اين مسئله بدون ترديد روی خواهد داد.
 حضرت آيت الله خامنه ای در بحث اوضاع منطقه، مظلوميت مردم بحرين را نيز خاطر نشان كردند وافزودند: دستگاههای رسانه ای مستكبران، با سكوت كامل، اين ملت مظلوم را مورد بايكوت قرار داده است اما اين كارها اثری نخواهد داشت و ملت بحرين هم به توفيق الهی پيروز خواهد شد .
ايشان با اشاره به ادعای حكام جزيره بحرين در باره دخالت جمهوری اسلامی ايران در اوضاع بحرين افزودند: اين حرف كاملا دروغ است چرا كه اگر ما دخالت می كرديم اوضاع بحرين جورديگری می شد .

حضرت آيت الله خامنه ای افزودند: ما هر جا دخالت كنيم صريحا می گوييم همچنانكه به علت ضديت با غده سرطانی رژيم صهيونيستی در دو جنگ پيرزومند 33 روزه و 22 روزه دخالت كرديم و از اين پس نيز هرجا هر ملتی يا گروهی با رژيم صهيونيستی مبارزه و مقابله كند ما به او كمك می كنيم و هيچ ابايی هم از گفتن اين مسئله نداريم.

حضرت آيت الله خامنه ای در همين زمينه تاكيد كردند: آمريكايی ها بدانند و البته می دانند كه جمهوری اسلامی در مقابل تهديد به جنگ و تهديد به تحريم نفتی، تهديدهايی دارد كه وقتی لازم باشد انشاالله اعمال خواهد شد.

خواندن متن کامل خطبه اول و دوم


برچسب‌ها: مقام معظم رهبری
+ نوشته شده در  جمعه 1390/11/14ساعت 20:32  توسط بسیج دانشجویی  | 

افتتاح وبلاگ خاطرات کاروان راهیان نور

وبلاگ خاطرات دانشجویی کاروان راهیان نور افتتاح شد.


به گفته مسئول کانون حفظ ارزشهای دفاع مقدس و انقلاب اسلامی بسیج دانشجویی دانشگاه گیلان همزمان با ایام الله دهه فجر ؛ وبلاگ خاطرات دانشجویی کاروان راهیان نور دانشگاه گیلان به آدرس http://karevan17.blogfa.com افتتاح شد .

وی خاطر نشان کرد در آینده نزدیک و بعد از اتمام هفدهمین کاروان راهیان نور دانشگاه گیلان مسابقه خاطره نویسی با همین موضوع برگزار خواهد شد .

+ نوشته شده در  جمعه 1390/11/14ساعت 11:49  توسط بسیج دانشجویی  | 

چرا در شرایط بدر و خیبر هستیم؟

رهبر انقلاب در دیدار با مردم قم شرایط امروز كشورمان را این‌چنین توصیف كردند: «یك روز در صدر اسلام، دشمنان به نظرشان رسید كه با شِعب ابى‌طالب و محاصره‌ى اقتصادى مسلمآنها، آنها را از پا بیندازند؛ اما نتوانستند. این روسیاه‌هاى بدمحاسبه‌گر خیال می‌كنند ما امروز در شرائط شِعب ابى‌طالبیم. اینجور نیست. ما امروز در شرائط شِعب ابى‌طالب نیستیم؛ ما در شرائط بدر و خیبریم.»

اما شرایط بدر و خیبر با شرایط شعب ابی‌طالب چه تفاوت‌هایی دارد؟

 برای بزرگنمایی روی تصویر کلیک کنید.

خواندن کامل متنبرچسب‌ها: مقام معظم رهبری
+ نوشته شده در  پنجشنبه 1390/11/06ساعت 10:52  توسط بسیج دانشجویی  | 

رحلت پیامبر اکرم(ص) و امام حسن مجتبی(ع) و آفتاب هشتم امامت حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) تسلیت باد

+ نوشته شده در  سه شنبه 1390/11/04ساعت 11:49  توسط بسیج دانشجویی  | 

شهید اربعین...


+ نوشته شده در  چهارشنبه 1390/10/28ساعت 18:30  توسط بسیج دانشجویی  | 

حماسه «نهم دی ماه»

روزهاى سال، به طور طبيعى و به خودى خود همه مثل همند؛ اين انسانها هستند، اين اراده‌‌‌‌‌ها و مجاهدتهاست كه يك روزى را از ميان روزهاى ديگر برميكشد و آن را مشخص ميكند، متمايز ميكند، متفاوت ميكند و مثل يك پرچمى نگه ميدارد تا راهنماى ديگران باشد. روز عاشورا - دهم محرم - فى نفسه با روزهاى ديگر فرقى ندارد؛ اين حسين بن على (عليه السّلام) است كه به اين روز جان ميدهد، معنا ميدهد. روز نهم دىِ امسال هم از همين قبيل است. اين مردمند كه ناگهان با يك حركت روز نهم دى را هم متمايز ميكنند.

مقام معظم رهبری

حماسه «نهم دی ماه» در كلام رهبر انقلاب

+ نوشته شده در  چهارشنبه 1390/10/07ساعت 21:4  توسط بسیج دانشجویی  | 

آغاز ثبت نام اردوی از دانشگاه تا دانشگاه

ثبت نام اردوی از دانشگاه تا دانشگاه بسیج دانشجویی دانشگاه گیلان از روز شنبه 19 آذر شروع و تا روز شنبه 3دی ماه 90 ادامه خواهد داشت.

اولویت ثبت نام با دانشجویان ورودی 89 و 90 می باشد.

اردوی به سوی نور بسیج دانشجویی به مناطق عملیاتی جنوب کشور در هشت سال دفاع مقدس بزرگترین اردوی دانشگاه گیلان محسوب می شود ظرفیت این اردو ۳۵۰نفر است که در قالب 9 اتوبوس به سمت کربلای ایران رهسپار می شوند.

دانشجویان علاقمند برای ثبت نام می توانند به دفاتر بسیج دانشجویی دانشکده ها و خوابگاه ها مراجعه فرمایند

+ نوشته شده در  شنبه 1390/09/19ساعت 8:37  توسط بسیج دانشجویی  | 

دیدار جمع كثیری از اقشار نمونه بسیج سراسر كشور با رهبر انقلاب

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، صبح امروز در اجتماع با شكوه هزاران نفر از اقشار نمونه ی بسیج سراسر كشور، بسیج را رهروِ پرافتخار مكتب عاشورا، یادگار ماندگار و الهام‌بخش ملت ایران در تاریخ، و حركتی از دل مردم و برای مردم خواندند و با اشاره به عصبانیت زورگویان جهان از قدرت الگوسازی نظام اسلامی خاطرنشان كردند: امروز شعارهای مردم مصر و تونس در نیویورك و كالیفرنیا تكرار می‌شود و مردم مصر و تونس نیز به صراحت، حزب الله، حماس و جهاد را الگوی خود می‌خوانند و همه می‌دانند كه این گروه‌ها نیز، درس استقامت و شكستن بت‌های استكبار را از معلم اول عصر جدید بشر، یعنی امام بسیجی ملت ایران و ملت صبور و مقتدرش فرا گرفته‌اند.

فرمانده كل قوا در این مراسم كه در محل سازمان بسیج مستضعفان برگزار شد با اشاره به تناسب هویت و حقیقت بسیج با هویت محرم و عاشورا افزودند: اباعبدالله الحسین (ع) و یارانش، با همه وجود و در اوج فداكاری و ایثار، برای اعلای كلمه حق و نجات خلق به میدان آمدند و در تاریخ بذر معرفت، بصیرت، اخلاص و موقع شناسی پاشیدند و این حقایق، زمینه‌ساز شكل‌گیری جریان فزاینده‌ای شد كه از ظهر عاشورا تا امروز و تا همیشه تاریخ بشر، رو به گسترش بوده است.
رهبر انقلاب اسلامی، بسیج را، حركتی برآمده از روح و حقیقت مكتب عاشورا برشمردند و خاطرنشان كردند: بسیج، حركتی مردمی است كه با حضور همه قشرها، از دل ملت و برای ملت تشكیل شده و در همه عرصه‌های دفاع، علم، هنر، سازندگی، سیاست، فرهنگ، یاری مستضعفان، تولید، فناوری، ورزش، درخشش‌های بین‌المللی و در هر كار خیر، حضوری پربركت داشته است.
رهبر انقلاب اسلامی، بسیج را یك مجموعه حزب الله واقعی نامیدند و در تبیین فرهنگ و تفكر بسیج خاطرنشان كردند: بسیج سیاسی است اما سیاست‌زده، سیاسی‌كار و جناحی نیست. بسیج مجاهد است اما بی‌انضباط و افراطی نیست، عمیقاً متدین و متعبد است اما متحجر و خرافی نیست، بابصیرت است اما ازخودراضی نیست، اهل جذب حداكثری است اما غیور است و درباره اصول تسامح نمی‌كند، طرفدار علم است اما علم‌زده نیست، اخلاق اسلامی دارد اما این اخلاقش ریاكاری نیست، در آباد كردن دنیا فعال است اما خود اهل دنیا نیست.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، فرهنگ بسیجی را مجموعه‌ای از معرفت‌ها، روش‌ها و منش‌هایی خواندند كه می‌تواند مجموعه‌های عظیمی را در دل ملت‌ها بوجود آورد و تضمین‌كننده حركت مستقیم آنها باشد.
ایشان تأكید كردند: بسیج تفكری است كه در خارج عینیت یافته و بواسطه فرهنگ و خصوصیاتش، می تواند تعیین‌كننده سرنوشت ایران و فراتر از ایران باشد.

رهبر انقلاب با اشاره به موج رو به گسترش بیداری و خیزش ملت‌های منطقه، استقامت و شكستن اسطوره‌های دروغین را درس بزرگ امام و ملت بسیجی ایران به ملت‌های جهان خواندند و با یادآوری شعارهای مشابهی كه در شهرهای مختلف امریكا و كشورهای منطقه شنیده می شود افزودند: این حقایق، نشان می‌دهد كه تفكر و فرهنگ ملت ایران، عینیت‌یافته و الگوساز شده است.

برای خواندن متن کامل سخنان مقام معظم رهبری کلیک کنید


برچسب‌ها: مقام معظم رهبری
+ نوشته شده در  یکشنبه 1390/09/06ساعت 21:1  توسط بسیج دانشجویی  | 

فرا رسیدن ایام سوگواری سید و سالار شهیدان امام حسین(ع) تسلیت باد


+ نوشته شده در  جمعه 1390/09/04ساعت 21:2  توسط بسیج دانشجویی  | 

فراخوان مقاله

+ نوشته شده در  جمعه 1390/08/27ساعت 2:16  توسط بسیج دانشجویی  | 

رهبر معظم انقلاب: هر تجاوزی را با سیلی محكم و مشت پولادین ملت بزرگ ایران پاسخ خواهیم داد

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز در مراسم تحلیف و دانش‌آموختگی دانشجویان دانشگاه‌های افسری ارتش جمهوری اسلامی ایران در دانشگاه افسری امام علی(ع) در سخنان مهمی، نیروهای مسلح را مایه عزت ملت و كشور ایران و نوك پیكان استوار دفاع ملی دانستند و تأكید كردند: دشمنان بخصوص آمریكا و دست‌نشاندگانش و رژیم صهیونیستی بدانند، ملت ایران اهل تجاوز به هیچ كشور و ملتی نیست اما هرگونه تجاوز و حتی تهدید را با قدرت كامل و بگونه‌ای پاسخ خواهد داد كه متعرضان و متجاوزان را از درون متلاشی كند.

فرمانده كل قوا افزودند: ملت استوار ایران، ملتی نیست كه فقط بنشیند و نظاره‌گر تهدیدهای قدرت‌های پوشالی مادی باشد كه از درون كرم‌خورده هستند.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان كردند: هركس كه فكر تجاوز به جمهوری اسلامی ایران، در مخیله‌اش خطور كند، باید خود را آماده دریافت سیلی‌های محكم و مشت‌های پولادین ارتش، سپاه و بسیج و در یك كلام، ملت بزرگ ایران كند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همه ملت ایران بویژه نیروهای مسلح را به حفظ آمادگی برای تداوم مسیر عزت ملی و اقتدار بین‌المللی فراخواندند و تأكید كردند: ساخت مستحكم نظام جمهوری اسلامی و اتحاد ملی و نزدیكی دل‌های آحاد ملت ایران، مهم‌ترین قدرت بازدارنده است و همه موظف هستند این ساخت استوار و مستحكم نظام را حفظ كرده و به آن استحكام بیشتری ببخشند.
ایشان نیروهای مسلح را از لحاظ حضور در میدان علم و جهاد و همراه با معنویت و ایمان، مایه عزت خواندند و افزودند: آن كشور و ملتی كه بتواند ثابت كند آماده ایستادگی و دفاع جانانه برای استقلال، حفظ هویت، آرمان‌ها و موجودیت خود است، همواره عزیز است.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان كردند: در دنیایی كه متأسفانه هنوز ارتباط میان ملت‌ها و كشورها براساس تكیه بر قدرت سرنیزه و اسلحه تعیین می‌شود و قلدران تلاش دارند با مشت‌های پولادین سرنوشت ملت‌ها را در دست بگیرند، آن ملتی از آسیب محفوظ خواهد بود كه آمادگی دفاعی خود را ثابت كند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به آمادگی دفاعی نیروهای مسلح از جمله ارتش، افزودند: این آمادگی دفاعی نیروهای مسلح در كنار دیانت و ایمان و تقوا، برای كشور و ملت ایران عزت‌آفرین است و باید آن را حفظ و تقویت كرد.
فرمانده كل قوا، دانشگاه‌ای ارتش را كانون علم و جهاد خواندند و خاطرنشان كردند: نیروهای مسلح كشور كه دارای دانش و علم، و آمادگی مجاهدت مؤمنانه هستند، در منطقه و دنیا بی‌نظیر است و چنین نیروهای مسلحی، نتیجه‌ی همت بلند ملتی است كه عزم راسخ خود را برای برافراشتن پرچم ایمان، اسلام و دیانت بكار گرفته است.
پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، امیرسرلشگر صالحی فرمانده كل ارتش ضمن خیرمقدم به فرمانده كل قوا، بر آمادگی یگان‌های مختلف ارتش جمهوری اسلامی ایران برای پاسخگویی مقتدرانه و بهنگام به هرگونه تهدید فرامنطقه‌ای، تأكید كرد.
امیرسرتیپ دوم رشیدزاده فرمانده دانشگاه افسری امام علی(ع) نیز با ارائه گزارشی تحصیلی گفت: تعمیق شناخت دینی و معنویت، ارتقاء كیفیت آموزش و كارآمدی، آموزش نظامی و رزم در كنار تولید علم، تجهیز و توسعه كتابخانه‌ها و آزمایشگاه‌ها و توسعه همكاری‌های دانشگاه‌های افسری ارتش از جمله اقدامات انجام گرفته است.
فرمانده كل قوا در ابتدای این مراسم با حضور در محل مزار شهیدان گمنام، ضمن قرائت فاتحه، یاد و خاطره شهدای گرانقدر دفاع مقدس را گرامی داشتند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سپس از یگان‌های حاضر در میدان سان دیدند.
در این مراسم تعدادی از خانواده‌های شهدا، فرماندهان، اساتید و دانش‌آموختگان منتخب و نمونه دانشگاه‌های افسری ارتش جمهوری اسلامی ایران، هدایا و درجه‌های خود را از دست رهبر انقلاب اسلامی دریافت كردند. فرمانده كل قوا سردوشی نماینده دانشجویان جدید دانشگاه‌های افسری ارتش را نیز اهدا كردند.

در ادامه این مراسم، برنامه رزمایش میدانی اجرا شد و در پایان مراسم نیز، یگان‌های حاضر در میدان از مقابل فرمانده كل قوا رژه رفتند.

برای مطالعه متن کامل سخنرانی کلیک نمایید.

+ کلیپ صوتی مشت های پولادین


برچسب‌ها: مقام معظم رهبری
+ نوشته شده در  پنجشنبه 1390/08/19ساعت 19:59  توسط بسیج دانشجویی  | 

...


+ نوشته شده در  دوشنبه 1390/08/09ساعت 17:16  توسط بسیج دانشجویی  | 

به همت بسیج دانشجویی دانشکده ی انسانی دانشگاه گیلان، نمایشگاه عکس و پوستر با موضوع بیداری اسلامی و با هدف حمایت از انقلاب های منطقه در دانشکده ی انسانی دانشگاه گیلان برگزار شد.

مسئول بسیج دانشجویی دانشکده انسانی در جمع دانشجویان بسیجی عنوان کرد: این نمایشگاه از تاریخ 26 / 7/ 1390 با بیش از 50 پوستر عکس و کاریکاتور در سطح دانشکده ی انسانی به مدت یک هفته برپا شد  که با استقبال فراوان دانشجویان و بازدید کنندگان همراه بود.

وی خاطر نشان کرد: در کنار این نمایشگاه بحث آزاد مکتوب دانشجویی نیز با حضور فعال دانشجویان برگزار شد.

حق بیان در پایان گفت:  پیروزی این انقلاب ها که ناشی از آگاهی بدست آمده از فرهنگ اسلامی می باشد، یقینا به تحقق خواهد رسید.

 

+ نوشته شده در  شنبه 1390/08/07ساعت 16:14  توسط بسیج دانشجویی  | 

یادبود شهدای وحدت


+ نوشته شده در  سه شنبه 1390/07/26ساعت 11:29  توسط بسیج دانشجویی  | 

رهبر معظم انقلاب : دستگاه قضایی نباید به افراد بدكاره، خرابكار و مفسد ترحم كند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی در دیدار دست‌اندركاران حج امسال، حج را فرصتی بسیار گرانبها و ارزشمند برای ارتباط با امت اسلامی و بهره‌مندی معنوی خواندند و با اشاره به تلاش دشمنان برای اختلاف‌افكنی و مقابله با موج بیداری اسلامی در مراسم حج ، تنها راه غلبه بر این توطئه را نزدیك‌تر شدن دل‌ها و تقویت همدلی دانستند.

ایشان همچنین در ادامه با اشاره به فساد بانكی اخیر در كشور، علت وقوع این سوء استفاده را عمل نكردن مسئولان به توصیه‌های مؤكد چند سال پیش رهبری در خصوص مقابله با فساد اقتصادی توصیف و تأكید كردند: مسئولان قضایی ضمن پیگیری قوی، دقیق و عاقلانه قضیه و اطلاع‌رسانی مناسب به مردم، باید دست‌های خائن را قطع كنند.

 ایشان همچنین افزودند : چند سال قبل از اين - نميدانم حالا ده سال است يا بيشتر است - من توصیه های موکدی را راجع به مقابله ی با فساد اقتصادی به مسئولين كشور كردم؛ استقبال هم كردند؛ اما خب، اگر عمل ميكردند، ديگر اين فساد بانكى اخير - كه حالا همه‌ى روزنامه‌ها و همه‌ى دستگاه‌ها و همه‌ى ذهنها را پر كرده - پيش نمى‌آمد. وقتى عمل نميكنيم، دچار اين حوادث ميشويم. اگر با فساد مبارزه بشود، ديگر اين چند هزار ميليارد - يا هرچه - سوءاستفاده‌اى كه افرادى بيايند بكنند، پيش نمى‌آيد. وقتى عمل نميكنيم، خب، پيش مى‌آيد؛ ذهن مردم را مشغول ميكند، دل مردم را مشغول ميكند، دل آدمها را ميشكند. چقدر در اين كشور از بروز يك چنين فسادى دلها ناراحت ميشود؟ چقدر آدمها اميدشان را از دست ميدهند؟ اين سزاوار است؟ اين به خاطر اين است كه عمل نكرديم. از همان وقت كه گفته شد فساد ريشه‌دار ميشود، ريشه پيدا ميكند، شاخ و برگ پيدا ميكند، هرچه كه بگذرد، كندنش مشكل ميشود - اينها گفته شد، اينها تأكيد شد، اينها همه بيان شد؛ اينها سرمايه‌گذار پاكدامن و صادق را مأيوس ميكند - اگر عمل ميشد، مبتلا به اين مسائل نميشديم. حالا مبتلا شديم.

  البته حالا هم من اين را عرض بكنم، مردم عزيزمان بدانند؛ خوشبختانه مسئولين كشور در هر سه قوه، هم با اين حادثه، هم ان‌شاءالله با حوادث ديگر مبارزه ميكنند و پيشگيرى ميكنند؛ بايد هم بكنند، وظيفه‌شان است كه مقابله و مبارزه كنند. هر سه قوه دارند تلاش ميكنند. يك عده‌اى ميخواهند از اين حوادث استفاده كنند براى زدن توى سر مسئولين كشور. مسئولين كشور دارند كار ميكنند؛ هم مجلس، هم دولت، هم قوه‌ى قضائيه.

خب، البته خبررسانى شد؛ مطبوعات، ديگران، كارهائى كردند، خبررسانى كردند، ايرادى ندارد؛ اما ديگر نبايد قضيه را خيلى كش بدهند. بگذاريد مسئولين كارشان را بكنند؛ عاقلانه، مدبرانه، قوى و با دقت قضايا را دنبال كنند. جنجال و هياهو تا يك مقدارى براى آگاهى‌ها لازم است؛ ديگر همين طور هى ادامه دادن - بخصوص كه اگر بعضى‌ها هم بخواهند در اين بين استفاده‌هاى ديگرى از اين مسائل بكنند  - هيچ مصلحت نيست. بايد مراقبت بشود. البته مسئولين دنبال كنند. مردم هم بدانند كه اين چيزها دنبال ميشود و متوقف نميشود و ان‌شاءالله به توفيق الهى دستهاى خائن قطع خواهد شد. 

مسئولين قضائى هم كه بحمدالله حالا دنبال اين مسئله را با جديت گرفته‌اند، اطلاع‌رسانى كنند و در موارد خود به مردم اطلاع بدهند؛ مردم هم بدانند كه دارد كار پيش ميرود. و به بدكاره و خرابكار و مفسد هم نبايد ترحم كنند.

متن كامل بیانات رهبر معظم انقلاب را در ادامه مطلب مطالعه فرمایید.


برچسب‌ها: مقام معظم رهبری
+ نوشته شده در  جمعه 1390/07/22ساعت 0:58  توسط بسیج دانشجویی  | 

فلسطين، فلسطينِ «از نهر تا بحر» است، نه حتّى يك وجب كمتر

بيانات در كنفرانس حمايت از انتفاضه فلسطين‌

ولی‌امر مسلمین، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای روز شنبه در پنجمین اجلاس بین‌المللی حمایت از انتفاضه فلسطین و در جمع سفراء، روسای مجالس كشورهای مسلمان، فرهیختگان و علمای كشورهای مختلف جهان و شخصیت‌های بر جسته كشورهای اسلامی، بیانات مهمی در ارتباط با اوضاع منطقه، شرایط كشور فلسطین و توطئه‌های غرب و صهیونیسم علیه ملتهای منطقه ایراد كردند.

"" هر طرح عملياتى بايد بر مبناى اصلِ «همه‌ى فلسطين براى همه‌ى مردم فلسطين» باشد. فلسطين، فلسطينِ «از نهر تا بحر» است، نه حتّى يك وجب كمتر. البته اين نكته نبايد ناديده بماند كه ملت فلسطين همان طور كه در غزه عمل كردند، هر بخش از خاك فلسطين را كه بتوانند آزاد كنند، به وسيله‌ى دولت برگزيده‌ى خود، اداره‌ى امور آن را بر عهده خواهند گرفت، ولى هرگز هدف نهائى را از ياد نخواهند برد. ""

متن كامل بیانات رهبر معظم انقلاب را در ادامه مطلب مطالعه فرمایید.


برچسب‌ها: مقام معظم رهبری
+ نوشته شده در  دوشنبه 1390/07/11ساعت 21:47  توسط بسیج دانشجویی  | 

جشن روز ملی دختران

جشن روز ملی دختران در تالار حکمت دانشگاه گیلان برگزار شد.

مهدی زارع جانشین بسیج دانشجویی دانشگاه گیلان از برگزاری همایش روز ملی دختران در روز یکشنبه 10 مهر ماه 90 در دانشگاه گیلان خبر داد. این برنامه به همت کانون مطالعات زنان وخانواده بسیج دانشجویی دانشگاه گیلان با موضوع دختر و آسیب شناسی دختران اجرا شد. در این برنامه که به مناسبت ولادت حضرت معصومه (س) برنامه ریزی شد سرکار خانم خالقی محقق و پژوهشگر در مورد آسیب های دختران در جامعه و دانشگاه صحبت فرمودند.

در پایان بسته فرهنگی با موضوع حجاب و عفاف به دانشجویان هدیه داده شد و در آخر از حضار با شیرینی پذیرایی شد.

+ نوشته شده در  دوشنبه 1390/07/11ساعت 21:38  توسط بسیج دانشجویی  | 

بازگشت عماریون نور...

اولین دوره اردوی جهادی بسیج دانشجویی دانشگاه گیلان با نام گروه جهادی عماریون نور به پایان رسید.

این اردو از تاریخ 13 شهریور ماه به مدت 11 روز در روستای لیما واقع در منطقه اشکورات شهرستان رودسر  برگزار گردید. در این دوره 35 نفر از دانشجویان متشکل از 23 نفر از برادران و 12 نفر از خواهران  حضور به هم رسانده و در فعالیت های مختلف گروه شرکت کردند.  فعالیت ها در سه دسته عمرانی، آموزشی و فرهنگی صورت گرفت و به فضل خدا در هر سه زمینه اقدامات موثری در منطقه انجام و نتایج مطلوبی حاصل گردید.

 

مرمت و بازسازی چشمه مرکزی روستا، دیوار کشی مدرسه، زیباسازی و رنگ آمیزی محیط داخلی و خارجی مدرسه، بازسازی و نوسازی محوطه مسجد بخشی از فعالیت های عمرانی گروه جهادی بسیج دانشجویی دانشگاه گیلان بود.


علاوه بر این در بخش فرهنگی برگزاری مراسم مختلف مذهبی، برپایی جشن تکلیف ویژه دختران روستا، برگزای مسابقات ورزشی ویژه جوانان و نیز در بخش آموزشی برگزاری کلاس های مختلف در رشته های مختلف روان خوانی قرآن، احکام و معرفت، کامپیوتر، زبان، ریاضی، نقاشی، خوشنویسی، کاردستی، خیاطی و... اقدامات موثری انجام گرفت.

در طول اردو بخشی از اوقات فراغت دانشجویان با برگزاری حلقه های معرفت و مباحثه پر گشته و زمینه معرفتی و معنوی اردو تقویت می گردید.

در حاشیه ی اردو بازدید از خانواده های شهدا و نیز بازدید و اهدای ارزاق و مواد موردنیاز به خانواده های نیازمند و کم بضاعت نیز انجام گرفت.

در خصوص تقویت دستاورد های مادی و معنوی اردو در روستا و نیز استمرار ارتباط با منطقه برنامه هایی درنظر گرفته شده است که انشاءالله بعد از نهایی شدن اعلام میگردد.


همچنین ببینید:

+ نوشته شده در  شنبه 1390/07/02ساعت 0:0  توسط بسیج دانشجویی  | 

امام صادق علیه السلام و جنبش نرم افزاری

به مناسبت فرا رسیدن سالروز شهادت امام جعفر صادق (ع)

پیشوای ششم شیعیان در عصری می زیست كه شور علمی فراوانی در جامعه اسلامی وجود داشت و علوم مختلفی همچون تفسیر، حدیث، فقه، كلام، طب، فلسفه، نجوم و... به بازار علم عرضه شده بود. علاوه بر این، عصر امام صادق علیه السلام را می توان عصر برخورد اندیشه ها و پدید آمدن فرقه ها و مذاهب مختلف دانست. در آن زمان فرقه هایی مانند معتزله، جبریه، مرجئه، غلات، زنادقه و ... به وجود آمدند و هر یك به تبلیغ اندیشه های خود پرداختند. و این موضوع می توانست جامعه اسلامی را از یافتن معارف حقیقی اسلام محروم كند و مردم را به گمراهی بكشاند اما خورشید شخصیت علمی جعفر بن محمد علیه السلام چنان بر آسمان اندیشه حقیقت جویان تابید كه دوست و دشمن را در هاله ای از شگفتی فرو برد. آن حضرت در عرصه دانش و فرهنگ و تبلیغ باورهای درست دینی بسیار كوشید كه به چند نمونه از آن اشاره می شود.

امام صادق علیه السلام دانشگاه عظیمی در رشته های مختلف علوم عقلی و نقلی آن روز بنیان گذارد و شاگردان بزرگی تربیت كرد كه تعدادشان به چهار هزار نفر می رسید.گروهی از آنان علاوه بر تربیت شاگردان فراوان دیگری، آثار علمی متعددی پدید آوردند مانند جابرن حیان که بیش از دویست جلد كتاب در موضوعات گوناگون نگاشت و كتاب هایش در قرون وسطی به زبان های مختلف اروپایی ترجمه شد.

دانشگاه عظیم جعفری

حضرت امام جعفر صادق علیه السلام از فرصت سیاسی مناسبی كه پدید آمده بود به شایستگی بهره برد و به لحاظ نیاز شدید جامعه اسلامی به مقوله فرهنگ، نهضت علمی پدر بزرگوارش امام باقر علیه السلام  را پی گرفت و دانشگاه عظیمی در رشته های مختلف علوم عقلی و نقلی آن روز بنیان گذارد و شاگردان بزرگی تربیت كرد كه تعدادشان به چهار هزار نفر می رسید. گروهی از آنان علاوه بر تربیت شاگردان فراوان دیگری، آثار علمی متعددی پدید آوردند مانند جابرن حیان که بیش از دویست جلد كتاب در موضوعات گوناگون نگاشت و كتاب هایش در قرون وسطی به زبان های مختلف اروپایی ترجمه شد. البته شاگردان دانشگاه حضرت صادق علیه السلام  به شیعیان اختصاص نداشت بلكه بین اهل سنت نیز اشخاص متعددی مانند پیشوایان مشهور آنان وجود داشتند. مثلا ابوحنیفه كه از جمله رهبران اهل سنت است دو سال از محضر امام بهره علمی فراوان برد و به اقرار خودش آن دو سال، او را از هلاكت نجات داد. حسن بن علی بن زیاد وشاء از شاگردان امام رضا علیه السلام  می گوید: خودم در مسجد كوفه نهصد نفر استاد حدیث دیدم كه همگی از حضرت صادق علیه السلام  حدیث نقل می كردند.

 

جهاد علمی

در عصرى که از یک سو دروازه هاى قلمرو اسلامى بر روى دانش هاى گوناگون گشوده شده و از سوى دیگر جنجال مکتب داران عقاید و مذهب سازان مختلف بلند بود، مکتب تشیع به آموزگارى حضرت صادق علیه السلام  موجودیت و اعتباری بى مانند یافت. فقه جعفری، در برابر فقه فقیهان رسمی یا درباری، تنها تجلی بخش نوعی مخالفت عقیدتی با آنان نبود بلكه با وجود این، دو مضمون معترضانه داشت. نخست این كه بی نصیبی حكومت وقت را از آگاهی های لازم دینی ثابت كرد و دوم این كه موارد تحریف دین در فقه رسمی را كه از مصلحت اندیشی های فقیهان درباری نشأت گرفته بود، مشخص نمود. عظمت علمی و فقهی حضرت صادق علیه السلام  آنچنان است كه بسیاری از فقیهان و دانشمندان بنام از او به بزرگی یاد كرده اند.

مالك، پیشوای فرقه مالكی می گوید: هیچ چشمی، برتر از جعفر بن محمد را در علم و عبادت ندیده و هیچ گوشی نشنیده و هیچ قلبی نیافته است.

یکى از برترین وسائل تبلیغى در عصر امام صادق علیه السلام ، تشکیل محافل علمى و مناظره است. در واقع بخشی از شخصیت بزرگ علمی امام در مناظرات علمی او یا برخی شاگردان برجسته اش با دیگران، تجلی یافته است

ابوبحر جاح 1 یكی از دانشمندان مشهور قرن سوم می گوید: جعفر بن محمد كسی است كه دانش او، جهان را پر كرده است و گویند ابوحنیفه و سفیان ثوری از شاگردان او به شمار می آیند و این موضوع در اثبات عظمت علمی او كافی است.

ابن خلكان، مورخ مشهور درباره حضرت صادق علیه السلام  نوشته است: او یكی از امامان دوازده گانه در مذهب امامیه و از بزرگان خاندان پیامبر است كه به علت راستی و درستی گفتار، صادقش نامیده اند، فضل و بزرگواریش مشهورتر از آن است كه به توضیح نیاز داشته باشد، ... او در صنعت کیمیا (شیمی) از مهارت خاصی بهره مند بود، ابوموسی جابربن حیان طرطوسی، شاگرداو بود. جابر کتابی شامل هزار ورق تالیف کرد که تعلیمات جعفربن صادق را در برداشت و حاوی پانصد رساله بود.

ابوحنیفه، پیشوای فرقه حنفی می گوید: من دانشمندتر از جعفربن محمد ندیده ام.

 

مناظرات علمی

مناظره امام صادق

یکى از برترین وسائل تبلیغى در عصر امام صادق علیه السلام ، تشکیل محافل علمى و مناظره است. در واقع بخشی از شخصیت بزرگ علمی امام در مناظرات علمی او یا برخی شاگردان برجسته اش با دیگران، تجلی یافته است.

از جمله مناظرات آن حضرت با ابوحنیفه پیشوای مشهور حنفیان است. ابوحنیفه می گوید: منصور دوانیقی مرا خواست و گفت: مردم شیفته جعفربن محمد شده اند، باید از او مسائل پیچیده ای بپرسی تا در پاسخ به آنها درمانده و محكوم شود. من چهل مسئله مشكل آماده كردم تا آن كه روزی منصور كه در «حیره» بود احضارم كرد، وقتی به مجلس او رفتم دیدم جعفربن محمد، جانب راست او نشسته است، از دیدنش بسیار مبهوت شدم، حالتی كه هیچ گاه حتی از دیدن منصور در من پدید نیامده بود. او می گوید به دستور منصور پرسش هایم را یكی یكی از او پرسیدم، و او به جملگی آنها، با متانت تمام و با تسلط خاصی که داشت پاسخ گفت، او بر آراء و نظریه های مختلف دانشوران در مسائل علمی احاطه و تسلط داشت، مثلا درباره فلان مسئله می فرمود: در این باره، عقیده شما چنین است و باور اهل مدینه چنان و نظر ما چیز دیگری است. در برخی مسائل، با ما و در بعضی دیگر با اهل مدینه موافق بود اما گاهی نیز با ما و آنان هر دو مخالفت می كرد.

حضرت امام جعفر صادق علیه السلام، این آموزگار بزرگ بشریت، در آشفته ترین اعصار تاریخ اسلامى و در هنگامه بحرانها و انقلابات سیاسى و اختلافها و آشفتگى هاى فکرى و مذهبى، وظیفه اى الهى و امر مقدسى را که برعهده داشت چنان پیش برد که در آن عقل و اندیشه به حیرت و شگفتى مى ماند

امام صادق علیه السلام شاگردان بسیار با فضیلت و دانشمندی داشت كه در برخی مناظرات علمی آنان را مشاركت می داد. «هشام بن سالم» می گوید: روزی با یاران آن حضرت در محضرش نشسته بودیم، مردی شامی با اجازه گرفتن از امام به مجلس وارد شد، امام به او فرمود: بنشین! آنگاه از او پرسید: چه می خواهی؟ مرد شامی گفت: شنیده ام شما پرسش های مردم را پاسخ می گویی؟ آمده ام با شما مناظره كنم. امام فرمود: درباره چه موضوعی؟ او گفت: درباره چگونگی قرائت قرآن. امام به یكی از شاگردانش به نام حمران رو كرد و فرمود: حمران! جواب این شخص با تو است. مرد شامی گفت: می خواهم با خود شما مباحثه كنم نه حمران. امام فرمود: اگر حمران را محكوم كردی، مرا محكوم كرده ای! مرد شامی با حمران مناظره كرد و هرچه از او پرسید، پاسخ مستدلی شنید تا این كه از بحث فروماند. امام به او فرمود: (حمران را) چگونه دیدی؟ گفتم: به راستی حمران چیره دست است، هرچه پرسیدم به شایستگی پاسخ داد. مرد شامی سپس درباره لغت و ادبیات عرب با «ابان ابن تغلب»، درباره فقه با «زراره» و درباره كلام با «مؤمن طاق» مناظره كرد و در تمام آنها مجاب شد.

«ابن ابی العوجا» كه از زنادقه عصر امام صادق علیه السلام بود در رابطه با فرهنگ مناظره علمی امام علیه السلام می گوید: جعفربن محمد الصادق بارها سخنان ما را می شنود ولی دشناممان نمی دهد و از مرز ادب پا فراتر نمی گذارد. او آرام، بردبار و متین است و هرگز مغلوب خشم و سفاهت نمی شود. سخنان و دلایلمان را می شنود، هر آنچه در دل داریم بیان می كنیم و می پنداریم بر او پیروز شده ایم اما او با كمترین سخن، استدلال هایمان را باطل می كند و چنان حجتش بر ما تمام می شود كه دیگر نمی توانیم پاسخش دهیم.

مالك بن انس، پیشوای فرقه مالكی در این راستا می گوید: من ندیدم که آن حضرت سخنی بی فایده و گزاف بگوید. او از عالمان زاهدی بود که ترس از خدا سراسر وجودش را فراگرفته بود.

آری! حضرت امام جعفر صادق علیه السلام، این آموزگار بزرگ بشریت، در آشفته ترین اعصار تاریخ اسلامى و در هنگامه بحرانها و انقلابات سیاسى و اختلافها و آشفتگى هاى فکرى و مذهبى، وظیفه اى الهى و امر مقدسى را که برعهده داشت چنان پیش برد که در آن عقل و اندیشه به حیرت و شگفتى مى ماند.

برگرفته شده از سایت موسسه فرهنگی تبیان

+ نوشته شده در  جمعه 1390/07/01ساعت 18:1  توسط بسیج دانشجویی  | 

پیام رهبر معظم انقلاب به مناسبت شروع هفته دفاع مقدس

بسم الله الرحمن الرحیم

در نخستین روز هفته‌ی دفاع مقدس كه یادآور مجاهدت عمومی و با شكوه ملت ایران در برابر كید و مكر دشمنان انقلاب و بدخواهان نظام جمهوری اسلامی است، نام و یاد شهیدان عالی‌مقام و سرافراز را گرامی میدارم و برترین درجات بهشتی را برای آنان از خداوند متعال مسألت میكنم. همچنین سلام و احترام و ارادت قلبی خود به خاندان‌های شریف و ایثارگر آنان كه با صبر و پایداری بی‌نظیر خود چهره‌ی ملت ایران را در تاریخ، درخشان ساختند تقدیم میكنم.

امروز با پیشرفت و درخشش كشور و تأثیر عمیق آن در بیداری عالم اسلام، بار دیگر ارزش مجاهدت فداكارانه‌ی شهیدان عزیز ما آشكار گشت. خدای حكیم و قدیر را سپاسگزاریم كه خون شهیدان ما ضایع نگشت و این فداكاریها جان تازه‌ئی به امت اسلام بخشید. همه باید خداوند متعال را بر الطاف آشكار و پنهانش شكر گوئیم و دوام و افزایش آن را از درگاهش مسألت كنیم و توفیق انجام وظیفه را از او بخواهیم. امید است قلب مقدس حضرت ولی عصر ارواحنا فداه و روح مطهر شهیدان و امام بزرگوار از همه‌ی ما خشنود گردد.
والسلام علیكم و رحمةالله
سیّدعلی خامنه‌ای
٣١/شهریور/١٣٩٠


برچسب‌ها: مقام معظم رهبری
+ نوشته شده در  پنجشنبه 1390/06/31ساعت 15:6  توسط بسیج دانشجویی  | 

یکی دیدار او صد جان بیارزد - بده جان و بخر ارزان و می رو (به بهانه شروع هفته دفاع مقدس)

دست نوشته‌اي از شهيد سعيد نوذري

« بسم رب الشهداء والصديقين» محمد رسول الله والذين معه اشداء علي الكفار رحماء بينهم حضور فرماندهي محترم سپاه پاسداران انقلاب اسلامي برادر محسن رضايي با درود بر ارواح طيبة شهداي اسلام و آرزوي طول عمر امام عزيزمان و عرض خسته نباشيد خدمت شما و همچنين با عرض معذرت از اينكه دقايقي وقت گراميتان را مي‌گيريم. برادر محسن؛ غرض از نوشتن اين نامه بيان فرياد دروني است كه مدتهاست قلب برادران بسيجي شما در پايگاه مقاومت بسيج دانشجويي دانشگاه گيلان را فرا گرفته است و اين درد نه از دشمن بلكه از دوست مي‌باشد. اما موقتاً به سراغ بسيج خودمان مي‌رويم. پايگاه مقاومت بسيج دانشجويي دانشگاه گيلان در سال64 در زمان وزارت دكتر فاضل به همت جمعي از برادران بسيجي و سپاهي زير نظر فرماندهي سپاه ناحية گيلان تشكيل گرديد كه سه تن از اين برادران كه از اعضاء شوراي مركزي پايگاه بودند به درجة رفيع شهادت نايل گرديده‌اند. در زمان شروع به كار اين پايگاه هيچگونه تشكيلات منظمي جهت پشتيباني جنگ در دانشگاهها وجود نداشت. البته لازم نمي‌دانيم براي شما برادر گرامي لزوم تشكيل بسيج در دانشگاهها در آن جو بي‌تفاوتي حاكم بر دانشگاهها كه هنوز هم بخاطر قصور همين دوستان نه تنها كمتر نشده بلكه بيشتر هم شده است را توضيح دهيم. اين پايگاه عليرغم مخالفت رياست دانشگاه و عدم همكاري وي با سپاه ناحية گيلان توانسته است فعاليتهاي وسيعي از قبيل اعزامهاي دسته جمعي متعدد، اعزامهاي انفرادي، برگزاري مسابقات تيراندازي، شركت در مانورهاي شهري و سراسري، مسابقات عقيدتي، سياسي و علمي و برگزاري نمايشگاههاي مختلف در جهت تبليغات جبهه و جنگ را سازماندهي كند و با وجود همة مخالفتهايي كه از طرف مديريت دانشگاه با برادران پايگاه مي‌شد اين برادران به عشق ياري حسين زمانشان و به پشتوانة خون شهدايشان با دلگرمي هرچه تمامتر به فعاليت خود ادامه مي‌دادند تا اينكه يكي از برادران مسؤول اينچنين مي‌گويد: « در حكومت عدل الهي در دانشگاههاي كشور به هيچ عنوان تشكيلاتي به نام بسيج دانشجويي نداشته ‌‌و نخواهيم داشت». به نظر شما چه كساني از اين سخنان خوشحال مي‌شوند دوستان يا دشمنان انقلاب؟ آيا اين سخنان پايمال كردن خون دهها هزار شهيد بسيجي نيست؟ آيا اين سخنان احساسات پاك صدها دانشجوي بسيجي دانشگاههاي كشور را جريحه دار نمي‌كند؟ با كمال تأسف بايد عرض كنيم اين سخنان چند روز بعد از عمليات والفجر10 و در بحبوحة جنگ شهرها در فروردين ماه سال67 در سمينار رياضي كشور كه در دانشگاه گيلان برگزار شده بود توسط آقاي فرهادي وزير فرهنگ و آموزش عالي در مصاحبه با روزنامه‌هاي كثيرالانتشار و محلي ايراد شد كه روزنامة محلي نقش قلم آن را به چاپ رسانده است. آيا بهتر نبود جناب وزير به جاي موضعگيري در برابر دانشجويان مخلص و بسيجي دانشگاههاي كشور فكري به حال جو بي‌تفاوتي و فساد اخلاقي رو به تزايد دانشگاهها و دهها مشكل اساسي ديگر مي‌نمودند؟ حال قضاوت با شماست. وقتي امام عزيزمان فرمان تشكيل ارتش بيست ميليوني را دادند آيا دانشگاههاي كشور را از اين قاعده مستثني كردند؟ آيا وجود ستاد پشتيباني جنگ در دانشگاهها با آن سيستم اداري حاكم بر آن دليلي بر عدم نياز به وجود تشكيلات منظم و سازماندهي نيروهاي داوطلب بسيجي دانشگاهها در پايگاههاي مقاومت دانشجويي مي‌باشد؟ آيا وجود ستادهاي پشتيباني جنگ در كنار پايگاههاي مقاومت در اكثر وزارتخانه‌ها و ادارات دليل بر نياز اين نهاد مقدس در دانشگاههاي كشور نمي‌باشد؟ آيا وجود نهاد مشخص در جهت جهاد مقدس و نبرد پيگيري كه با استكبار جهاني و اسراييل غاصب در پيش داريم براي سازماندهي نيروها در دانشگاهها ضرورت ندارد؟ آيا زمان آن نرسيده است كه ما بتوانيم سربلند و مفتخر به بسيجي بودن خود در دانشگاهها بباليم و با جرأت از ماهيت خود دفاع نماييم تا بتوانيم ضامن بقاء خون شهيدان باشيم؟ آيا به واقع بسيجي بودن اتهام است يا افتخار؟ و اگر در حكومت عدل الهي نيازي به بسيج دانشجويي نيست پس ذهن كنجكاو مي‌تواند نتيجه بگيرد كه در حكومت عدل الهي نيازي به بسيج نيست و آيا اين مخالفت علني با فرمان امام در تشكيل ارتش بيست ميليوني نيست؟ و آيا جناب وزير در موقع ايراد اين سخنان به واقع هوشيار بوده‌اند يا تحت القائات شياطين هوشيار قرار گرفته‌اند؟ در پايان اميدواريم با پيگيري و رهنمودهاي آن برادر بزرگوار، زمينة تثبيت پايگاههاي مقاومت بسيج دانشجويي در دانشگاههاي سراسر كشور فراهم گردد. ((والسلام)) 1- فرهاد آسماني، دانشجوي رشتة مكانيك، معاونت بهداري لشكر10 سيدالشهداء 2- سفر رحمتي، دانشجوي رشتة الكترونيك، جزيرة مجنون، خرداد65 3- شهيد مهدي منصوب، دانشجوي رشتة عمران، جزيرة مجنون، اسفند66 تعدادي از برادران اعزامي از پايگاه مقاومت بسيج دانشجويي دانشگاه گيلان مستقر در لشكر52 قدس گردان حضرت رسول(ص) «سعيد نوروزي» 8 ارديبهشت 67 رونوشت: حجت‌الاسلام خامنه‌اي رياست محترم جمهوري جهت اطلاع حجت‌الاسلام هاشمي رفسنجاني رياست محترم مجلس شوراي اسلامي جهت اطلاع برادر ميرحسين موسوي نخست وزير محترم جهت اطلاع

+ نوشته شده در  پنجشنبه 1390/06/31ساعت 3:29  توسط بسیج دانشجویی  | 

استقبال از دانشجویان جدیدالورود

مهدی زارع جانشین بسیج دانشجویی دانشگاه گیلان ٬از حضور اعضای شورای مرکزی بسیج دانشجویی دانشگاه گیلان و فعالین این تشکل در بازه ی ثبت نام به منظور کمک به دانشجویان ورودی 90 و خانواده های آن ها خبر داد.

زارع افزود:در زمان ثبت نام که از روز شنبه 26 تا سه شنبه 29 شهریور ماه 90 میباشد اعضای تعیین شده ، دانشجویان جدیدالورود را در مراحل مختلف ثبت نام همراهی کرده و آنها را نسبت به مسائل آموزشی آگاه می سازند.


بسیج دانشجویی دانشگاه گیلان جلوه ی دانشگاه را در زمان ثبت نام تغییر داد به طوری که فضای نشاط و شادابی و امید به آینده و پیشرفت کشور در بین دانشجویان جدیدالورود و خانواده های آنها به وجود آمد.

بسته ی فرهنگی بسیج دانشجویی دانشگاه گیلان نیز که متشکل از نشریه٬کتاب٬سی دی گزارش عملکرد بسیج دانشجویی و....بود در بین دانشجویان توزیع شد.

+ نوشته شده در  یکشنبه 1390/06/27ساعت 12:42  توسط بسیج دانشجویی  | 

نامه ای برای امام زمان (عج)

اردوی جهادی 90 - روستای لیما - اشکورات - رودسر


سمیه عبدالله پور

سلام به امام دوازدهم ما امام زمان(عج)

من تو را خیلی دوست دارم و برای سلامتی و خوشنودی و بخصوص برای ظهور پیروزمندانه ی شما  خیلی خیلی دعا می کنم.

  مجتبی فلاحی

بهترین خالق ما خداست؛ خدایی که در همین نزدیکی هاست و خدایی که برای هرکسی  راهنماگر و کسی را که بتواند سرمشق زندگی خود قرار دهند گذاشته ، پس با نام کسی که خالق تمام زیبایی هاست نامه ام را شروع می کنم.

اسلام علیک یا صاحب الزمان. وقتی هر جمعه می شود به امید ظهورتم.دست به سوی آسمان بلند می کنم و تمام درد و دلهایم را برایت می گویم.یا امام زمان س

ال هاست  که به دنیا آمده ام و از روز به دنیا آمدنم تو را شناختم و تمام الگوهایت را سرمشق زندگی ام قرار دادم و همیشه از تو کمک خاستم .آقاجون دلم خیلی گرفته و منتظر ظهورت هستم.

می خوام به تمامی مریض شفا  بدی  و به همه ی نیازمندان کمک کنی.آقاجون هرکسی یه خاسته ای داره به خاسته هاشون توجه کن.روزهای جمعه منتظر ظهورت هستم.همیشه از بچگی بهم گفته اند جمعه روز تویه. پس همیشه جمعه ها سر سجاده به انتظارت می نشینم.

 


زهرا مهدی زاده

سلام امام زمان.از تو می خواهم زودتر زهور کنی تا همه ی مردم خوشحال شوند.آرزوی من و همه ی مردم این است که تو زوتر زهور کنی.مردم هر روز که به مسجد می روند و دعا می کنند تا تو زودتر زهور کنی تا همه ی مردم در آرامش و نیکی در سلح و دوستی زندگی کنند.ای امام زمان(ع) از تو می خواهم کسانی که کار بد انجام می دهند بر آن بفرمایی که کار بد کار خوبی نیست.همه ی مریض ها رو شفا بده.این آرزو را از تو می خواهم یا امام زمان(ع).

 

فرشید مهریاری

ای آقای بزرگوار، ای نجات دهنده! در این زمانه که بیشتر از هر زمانی به وجودت احتیاج است تشریف بیاور  و این جهان را از دست ظالمان نجات بده و در پایان دعا می کنم که ای آقای بزرگوار رهبر عزیزمان را در پناهت حفظ بفرما و انقلاب ما را به انقلاب خویش متصل بگردان.

 

 مینا قاسمی

ای امام بزرگوار از شما خواهش می کنم که هرچه زودتر خود را به ما نشان بدهید.

 

امیرحسین نعمت پور

سلام بر تو ای منجی عالم بشریت، سلام برتو ای امام زنده و غایب از نظر، تو که خود فرمودی من در هرحال از احوال پیروانم باخبرم پس بر ما رحم کن و کمک کن تا از یاران واقعی تو باشیم و ما هم برای ظهورت دعا می کنیم.امیدوارم هرچه زودتر بیایی.

 

سمیه مهدی زاده

امام زمان امام دوازدهم ما هست.ما مردم ایران منتظر ظهور امام هستیم.امام زمان ، من  و همه ی خانواده ی من، خیلی شما را دوست داریم و همه ی مردم منتظر ظهور شما امام مهربان هستیم. امام زمان! مطمئن هستم که مرا می بخشید چون این نامه در شان شما نبود.خداحافظ امام مهربان.

 

 ایمان حسن پور

با سلام و درود بر رهبر کبیر انقلاب اسلامی و با سلام و درود بر رزمندگان اسلام که با خون خود نهال اسلام را آبیاری کردند. نامه ام را با نام خدا آغاز می کنم.

همیشه منتظرت هستم بی آنکه در رکود نشسته باشم و بدون آنکه لحظه ای ساکن شوم و توقف کنم و بایستم.همیشه در راهم پیوسته باشور و اشتیاق در انتظارت هستم و حرکت می کنم و همواره در راه رسیدن به تو به مقابله و نبرد می پردازم.تو مثل ماه و ستاره و خورشید هستی. مانند ماه کامل می درخشی و به دنبال طلوع هستی و از کعبه ظهور خواهی کرد.همیشه منتظرت هستم ای عدل وعده داده شده. همه ی مردم در انتظار ظهور تو هستند و تو خود این ها را مشاهده می کنی و ناظری و می دانی و از آنها اطلاع داری.پس ظهور کن که منتظرت هستم.


نامه ای با بیان کودکانه به امام زمان(عج) را میتوانید از لینک زیر دانلود کنید. 

لینک غیرمستقیم | 2,8 MB

کانون نوسازی معنوی

http://kanonenosazimanavi.blogfa.com

+ نوشته شده در  جمعه 1390/06/18ساعت 22:42  توسط بسیج دانشجویی  | 

نشریه جهاد اولی ها

نشریه جهاد اولی ها ویژه اردوی جهادی بسیج دانشجویی دانشگاه گیلان

جهادگران گرامی،برای آشنایی بیشتر با اردوی جهادی حتما قبل از شروع  اردو این نشریه را مطالعه فرمایند.


لینک دانلود   4 مگابایت

+ نوشته شده در  پنجشنبه 1390/06/10ساعت 20:20  توسط بسیج دانشجویی  | 

عید سعید فطر مبارکباد


+ نوشته شده در  سه شنبه 1390/06/08ساعت 21:23  توسط بسیج دانشجویی  | 

شب قدر در کلام مقام معظم رهبری

" ليلة القدر خير من الف شهر"

ما معتقديم - و اين جزو بديهيات اسلام، بلكه بديهيات همۀ اديان است - كه انسان، فقط در سايۀ ارتباط و اتصال با حق تعالى است كه مى‏تواند به تكامل و تعالى دست پيدا كند. البته فرصت ماه رمضان، يك فرصت استثنايى است. اين، چيز كمى نيست كه خداى متعال در قرآن بفرمايد: «ليلةالقدر خير من الف شهر». يك شب از هزار ماه بهتر و بافضيلت‏ تر و در پيشرفت انسان مؤثرتر، در ماه رمضان است. اين، چيز كمى نيست كه رسول اكرم(ص) اين ماه را ماه ضيافت الهى به حساب بياورند. مگر ممكن است كه انسان وارد سفرۀ كريم بشود و از آن‏جا، محروم خارج بشود؟ مگر وارد نشوى. آن كسانى كه وارد سفرۀ غفران و رضوان و ضيافت الهى در اين ماه نشوند، البته بى‏بهره خواهند ماند و واقعاً اين محروميت به معناى حقيقى است. «انّ الشّقىّ من حرم غفران‏اللَّه فى هذا الشّهر العظيم». محروم واقعى، آن كسى است كه نتواند در ماه رمضان، غفران الهى را به دست بياورد.(1)


ليلةالقدرى كه در اين ماه رمضان است و قرآن صريحاً مى‌فرمايد:"ليلةالقدر خير مِن الف شهر"، يك شب بهتر است از هزار سى روز - هزار ماه - بسيار مهم است. چرا اين قدر فضيلت را به يك شب دادند؟ زيرا بركات الهى در اين شب زياد است؛ نزول ملائكه در اين شب زياد است؛ اين شب، سلام است؛ "سلام هى حتى مطلع‌الفجر"؛ از اول تا آخر اين شب، لحظاتش سلام الهى است. "سلام قولا مِن ربّ رحيم". رحمت و فضل الهى است كه بر بندگان خدا نازل‌مى‌شود. وليلةالقدر، شب ولايت است. هم شب نزول قرآن است، هم شب نزول ملائكه بر امام زمان است، هم شب قرآن و شب اهل بيت است. هم شب قرآن و هم شب عترت است. لذا سورۀ مباركۀ قدر هم، سورۀ ولايت است. شب قدر خيلى ارزش دارد. همه ماه رمضان، شبها و روزهايش ارزش والا دارد. البته ليلةالقدر نسبت به روزها و شبهاى ماه رمضان، خيلى فاخرتر است؛ اما شبها و روزهاى ماه رمضان، نسبت به روزها و شبهاى بقيۀ سال، خيلى فاخرتر است. بايد قدر بدانيد. در اين روزها و در اين شبها، همه بر سر سفرۀ‌انعام الهى حاضريد. استفاده كنيد.(2)


در ماه رمضان ...- در همۀ  روزها و شبها - دلهيتان را هرچه مى‌توانيد با ذكر الهى نورانيتر كنيد، تا براى ورود در ساحت مقدس ليلةالقدر آماده شويد؛ كه "ليلةالقدر خير من الف شهر تنزّل الملائكةوالرّوح فيها باًّذن ربّهم من كل امر". شبى كه فرشتگان، زمين را به آسمان متصل مى‌كنند، دلها را نورباران و محيط زندگى را با نور فضل و لطف الهى منور مى‌كنند. شب سِلم و سلامت معنوى - سلام هى حتّى مطلع الفجر - شب سلامت دلها و جانها، شب شفاى بيماريهاى‌ اخلاقى، بيماريهاى معنوى، بيماريهاى مادى و بيماريهاى عمومى و اجتماعى؛ كه امروز متأسفانه دامان بسيارى از ملتهاى جهان، از جمله ملتهاى مسلمان را گرفته است! سلامتى از همۀ اينها، در شب قدر ممكن و ميسّر است؛ به شرطى كه با آمادگى وارد شب قدر بشويد.(3)


امروز كه خداى متعال اجازه داده است كه شما زارى، تضرع و گريه كنيد، دست ارادت به سوى او دراز كنيد، اظهار محبت كنيد، اشك صفا و محبت را از دل گرم خودتان به چشمهاى خودتان جارى كنيد. اين فرصت را مغتنم بشماريد؛ والاّ روزى هست كه خداى متعال به مجرمين بفرمايد:"لاتجروا اليوم"، برويد، زارى و تضرع نكنيد، فايده‌يى ندارد؛  "انّكم منّا لاتنصرون"، اين فرصت، فرصت زندگى و حيات است كه براى بازگشت به خدا در اختيار من و شماست؛ و بهترين فرصتها ايامى از سال است، كه از جملۀ آنها ماه مبارك رمضان است، و در ميان ماه مبارك رمضان، شب قدر! شب قدر هم در ميان اين سه شب است. طبق روايتى كه مرحوم محدث قمى نقل مى‌كند، سؤال كردند كه كدام يك از اين سه شب - يا آن دو شب‌بيست‌ويكم و بيست‌وسوم - شب قدر است؛ در جواب فرمودند: چه‌قدر آسان است كه انسان، دو شب - يا سه شب - را ملاحظۀ شب قدر بكند؛ چه اهميت‌دارد بين سه شب مردد باشد، مگر سه شب چه‌قدر است؟ كسانى بوده‌اند كه همۀ ماه رمضان را از اول تا آخر، شب قدر به حساب مى‌آوردند و اعمال شبقدر را انجام مى‌دادند! (4)


يك جملۀ كوتاه در باب اهميت ليلةالقدر عرض كنم؛ علاوه بر اين‏كه از جملۀ قرآنى «ليلةالقدر خير من الف شهر» مى‏شود فهميد كه از نظر ارزشيابى و تقويم الهى، يك شب برابر هزار ماه است. در دعايى كه اين روزها مى‏خوانيم، براى ماه رمضان چهار خصوصيت ذكر مى‏كند: يكى تفضيل و تعظيم روزها و شبهاى اين ماه است بر روزها و شبهاى ماه‏هاى ديگر، يكى وجوب روزه در اين ماه است، يكى نزول قرآن در اين ماه است، و يكى هم وجود ليلةالقدر در اين ماه است. يعنى در اين دعاى مأثور، ليلةالقدر را عِدل نزول قرآن در ارزش دادن به ماه رمضان مشاهده مى‏كنيم. بنابرين قدر ليلةالقدر را بايد دانست، ساعات آن را بايد مغتنم شمرد و كارى كرد كه ان‏شاءاللَّه قلم تقدير الهى در شبهاى قدر براى كشور عزيز و آحاد ملت ما تقديرى آن‏چنان كه شايستۀ مردم مؤمن و عزيز ماست، رقم بزند.(5)


1) سخنرانى در ديدار با مسئولان و كارگزاران نظام جمهورى اسلامى، به مناسبت عيد سعيد فطر   7/2/1369

2)  بيانات در ديدار علما ، طلاب و اقشار مختلف مردم شهر قم به مناسبت 19/10/75

3) بيانات مقام معظم رهبری در جمع بسيجيان بمناسبت هفتۀبسيج 05/09/76

4) بيانات مقام معظم رهبری در خطبۀ نماز جمعه تهران26/10/76 

5) بيانات در خطبه‏هاى نماز جمعۀ‏ تهران‏   23/8/1382


برچسب‌ها: مقام معظم رهبری
+ نوشته شده در  جمعه 1390/05/28ساعت 13:21  توسط بسیج دانشجویی  | 

شب قدر ، شبی برتر از هزار ماه

فضائل شب قدر :

شب قدر از شب هاى با عظمت و با اهمیت سال است و دلیل فضیلت این شب بر سایر شب ها به اعتبار امورى است كه در این شب محقق مى گردد وگرنه اجزاى زمان یا مكان، درجه و رتبه وجودى شان یكى است و بین آنها تفاوتى وجود ندارد.

شب آمرزش گناهان است

در منهج الصادقین در تفسیر سوره ((قدر)) از پیامبر خدا (صلى الله علیه و آله) روایت شده كه فرمودند: ((هر كس شب قدر را احیا دارد و مومن باشد و به روز جزا اعتقاد داشته باشد، تمامى گناهانش ‍ آمرزیده مى شود.))

قلب ماه رمضان است

در روایتى مى خوانیم كه امام صادق (علیه السلام ) فرمود: ((از كتاب خدا استفاده مى شود كه شماره ماه هاى سال نزد خداوند، دوازده ماه است و سر آمد ماه ها، رمضان است و قلب ماه رمضان ، لیلة القدر است .))(1)

سرور شب هاست

پیامبر خاتم فرمود: ((لیلة القدر سیدة اللیالى ))(2) شب قدر، سرور شبهاست .

از هزار ماه بهتر است

در فرهنگ غنى اسلام ، همه امور را با معیارهاى الهى مى سنجند؛ از این رو قرآن كریم ، ابراهیم ، ((قهرمان توحید)) را یك امت مى داند و یا در مورد شب قدر در قرآن مى خوانیم : (لیلة القدر خیر من الف شهر) و در صحیفه سجادیه (دعاى 44) آمده است كه فضل لیله واحدة من لیالیه ، على لیالى الف شهر و سماها، لیلة القدر(3و4)


از امام زین العابدین (علیه السلام ) روایت شده كه فرمود: خدا به رسول خود محمد (صلى الله علیه و آله و سلم ) گفت : آیا مى دانى براى چه شب قدر از هزار ماه برتر است ؟ اظهار داشت : نه . خداوند فرمود: براى این كه در این شب ، فرشتگان و روح به اذن بارى تعالى هر امرى را فرود مى آورند.


به چه سبب شب قدر بهتر از هزار ماه است ؟

در خبرى از رسول خدا (صلى الله علیه و آله و سلم ) نقل شده است : هنگامى كه ماه رمضان نزدیك شد - در ایامى كه سه روز از ماه شعبان باقى بود - به بلال گفت : مسلمانان را به مسجد بخوان و چون گرد آمدند، بر فراز منبر رفت و پس از حمد و ثناى الهى فرمود: اى مردم ! پروردگار این ماه را به شما اختصاص داده است ، آن سید ماههاست و در آن شبى است كه از هزار ماه نیكوتر است .(5)

نظرهاى گوناگونى در خصوص بهتر بودن این شب مبارك از هزار ماه ، ابراز شده است .(6)

الف ) عمل نیك در این شب از هزار ماهى كه در آنها شب قدر نباشد بهتر است و در این خصوص ، روایت زیر قابل دقت است :

راوى از امام صادق (علیه السلام ) سوال مى كند: چگونه ممكن است شب قدر از هزار ماه بهتر باشد؟

امام (علیه السلام ) فرمودند: العمل فیها خیر من العمل فى الف شهر لیس فیها لیله القدر.(7)

ب ) از امام زین العابدین (علیه السلام ) روایت شده كه فرمود: خدا به رسول خود محمد (صلى الله علیه و آله و سلم ) گفت : آیا مى دانى براى چه شب قدر از هزار ماه برتر است ؟ اظهار داشت : نه .

خداوند فرمود: براى این كه در این شب ، فرشتگان و روح به اذن بارى تعالى هر امرى را فرود مى آورند.(8)

ج ) نزول قرآن در آن شب .

نزول قرآن در این شب

طبق روایات موجود، مجموع قرآن ، كه معجزه جاوید رسول خدا (صلى الله علیه و آله و سلم ) است ، در شب قدر دفعتا به صورت یك روح از لوح محفوظ به آسمان دنیا یا بیت المعمور و یا قلب پیامبر اكرم (صلى الله علیه و آله و سلم ) نازل شده است .

این را اصطلاحا نزول دفعى (یكباره ) و نزول اجمالى قرآن مى گویند، اما قرآن یك نزول تدریجى و تفصیلى هم دارد، كه طى 23 سال دوران نبوت پیامبر گرامى اسلام (صلى الله علیه و آله و سلم ) به صورت الفاظ نازل شده است .

به همین علت ، لغویان بین كلمه نزول از باب افعال و از باب تفعیل فرق گذارده اند؛ از این رو آیاتى كه با لفظ ((انزال )) و مشتقات آن آمده ، ظاهر در نزول ((دفعى )) مى دانند و آیاتى كه با لفظ ((تنزیل )) و مشقات آن وارد شده است ، ظاهر در نزول ((تدریجى )) مى دانند.

سوره قدر

نامگذارى یكى از ((سور قرآن )) به نام قدر (سورة القدر)، گویاى فضیلت و اهمیت این شب است .

شب مبارك

شب قدر شبى مبارك و فرخنده است ، چون قرآن كه بهترین خیرات و بركات است ، در این شب نازل شده است : (انا انزلناه فى لیله مباركة .)

 ----------------------------------------------------------

پی نوشت ها:

1.تفسیر نور الثقلین ، ج 5، ص 918؛ و نیز رك : مجمع البیان .

2.بحار الانوار، ج 40، ص 54.

3.الصحیفه السجادیه ، ص 66 و مصباح المتهجد، ص 607.

4.خداوند یكى از شب هاى ماه رمضان را بر شب هاى هزار ماه برترى داد و آن شب با فضیلت را شب قدر نامید.

5. نور الثقلین ، ج 5، ص 618.

6.مثلا زمخشرى در كشاف مى گوید: ارتقاى فضیلت شب قدر تا این حد، علتش وجود مصالح دینى است ، از قبیل نزول ملائكه و روح و تفضیل هر امرى از روى حكمت .

7. یعنى عمل در شب قدر بهتر از عمل در هزار ماهى است كه شب قدر در آن نباشد.

8. الكافى ، ج 1، ص 248 و بحار الانوار، ج 25، ص 80.

9.رك : محمد ثقفى تهرانى ، تفسیر روان جاوید و على بن ابراهیم قمى ، تفسیر قمى .

10.ملا محسن فیض كاشانى ، تفسیر صافى ، ج 5.


و همچنین مطالعه کنید :

پاداش اعمال شب قدر

وظایف ما در شب‌های قدر

5 عمل برای درک بهتر شب قدر

چرا شب قدر، قدر نامیده می‌شود؟


منبع : سایت موسسه فرهنگی تبیان+ نوشته شده در  جمعه 1390/05/28ساعت 13:9  توسط بسیج دانشجویی  | 

داشجویان جهادگر ؛شهید یا درگذشته

نظربدهید:

+ نوشته شده در  پنجشنبه 1390/05/20ساعت 2:17  توسط بسیج دانشجویی  | 

این ماه را مهمان صاحبخانه ایم

روزه يك سو شد و عيد آمد و دلها برخاست
مي زخمخانه به جوش آمده مي بايد خواست
نوبه زهد فروشان گران جان بگذشت
وقت رندي و طرب كردن رندان پيداست

بحث «روزه؛ دريچه‌اي به عالَم معنا» سخنراني استاد طاهرزاده در جمع دانشجويان تربيت معلم است. اين بحث به‌جهت نوع نگاهي كه به روزه و ماه رمضان دارد مورد استقبال زياد قرار گرفت، و لذا بر آن شديم تا به صورتي كه ملاحظه مي‌فرماييد آن را در اختيار علاقمندانِ به اين نوع بحث‌ها قرار دهيم.خصوصيت اين بحث در توجه كردن به روزه است در رابطه با نقشي كه روزه در ابعاد باطني و قلبي انسان ايفاء مي‌كند.

سخنران سعي دارد دست روزه‌دار را بگيرد و به كمك نيّتِ نابي كه در روزه‌داري‌اش اراده مي‌كند، او را به لايه‌هاي باطنيِ روح و روان و قلبش سير دهد و راه‌هاي ظريف خودشناسي را كه  انسانِ روزه‌دار مي‌تواند طي كند، مقابل او قرار دهد.

مي‌گويد: اي انسان! به اندازه‌اي كه در روزه‌داري عزم بلند داشته باشي، روزه براي تو ثمره به همراه خواهد آورد و لذا سعي دارد آن نوع از عزم‌هاي بلندي را كه انسان روزه‌دار مي‌تواند اراده كند، به او متذكر شود.

توجه به روايات و سخنان عرفا در مورد روزه موجب تقويت اراده در روزه‌داري مي‌گردد، لذا با مطالعة روايات مورد بحث، انسان احساس مي‌كند با روزه‌داري خود راه‌هاي گمشده‌اش را مي‌تواند بيابد.

پيشنهاد ما اين است كه سعي شود هر سال قبل از ماه رمضان يك‌بار اين بحث مرور شود تا عزيزان با شعف و شور بيشتري با روزة خود كنار بيايند و اُنس بگيرند.  إن‌شاءالله

 انتشــارات لــب الميــزان

 دانلود کتاب از اینجا

http://medadeasemani.blogfa.com

+ نوشته شده در  دوشنبه 1390/05/17ساعت 3:51  توسط بسیج دانشجویی  | 

نماينده تشكل‌هاي دانشجويي دانشگاه گيلان : توديع معاون فرهنگي را به رسميت نمي‌شناسيم

 مهدي نورسته  مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه گیلان در مراسم توديع و معارفه سرپرست معاونت فرهنگي و اجتماعي دانشگاه گيلان با انتقاد از روند تغيير مديريتي در اين معاونت، اظهار داشت: معاون فرهنگي دانشگاه با تعامل و هدايت فكري حوزه فرهنگي دانشگاه گيلان در مدتي كوتاه موجب تحولاتي شده بود كه تغيير ايشان همه ما را شوكه كرد.

وي با معرفی خود به عنوان نماینده سه تشکل دانشجویی دانشگاه گیلان ( بسیج دانشجویی ، انجمن اسلامی و جامعه اسلامی ) افزود: تا به امروز از توديع و معارفه سرپرست معاونت فرهنگي دانشگاه آگاه نبوديم و در اقدامي عجيب شاهد عدم دعوت از تشكل‌هاي دانشجويي به اين مراسم هستيم.

مسئول بسيج دانشجويي دانشگاه گيلان با اشاره به اينكه تغيير در سرپرستي معاونت فرهنگي دانشگاه بر اساس فشارهاي عده‌اي از بيرون دانشگاه بوده است، ادامه داد: اين امر استقلال دانشگاه را زير سؤال برده است.

وي با بيان اينكه بار اصلي فعاليت‌هاي فرهنگي به‌ عهده تشكل‌هاي دانشجويي است، خاطرنشان كرد: بسيج، جامعه و انجمن به عنوان سه تشكل و 3 عضو اصلی شوراي فرهنگي دانشگاه گيلان از اين تغييرات بي‌اطلاع بودند و هيچ مشورتي با ما در اين زمينه صورت نگرفته است.

نورسته، توديع و معارفه معاونت فرهنگي را نوعي بداخلاقي دانست و اظهار داشت: با حمايت‌هاي رئيس دانشگاه و توان بالاي حجت‌الاسلام كريميان شاهد همدلي براي توسعه فرهنگي دانشگاه در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبري در زمینه تحقق دانشگاه اسلامی بوديم كه به يكباره مراسم توديع حجت‌الاسلام كريميان برگزار شد.

وي اضافه كرد: استعفاي معاون فرهنگي دانشگاه گيلان چندی بعد از آغاز و اجراي موفق طرح حجاب و پوشش اسلامي قابل تامل بوده و فشارهاي بيروني موجب چنين حركتي شده است.

نماينده تشكل‌هاي دانشجويي دانشگاه گيلان با اشاره به عدم حضور دانشجويان، تصريح كرد: با توجه به توضيحات ارائه شده به رياست دانشگاه، توديع و معارفه معاون فرهنگي و اجتماعي دانشگاه را به رسميت نمي‌شناسيم و اين مسئله را نشانه عدم استقلال دانشگاه می دانیم .

وي افزود: تشكل‌هاي دانشجويي پيگيري‌هاي لازم در اين زمينه را تا رسيدن به نتيجه مطلوب از طريق وزير علوم و معاون فرهنگي وزارت علوم و نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‌ها ادامه مي‌دهند.

پس از سخنان نماينده تشكل‌هاي دانشجويي دانشگاه گيلان در اين مراسم، دانشجويان و مسئولان تشكل‌هاي دانشجويي به نشانه اعتراض و به رسميت نشناختن جلسه مذكور ، سالن برگزاري مراسم توديع و معارفه را ترك كردند.

+ نوشته شده در  دوشنبه 1390/05/03ساعت 14:22  توسط بسیج دانشجویی  | 

بر اثر سانحه دلخراش تصادف در املش؛ 3 دانشجوي جهادگر بسيجي گيلان درگذشتند

مسئول سازمان بسيج دانشجويي گيلان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در رشت با تسليت عروج ملكوتي اين سه سرباز ولايت در عرصه اردوهاي جهادي اظهار داشت: اين سه نفر از دانشجويان مومن و متعهد و عضو بسيج دانشجويي گيلان بودند كه شامگاه يكشنبه در حين انجام ماموريت بر اثر انحراف از جاده و سقوط به دره درگذشتند.
عباس بايرامي با اشاره به اسامي اين سه نفر عنوان كرد: عبدالرضا حاجي‌پور دانشجوي دانشگاه پيام نور رودسر، ميثم دهقانپور دانشجوي فني آستانه‌اشرفيه و سيد مجتبي غياثي دانشجوي مركز مهر شادي آستانه‌اشرفيه در اين حادثه دلخراش درگذشتند.
وي گفت: درگذشت ملكوتي اين سه جهادگر بسيجي را به ساحت مقدس امام زمان (عج)، رهبر معظم انقلاب و همه دانشجويان بسيجي تسليت مي‌گوييم.
مسئول سازمان بسيج دانشجويي گيلان با اشاره به برگزاري مراسم تشييع دانشجويان بسيجي خاطرنشان كرد: مراسم تشييع دانشجويان بسيجي ساعت 11 صبح امروز دوشنبه در شهر املش برگزار و سپس هركدام به زادگاهشان براي خاكسپاري منتقل مي‌شوند.
به گزارش فارس، بسيج دانشجويي دانشگاه‌هاي پيام نور گيلان، علوم پزشكي گيلان و دانشگاه گيلان نيز با صدور اطلاعيه‌هاي جداگانه ضمن تسليت اين مصيبت بزرگ به دانشجويان جهادگر بسيجي استان، از اقشار مختلف مردم و به‌ويژه دانشجويان براي حضور در مراسم تشييع دعوت كردند.

+ نوشته شده در  دوشنبه 1390/05/03ساعت 14:20  توسط بسیج دانشجویی  | 

با استعفاي سرپرست قبلي معاونت فرهنگي دانشگاه گيلان ، سرپرست معاونت فرهنگي دانشگاه گيلان معرفي شد

به گزارش خبرگزاري فارس از رشت، رئيس دانشگاه گيلان بعد از ظهر امروز در مراسم توديع و معارفه سرپرست معاونت فرهنگي و اجتماعي دانشگاه گيلان در تالار حمكت اين دانشگاه اظهار داشت: حجت‌الاسلام كريميان از نيروهاي ارزشي و ولايت‌مدار دانشگاه هستند و در تمام امورات با دانشگاه همكاري داشتند.

عبدالله حاتم‌زاده با اشاره به توديع كريميان از سرپرستي معاونت فرهنگي و اجتماعي دانشگاه گيلان، افزود: حجت‌الاسلام كريميان مسئوليت نهاد نمايندگي ولي‌فقيه در دانشگاه‌هاي آزاد اسلامي استان را به‌عهده دارد و با تمام تلاش‌هايي كه صورت گرفته است نتوانستيم موافقت نهاد نمايندگي مقام معطم رهبري در دانشگاه‌ها را براي ادامه همكاري ايشان با دانشگاه گيلان در اين جايگاه جلب كنيم.
وي گفت: عملكرد با برنامه و كارشناسانه كريميان در اين سمت براي وزارت علوم و دانشگاه شفاف و ارزنده است.
رئيس دانشگاه گيلان در ادامه با تاكيد بر اينكه هيچ اختلاف نطري در برنامه‌ريزي فرهنگي دانشگاه با سرپرست سابق معاونت فرهنگي وجود نداشته است، خاطرنشان كرد: ايشان از مديران توانمند فرهنگي هستند و با خلاقيت، نظريه‌پردازي و برنامه‌ريزي علمي حركت خوبي را از بدو تاسيس اين معاونت در دانشگاه انجام دادند.
وي با اشاره به معرفي ايرج شاكرنيا به‌عنوان سرپرست جديد معاونت فرهنگي و اجتماعي دانشگاه گيلان، اظهار داشت: سرپرست جديد نيز از مديران كارآمد فرهنگي هستند.

*پذيرش مسئوليت تكليف الهي است

سرپرست سابق معاونت فرهنگي و اجتماعي دانشگاه گيلان نيز در اين مراسم اظهار داشت: به صورت ماموريتي موقت و مختصر در اين جايگاه مسئوليتي حضور پيدا كردم و برنامه‌ريزي انجام شده براي اعتلاي فرهنگي دانشگاه را به صورت دوساله و در چهار مرحله طراحي كرديم.
حجت‌الاسلام علي كريميان افزود: توانستيم مرحله نخست اين طرح فرهنگي را اجرايي كنيم و در آستانه اجراي مرحله دوم اين طرح هستيم و سرپرست جديد معاونت فرهنگي نيز از ناطران تدوين چشم‌انداز فرهنگي دانشگاه محسوب مي‌شوند.
وي پذيرش پست را يك تكليف و توفيق بزرگ دانست و گفت: از تغيير در معاونت فرهنگي ناراحت نيستم و هيچ‌گونه اضطرابي ندارم و براي كمك به اعتلاي فرهنگي دانشگاه نيز آماده ادامه همكاري با سرپرست جديد اين معاونت هستم.
عضو هيئت علمي دانشگاه گيلان خاطرنشان كرد: مسئوليت سنگين نهاد نمايندگي دانشگاه‌هاي آزاد اسلامي گيلان را به‌عهده دارم و اين نهاد از همان ابتداي تصدي‌ام براي معاونت فرهنگي دانشگاه گيلان خواستار استعفايم بود.
وي در پايان از حمايت‌هاي رئيس دانشگاه گيلان در مدت دوران مسئوليتي خود قدرداني كرد و اظهار داشت: رئيس دانشگاه تمام تلاش خود را براي ماندنم انجام داد و پس از رايزني‌ها و با گذشت دوماه از استعفاي رسمي، با استعفايم موافقت كرد.

*توديع و معارفه نماد زندگي است

سرپرست جديد معاونت فرهنگي و اجتماعي دانشگاه گيلان نيز در اين مراسم اظهار داشت: معاونت فرهنگي بازوي فكري حوزه فرهنگ دانشگاه است.
ايرج شاكري‌نيا افزود: در دانشگاه‌ها توانايي ذهني اساتيد، دانشجويان و مديران به عنوان نخبگان جامعه بسيار نزديك است و جريان‌سازها در دانشگاه‌ها حضور دارند.
وي از تلاش‌هاي حجت‌الاسلام كريميان قدرداني كرد و افزود: مراسم توديع و معارفه نماد زندگي بوده و هدف از آن تكامل است.

در پايان اين مراسم با اهداي هدايا و لوح تقدير از زحمات حجت‌الاسلام علي كريميان قدرداني به عمل آمد و ايرج شاكري‌نيا به عنوان سرپرست معاونت فرهنگي و اجتماعي دانشگاه گيلان معرفي شد.

لینک خبر

+ نوشته شده در  یکشنبه 1390/05/02ساعت 22:48  توسط بسیج دانشجویی  | 

جهت مطالعه اعضای شورا


مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه گیلان

جهت دریافت رمز عبور با 09118070157  تماس بگیرید .
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه 1390/04/22ساعت 12:29  توسط بسیج دانشجویی  | 

شهید فرهاد آسمانی که بود؟

در شهريورماه 1340 از آسمان به زمين آمد. فرهاد آسماني بود و آمد كه در زمين، آسماني زندگي كند. او تحصيلات خود را تا مقطع متوسطه در تهران به پايان رسانيد و در سال1357 همزمان با تشكيل نهاد مقدس سپاه به عضويت اين تشكيلات الهي درآمد. او گاهي اوقات مخفيانه و گاهي با همكاري دوستان به جنوب شهر تهران سركشي مي‌كرد و به خانواده‌هاي مستضعف كمك مي‌نمود.

 

وي در سال1360 ازدواج كرد و اصرار او به اينكه خطبة عقد زناشويي او را حتماً شهيد مظلوم دكتر بهشتي جاري نمايد نشان دهندة ميزان ارادت و علاقة ايشان به دكتر بهشتي مي‌باشد. اين اقدام شهيد بزرگوار فرهاد آسماني نمايانگر درك وضعيت حساس سياسي در آن زمان مي‌باشد. او مظلوميت دكتر بهشتي را لمس كرده بود و با تمام وجود در اعتقاد به ايشان استوار مانده بود. فرهاد را همه فردي خوش اخلاق، بزرگوار و متواضع مي‌دانستند و سعي كردند كه از او تقليد كنند. او مهربان بود، با وقار و مقيد به تكاليف ديني. پدر اين مرد آسماني، هميشه از نمازهاي سروقت او و از نماز شب و تهجد شبانه‌اش سخن مي‌گويد و بسيجيان محل زندگي‌اش او را به عنوان يك بسيجي نمونه مي‌شناختند. فرهاد هميشه به خواهران و برادران و دوستان خود سفارش مي‌كرد كه نماز اول وقت را به پاي دارند و هرگز غفلت نكنند، در حاليكه او بيشتر روزها را نيز روزه مي‌گرفت. فرهاد از تهذيب و تزكية نفس هرگز غافل نبود. او مي‌خواست به خدا برسد و رسيدن به خدا را هدف اصلي خود قرار داده بود. فرهاد آسماني در سال1364 وارد دانشگاه گيلان شده و در رشته مهندسي مكانيك مشغول تحصيل مي‌شود، اما دانشجو شدن و اميد به آينده‌هاي روشن هرگز او را از تكليفي كه خدا برايش معلوم كرده بود غافل نمي‌كرد. او مدام به جبهه مي‌رفت تا همگان بدانند كه براي رسيدن به كمال در هر جايگاهي مي‌توان تلاش كرد. در جبهه نيز به عنوان مسؤول واحد بهداري و امداد تيپ10 سيدالشهداء(ع) لحظه‌اي آرام و قرار نداشت. شهريور 1365 كه رسيد، خيلي از پرستوهاي مهاجر با قصد هجرت به مأوراي عالم خاك، بار بستند. بند علايق از پاي گسستند و آمادة عروج شدند. خيلي از بچه‌هاي با صفاي گيلان غريبه‌اي شدند بر روي خاك و به قصد جوار معشوق همراه گردانهاي عشق زدند به ارتفاعات حاج عمران و خيلي از بچه‌هاي گيلان از روي 2519 پريدند به آسمان و رفتند تا ما بمانيم با كوله‌باري گران از مسؤوليت خون آنها. فرهاد آسماني هم آخر به آسمان رسيد و در شب سيزدهم شهريورماه 1365 همراه منورهاي زيبايي كه بر فراز ارتفاعات حاج عمران مي‌سوختند سوخت و در ذات عشق فاني شد.


http://medadeasemani.blogfa.com

+ نوشته شده در  دوشنبه 1390/04/20ساعت 15:7  توسط بسیج دانشجویی  | 

سیره ی پاکبازان (قطره ای از رشادت های سردار حزب الله گیلان شهید ابوالحسن کریمی)

بسم الله الرحمن الرحیم

در روند نهضت اسلامی و در جریان پیروزی انقلاب، برخی چهره ها و اشخاص مبارز، مجاهدت های فراوان و تلاش خستگی ناپذیری از خود نشان دادند. شهید ابوالحسن کریمی از جمله ی این شخصیت هاست که به مبارزه با رژیم پهلوی پرداخت.

شهید ابوالحسن کریمی در سال 1327ش در خانواده مذهبی و اصیل در شهرستان لاهیجان به دنیا آمد. پس از پایان دوره ی ابتدایی به دلیل علاقه ای که به دروس دینی داشت در صدد برآمد تا به حوزه ی علمیه ی قم برود، ولی بنا به اصرار خانواده از رفتن به قم منصرف گردید و در دبیرستان مهرگان لاهیجان ثبت نام کرد و با اینکه شاگرد ممتاز بود، به دلیل روحیه ی مذهبی و فضای غیر اسلامی مدارس، چندان مورد توجه معلمان و مدیران مدرسه قرار نمی گرفت. شاخصه ی هویت مذهبی او قبل از پیروزی انقلاب، تقلید از امام خمینی بود. وی در سال 1344 به اتفاق آیت الله زین العابدین قربانی و آقای امیر ارسلان انصاری، اقدام به تاسیس «کانون بحث و انتقاد مذهبی جوانان لاهیجان» کرد و به اتفاق دوستانش در آن مرکز به فعالیت مشغول شد. کانون مذکور در واقع مرکزی برای گردآمدن نیروهای مذهبی جوان بود و فعالیت آن به نوعی کادرسازی و تربیت نیرو برای سال های بعد محسوب می شد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه 1390/04/20ساعت 11:20  توسط بسیج دانشجویی  | 

کلاس های آموزشی کارشناسی ارشد


+ نوشته شده در  چهارشنبه 1390/04/08ساعت 12:13  توسط بسیج دانشجویی  | 

خاطره ای از یک دانشجوی شهید به بهانه سالروز عملیات پر افتخار الی بیت المقدس

امروز باید لباس محبت دنیا را از تن بیرون نمود و زره جهاد و مقاومت پوشید و در افق طلیه فجر تا ظهور شمس به پیش تاخت و ضامن بقای خون شهیدان بود . امام خمینی(ره)


شهید سعید نوذری دانشجوی دانشگاه گیلان از زبان یکی از دانشجویان همرزم

 به سوی شهادت  ( به مناسبت بیست و سوم خرداد ماه سالروز عملیات بیت المقدس هفت )

 

دوران دانشجویی من در دانشگاه گیلان طی سالهای 1364 تا 67 همزمان شده بود با اینکه عمده بچه های مذهبی در دانشگاه در دو طیف تحت عنوان بسیج دانشجویی و انجمن اسلامی دانشجویان فعالیت داشتند. من به لحاظ اینکه جبهه رو بودم بیشتر دلم با بسیج بود که اغلب اعضای آن پاسدار رسمی بودند. از طرفی از آنجا که دوستان زیادی در انجمن اسلامی داشتم به جلسات انجمن دعوت می شدم.  در آن سالها انجمن اسلامی دانشجویان از ریاست وقت دانشگاه حمایت می کرد ولی بسیج دانشجویی مخالف ریاست بود در بهار 1367 کنگره سراسری ریاضی کشور در دانشگاه گیلان برگزار شده بود.وزیر وقت آموزش عالی در سخنرانی خود در جلسه افتتاحیه کنگره عنوان کرده بود که :در حکومت عدل الهی چیزی به نام بسیج دانشجویی در دانشگاه های کشور نداشته و نخواهیم داشت .

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه 1390/03/23ساعت 16:24  توسط بسیج دانشجویی  | 

دبیر حق التدریس

دبیر حق التدریس:

شهید کریمی بعد از پایان خدمت سربازی در سال 1354 به زادگاهش لاهیجان مراجعت کرد و به تدریس در دبیرستان های لاهیجان و آستانه و بندر کیاشهر پرداخت و در کنار آن به تدریس خصوصی برای دانش آموزان و دانشجویان مبادرت ورزید. کارایی شیوه ی تدریس و سطح بالای آگاهی علمی او در کلاس به طور وسیعی مورد استقبال قرار گرفت. او ضمن گرفتن حق التدریس از دانشجویان مرفه به صورت رایگان دانش آموزان مستضعف را تحت تعلیم قرار می داد و در کنار آموزش علوم تجربی و ریاضی و حتی زبان انگلیسی به دانش آموزان، از دادن آگاهی دینی و سیاسی غفلت نمی ورزید و می کوشید تا بذر ایمان به خدا را در دل جوانان تحت تعلیم خود بارور نماید.

از دوره تدریس ایشان ماجرای جالبی در دست است که حکایت از عمق ایمان مذهبی و توجه وی به مباحث دینی دارد. ماجرا از این قرار است که در بندر کیاشهر دبیرستان دخترانه ای وجود داشت که حسن شهرت و قوت علمی دبیر جوان به گوش دانش آموزان این دبیرستان دخترانه می رسد و از وی تقاضا می کنند که در آن دبیرستان تدریس کنند اما ابوالحسن فقط با یک شرط می پذیرد و آن اینکه تمام دخترها حجاب را رعایت کنند و با حجاب سر کلاس درس حضور پیدا نمایند! شرطی که عملی هم می شود. گذاشتن پیش شرط ارزشی برای تدریس در آموزشگاه دولتی، آن هم از سوی یک معلم جوان حق التدریسی، از عمق اعتماد به نفس و توکل به خدا در حد اعلای آن حکایت داشت. بازتاب سیاسی و اجتماعی این حرکت نمادین هم اگر به بعد دینی و فرهنگی آن اضافه گردد، ابعاد این عمل صالح را می توان بهتر درک کرد. البته در کنار این جهات معنوی، توانایی ها و آگاهی های علمی و عملی اش به عنوان یک دبیر موفق ریاضی و زبان خارجه قدرت اثرگذاری او را در تربیت دینی محصلین مدارس مضاعف و دو چندان کرده بود.

 

پی نوشت:برگرفته از کتاب سردار حزب الله گیلان
شهید ابوالحسن کریمی

 www.jebhe-elmi.blogfa.com/post-15.aspx

+ نوشته شده در  یکشنبه 1390/03/15ساعت 3:8  توسط بسیج دانشجویی  | 

در سوگ آیینه

امشب خبر کنید تمام قبیله را

بر شانه میبرند امام قبیله را

ای کاش میگرفت به جای تو دست مرگ

جان تمام قوم تمام قبیله را

برگرد ای بهار شکفتن! که سالهاست

سنجیده ایم با تو مقام قبیله را

بعد از تو بعد رفتن تو -گرچه نابجاست-

باور نمیکنیم دوام قبیله را

تا انتهای جاده نماندی که بسپری

فردا به دست دوست،زمام قبیله را

زخمیم خنجر یمنی را بیاورید

زنجیرهای سینه زنی را بیاورید

ای خفته در گاه تو صد کشور آیینه

شد مدتی نگاه نکردی بر آیینه

رفتی و روزگار سیه شد بر آیینه

رفتی و کرد خاک جهان بر سر آیینه

رفتی شد زشعله برانگیزی جنون

در خشکسال چشم توخاکستر آیینه

چون رنگ تا پریدی از این خاک خورده باغ

خون می خورد به حسرت بال وپر آیینه

دردا ،فتاده کار دل ما به دست چرخ

یعنی که داده اند به دست آهنگر آیینه

در سنگ خیز حادثه تنها نشاندیش

ای سرنوشت رحم نکردی بر آیینه

امشب بر آستان ندامت عجیب نیست،

ای مرگ! اگر ز شرم بمیری هر آیینه

ای سنگدل! دگر به دلم نیشتر مزن

بسیار زخم ها زده ای ،بیشتر مزن

محمد كاظم كاظمي(تیرماه1368)


+ نوشته شده در  شنبه 1390/03/14ساعت 12:17  توسط بسیج دانشجویی  | 

متن ارائه شده بسیج دانشجویی در مراسم ' هستی در هسته ی نخبگان'

بسیج دانشجویی دانشگاه گیلان این افتخار را دارد که اولین گردهمایی نخبگان استان را با موضوع تولید علم، مدیریت نخبگان و جنبش نرم افزاری در دانشگاه گیلان را برگزار و در این راستا از حضور همه بزرگواران برای رسیدن به اهداف عالی انقلاب و نظام جمهوری اسلامی دعوت به همكاري مي نمايد .

کانون علم و پژوهش بسیج دانشجویی دانشگاه گیلان متشکل از گروه ها و هسته های علمی-دانشجویی با حضور اساتید مربوط به هر رشته با توجه به علاقمندی شان به همکاری با کانون مشغول به فعالیت های علمی-پژوهشی در راستای اعتلا و ارتقای فضای علمی دانشگاه است و برای به انجام رساندن این هدف مقدس علمی در این مسیر از هیچ تلاشی دریغ نمی کند و از تمامی بزرگوارانی که در این هدف هم نظر با ما هستند دعوت به عمل می آید که درب حوزه ی مربوط به تخصص و علائق خود اقدام به فعالیت نمایند. در حال حاضر گروه های تخصصی رشته ی رباتیک، زیست سلولی و مولکولی، فیزیک هسته ای، فناوری نانو، گیاهان دارویی و هسته ی تخصصی مبانی و اندیشه های انقلاب، حضرت امام (ره) و مقام عظما ی ولایت و نیز سایر گروه هایی که اخیرا شروع به فعالیت کرده اند، در این امر خطیر قدم برداشته و در جهت رسیدن به اهداف کانون بسیار تلاش کرده اند.از جمله فعالیت های اخیر این کانون می توان به برگزاری همایش اولین دوره کارگاه آموزشی تجهیزات آزمایشگاهی نانوتکنولوژی، کارگاه آموزشی پردازش تصویر در مقاطع نازک میروسکوپی، کلاس های آموزشی گروه رباتیک، همایش ایران هسته ای مربوط به گروه فیزیک هسته ای و همایش نجوم اشاره کرد.

ادامه مطلب ...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه 1390/03/11ساعت 15:26  توسط بسیج دانشجویی  | 

ماهنامه علمی پویش

اولین شماره از ماهنامه علمی پویش به همت کانون علم و پژوهش بسیج دانشجویی دانشگاه گیلان منتشر شد.


لینک دانلود (غیرمستقیم) 6 MB

+ نوشته شده در  چهارشنبه 1390/03/11ساعت 10:42  توسط بسیج دانشجویی  | 

طرح طلیعه حکمت

- افزايش معرفت، بصيرت و تربيت ديني
- آشنايي با چگونه انديشيدن از منظر شهيد انديشه، مرتضي مطهري
- تربيت و توانمندسازي دانشجويان مستعد جهت تشكيل و اداره گروه هاي مطالعاتي و تربيتي (تربيت مربي)
 - شناسايي افراد مستعد و توانمند جهت به كارگيري در عرصه هاي فكري

زمان برگزاری طرح :
برادران:
دوره اول : 22 تير الي 2 مرداد 
دوره دوم : 3 مرداد الي 14 مرداد  


خواهران:
دوره اول : 15 مرداد الي 26 مرداد
دوره دوم : 27 مرداد الي 7 شهريور

مکان برگزاری دوره : استان تهران

 دانشجویان علاقمند به شرکت در این طرح یک ایمیل به پست الکترونیک بسیج دانشجویی دانشگاه گیلان به نشانی Basij.guilan@gmail.com ارسال نمایند.

لازم به ذکر است که مهلت ثبت نام تا تاریخ 20 خرداد 1390 میباشد.


+ نوشته شده در  چهارشنبه 1390/03/11ساعت 10:25  توسط بسیج دانشجویی  | 

گاهنامه علمی دوچرخه

اولین شماره از گاهنامه علمی دوچرخه کاری از کانون علم و پژوهش بسیج دانشجویی دانشکده فنی دانشگاه گیلان منتشر شد.

لینک دانلود (غیر مستقیم) | 4.26 MB

آنچه در این شماره می خوانید :

- پچ پچ های آخر سال

- چرا دوچرخه ؟

- افتخاری دیگر برای گروه مکانیک دانشکده فنی

- نساجی را بهتر بشناسیم

- GPU همکار جدید CPU

و ...


+ نوشته شده در  دوشنبه 1390/03/09ساعت 11:3  توسط بسیج دانشجویی  | 

فرم ثبت نام دوره آموزشی رباتیک

دانشجویان محترم لطفا برای تکمیل ثبت نام دوره آموزشی رباتیک فرم زیر را تکمیل و آن را به پست الکترونیک کانون علم و پژوهش بسیج دانشجویی دانشگاه گیلان به نشانی jebhe.elmi@gmail.com ارسال نمایید.

لینک دانلود غیر مستقیم


کانون علم و پژوهش بسیج دانشجویی دانشگاه گیلان

+ نوشته شده در  جمعه 1390/03/06ساعت 12:10  توسط بسیج دانشجویی  | 

هستی در هسته ی نخبگان


مراسم تجلیل از نخبگان

زمان : اول خرداد 1390

مکان : تالار حکمت دانشکده انسانی


+ نوشته شده در  یکشنبه 1390/03/01ساعت 11:58  توسط بسیج دانشجویی  | 

پاسداشت شهدای نهضت بیداری اسلامی

گردهمایی دانشجویی با عنوان یک روز روزه دانشجویی و با محوریت نهضت بیداری اسلامی مورخ پنجشنبه 29/2/90 در مسجد خوابگاه میرزاکوچک برگزار شد.

در این مراسم حاج مجتبی شاکری عضو ارشد جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی  به ایراد سخنرانی پرداختند.

در پایان مراسم نیز دعای کمیل قرائت شد.

+ نوشته شده در  یکشنبه 1390/03/01ساعت 11:53  توسط بسیج دانشجویی  | 

ثبت نام اردوی جهادی بسیج دانشجویی دانشگاه گیلان


+ نوشته شده در  پنجشنبه 1390/02/29ساعت 13:5  توسط بسیج دانشجویی  | 

دوره آموزشی رباتیک ( تمدید شد )


مهلت ثبت نام تا تاریخ ۵/۳/۹۰ تمدید شد .

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه 1390/02/29ساعت 10:12  توسط بسیج دانشجویی  | 

کرسی آزاداندیشی


+ نوشته شده در  یکشنبه 1390/02/25ساعت 0:11  توسط بسیج دانشجویی  | 

طرح آموزشی سه روزه "شهید آوینی"


+ نوشته شده در  چهارشنبه 1390/02/21ساعت 9:43  توسط بسیج دانشجویی  | 

برگزاری نمایشگاه "معلم در بیان معلم" در دانشکده فنی

به همت بسیج دانشجویی دانشکده فنی نمایشگاه معلم در بیان معلم مصادف با هفته معلم در صحن دانشکده فنی برگزار گردید. در این نمایشگاه دست نوشته هایی از اعضای هیئت علمی گروه های مختلف دانشکده فنی در باره جایگاه معلم به نمایش در آمده است که از روز اول با استقبال دانشجویان مواجه شده است.

                                                                                                                                       

انشاءالله نمایشگاه تا پایان هفته معلم دایر خواهد بود.

+ نوشته شده در  شنبه 1390/02/17ساعت 20:6  توسط بسیج دانشجویی  | 

انتشار شماره دوم گاهنامه سیاسی کهف

 


دومین شماره از گاهنامه سیاسی کهف به کوشش واحد بررسی و تحلیل بسیج دانشجویی دانشکده فنی منتشر گردید.

در این شماره می خوانید:

مسیر، موانع، میانبر

دور در ولایت فقیه در گفت و گوی نیما و مانی

از لیبرال دموکراسی تا جمهوری اسلامی...

سخنان عجیب سرهنگ...

واکاوی حکومت حضرت امیر

چرا بعد از نام امام خمینی، صلوات ؟

آن سوی یک لوگو...

و...

لینک دانلود (غیر مستقیم)


+ نوشته شده در  شنبه 1390/02/17ساعت 19:53  توسط بسیج دانشجویی  | 

برگزاری کارگاه آموزش نرم افزار HYSYS در دانشکده فنی

رسا پورباقی مسئول بسیج دانشجویی دانشکده فنی از برگزاری دوره آموزش نرم افزار HYSYS در دانشکده فنی خبر داد. وی همچنین افزود این دوره آموزشی بعد از کارگاه آموزشی نرم افزار matlab دومین دوره آموزشی نرم افزار در نیم سال دوم 89-90 در دانشکده فنی می باشد.وی ضمن تاکید بر کاربرد گسترده نرم افزار
HYSYS برای مهندسین شیمی، از استقبال قابل توجه دانشجویان این رشته برای شرکت در این دوره خبر داد.
این دوره طی 6 جلسه در دو گروه  آموزشی برگزار گردیده است.

+ نوشته شده در  شنبه 1390/02/17ساعت 19:45  توسط بسیج دانشجویی  | 

نمایشگاه سی دی آموزش زبان انگلیسی به روش لایتنر

نمایشگاه سی دی آموزش زبان لایتنر به مدت یک هفته در دانشکده های فنی، علوم پایه و انسانی برگزارشد که با استقبال دانشجویان مواجه گردید. لایتنر روش نوین آموزش زبان به روش مدیریت حافظه می باشد.

+ نوشته شده در  شنبه 1390/02/17ساعت 19:32  توسط بسیج دانشجویی  | 

کرسی آزاد با عنوان ' آقا ... حجاب را به عفت چه کار؟! '

کرسی آزاد با عنوان " آقا... حجاب را به عفت چه کار ؟!" روز یکشنبه مورخ 18/2/90 ساعت 10 صبح در تالار شهید کریمی دانشکده علوم پایه دانشگاه گیلان برگزار میشود.

از کلیه دانشجویان و علاقمندان دعوت میشود برای بحث و تبادل نظر در این کرسی آزاد حضور به هم رسانند .

+ نوشته شده در  شنبه 1390/02/17ساعت 10:49  توسط بسیج دانشجویی  | 

دوره آموزش وبلاگ نویسی از طریق پست الکترونیک

دوره آموزش وبلاگ نویسی برای علاقمندانی  است که می خواهند نوشتن در اینترنت را آغاز کنند. در این دوره خواهید آموخت که چگونه وبلاگ خود را راه اندازی کنید، چطور قالب وبلاگ تان را بهتر کنید و ...

آنچه در این دوره می خوانید:

  • امنیت در وبلاگ نویسی
  • استفاده از تصویر، صوت و ویدیو در وبلاگ
  • قالب وبلاگ و تنظیمات
  • کپی رایت و ذکر منبع در وبلاگ نویسی
  • آشنایی با ابزارهای جانبی وبلاگ نویسی
  • بهینه سازی وبلاگ برای موتورهای جستجو

       و ...

برای ثبت نام در این دوره رایگان کافی است یک ایمیل خالی به آدرس weblog@darsnameh.com ارسال کنید و مراحل ثبت نام را طی نمایید.

لازم به ذکر است که بعد از هر ایمیل دریافتی یک امتحان از مطالب ارسالی گرفته میشود که با کسب نمره لازم به مرحله آموزشی بعدی راه خواهید یافت.

کانون فضای مجازی

درسنامه

+ نوشته شده در  سه شنبه 1390/02/13ساعت 12:36  توسط بسیج دانشجویی  | 

برگزار میشود : "جامعه شناسی خیزش های مردمی منطقه"


اخبار تکمیلی :

دکتر حسین کچویيان در همایشی که تحت عنوان «جامعه شناسی خیزش های مردمی منطقه» در تالار حکمت دانشکده انسانی دانشگاه گیلان برگزار شد، اظهار داشت: ما سی سال است که در انتظار چنین جوش و خروشی در منطقه هستیم و حال که این اتفاق افتاده به نظر می رسد آمادگی استقبال از این رویداد بزرگ را نداشته ایم.

 
وی تصریح کرد: انقلاب۵۷ به طور منطقی و طبیعی زمینه بوجود آوردن چنین جنبش هایی را نوید می داد و اسرائیلی ها از انقلاب ایران به عنوان زلزله ای یاد می کردند که دیر یا زود تمام منطقه را فرا می گرفت.
 
کچویيان اظهار داشت: تمام حکومت های دیکتاتور امریکای لاتین طی روند موج سوم دموکراسی سرنگون شدند و این روند در جهان اسلام بجز در سودان مهار شد.
 
مدیرگروه علوم اجتماعی دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: بخشی از سیاستی که امریکا به امثال مبارک و بن علی تجویز می کرد این بود که نیروهای ملی را تجهیز می کردند تا در برابر جریان های اسلامی قرار گیرند.
 
کچويیان افزود: اگرچه آمریکا تلاش کرد وجهه اسلامیت را از جنبش ها حذف کند اما اقدامات سابق این کشور در سرکوب حزب های اسلامی و تجهیز احزاب قومی و ملی هویت اصلی جنبش ها را آشکار می کند.
 
وی گفت: درتمام حرکت ها علی رغم پیشگامی جوانان بعد از چند روز احزاب سیاسی وارد صحنه شدند و جوانان با دسترسی به رسانه ها تصویر صحیحی از تحرکات را به دنیا مخابره کردند.
 
مدیرگروه علوم اجتماعی دانشگاه تهران اذعان داشت: صرف نظر از نقشه غربی ها برای تحولات منطقه، آینده خاورمیانه اسلامی خواهد بود.
 
کچویان گفت: این انقلاب ها هنوز در مراحل اولیه به سر می برند و کم کم احزاب دیگری هم وارد صحنه خواهند شد و شاکله دینی انقلاب ها هویداتر خواهد گردید. 
 
وی در خاتمه اظهار داشت: با توجه به انقلاب اسلامی ایران، احزاب سکولار کشورها دانسته اند که با روی کارآمدن حکومت اسلامی حیاتشان به مخاطره خواهد افتاد و طبیعی است که برای حفظ حیاتشان به هرحربه ای متمسک شوند.
منبع
+ نوشته شده در  شنبه 1390/02/10ساعت 13:19  توسط بسیج دانشجویی  | 

مقام معظم رهبری : تا من زنده هستم نخواهم گذاشت حركت ملت منحرف شود

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز در دیدار پرشور هزاران نفر از مردم استان فارس در سخنان بسیار مهمی ضمن تبیین شرایط حساس كنونی دنیا و منطقه، با توجه به بیداری اسلامی، همه مردم و مسئولان را به حفظ اتحاد و انسجام و كار و تلاش بی‌وقفه، و بهانه ندادن بدست دشمنان نظام اسلامی توصیه و تأكید كردند: امروز قوای سه‌گانه بویژه دولت حقاً و انصافاً در حال خدمت و تلاش هستند و ملت و رهبری همواره از خط كار و خدمت در كشور حمایت خواهند كرد اما هرجا كه رهبری احساس كند از مصلحت بزرگی غفلت می شود، وارد خواهد شد و رهبری تا زنده است هیچگاه نخواهد گذاشت، در حركت عظیم ملت ایران بسوی آرمانها، ذره‌ای انحراف ایجاد شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، ایستادگی ملت ایران بر موضع حق خود و الگو شدن آن برای ملتهای منطقه را علت اصلی فشارها و تبلیغات خصمانه بر ضد نظام اسلامی دانستند و افزودند: با وجود همه این فشارها، نظام جمهوری اسلامی محكم ایستاده و كوتاه هم نیامده است و همین استحكام نظام اسلامی موجب شده است، تیغ آنها كند شود و بر صخره فرود آید.
ایشان با تأكید بر اینكه ملت و دولت باید این حالت صخره‌گون نظام اسلامی را حفظ كنند، خاطرنشان كردند: نگذارید اختلاف و شكاف بوجود آید و آنچه را كه دشمن در تبلیغات و خباثت‌های سیاسی خود می‌خواهد، روی دهد.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به قضایای چند روز اخیر درباره وزارت اطلاعات افزودند: تبلیغات رسانه‌ای بیگانه را در مورد این قضایا كه آنچنان اهمیتی هم ندارد ببینید، كه چه جنجالی به راه انداخته‌اند و در تحلیل‌های خود می گویند در جمهوری اسلامی ایران شكاف و حاكمیت دوگانه بوجود آمده و رئیس جمهور، حرف رهبری را گوش نكرده است.
حضرت آیت الله خامنه‌ای افزودند: تبلیغات دشمنان در روزهای اخیر بار دیگر نشان داد كه آنها چگونه منتظر بهانه هستند و همچون گرگ برای حمله در كمین نشسته‌اند.
ایشان با تأكید بر اینكه اعضای دولت و شخص رئیس جمهور حقاً و انصافاً مشغول خدمت در كشور هستند خاطرنشان كردند: ملت و رهبری همواره از خط كار و خدمت حمایت می‌كنند و ملاك هم اشخاص نیستند بلكه ملاك اصلی خط كار و خدمت است.
رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به مشخص بودن مسئولیت‌ها و وظایف در قانون اساسی افزودند: رهبری هیچگاه بنای دخالت در تصمیم ها و كارهای دولت را ندارد، مگر آنجایی كه احساس كند مصلحتی مورد غفلت قرار گرفته است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأكید كردند: در قضیه اخیر هم كه چندان مهم نیست، احساس شد از مصلحت بزرگی غفلت شده است.
ایشان با توصیه به عناصر داخلی و دلسوزان كشور برای پرهیز از بگومگوها و تحلیل‌های پوچ بر ضد یكدیگر و زمینه ایجاد نكردن برای فضای تبلیغاتی بیگانگان، خاطرنشان كردند: نظام جمهوری اسلامی، دستگاه مقتدری است و رهبری هم محكم در مواضع صحیح خود ایستاده است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: تا زمانیكه من زنده هستم و مسئولیت دارم، نخواهم گذاشت حركت عظیم ملت ایران بسوی آرمانها، ذره‌ای منحرف شود.
ایشان با تأكید بر اینكه تا زمانیكه مردم با شور، شعور، بصیرت و عزم راسخ در میدان هستند، لطف الهی هم شامل خواهد بود، خاطرنشان كردند: اگر مسئولان به سراغ مسائل شخصی بروند و اهداف را فراموش كنند، كمك الهی هم كم خواهد شد.
رهبر انقلاب اسلامی افزودند: امروز علاوه بر مردم، مسئولان در قوای سه گانه نیز در میدان كار و تلاش و مجاهدت و در حال انجام مسئولیت‌های سنگین خود هستند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به نامگذاری امسال به عنوان سال جهاد اقتصادی، تأكید كردند: همه مردم و مسئولان باید دست به دست هم دهند تا این حركت آغاز شود زیرا هدف از نامگذاری‌های هر سال، ایجاد زمینه برای شروع حركت به سمت شعار و هدف انتخاب شده است.

ایشان با تأكید بر اینكه رؤسای قوا و مسئولان خالی از نقص نیستند، خاطرنشان كردند: باید همواره به خدا پناه ببریم و با شناخت نقص‌های خود و كاستن از آنها، در مسیر حركت ملت ایران گره ایجاد نكنیم.

رهبر انقلاب اسلامی در سخنان خود به تحولات كنونی منطقه نیز اشاره كردند و افزودند: امروز به بركت اسلام و انقلاب اسلامی، بیداری عمومی اسلامی درمنطقه روی داده است كه قطعاً به نتیجه خواهد رسید، همانگونه كه در برخی نقاط تاكنون به نتیجه رسیده است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: هرچه عزم، ایمان و آمادگی مردم برای فداكاری بیشتر شود، احتمال پیروزی هم بیشتر خواهد شد.


برچسب‌ها: مقام معظم رهبری
+ نوشته شده در  شنبه 1390/02/03ساعت 19:9  توسط بسیج دانشجویی  | 

جریان شناسی سیاسی ایران معاصر


سومین جلسه از سلسله نشست های جریان شناسی سیاسی ایران معاصر امروز پنچشنبه 1/2/90 با حضور دکتر "مظفری" عضو هیئت علمی پژوهشکده ی تحقیقات اسلامی قم و با حضور دانشجویان در دانشکده انسانی دانشگاه گیلان برگزار گردید.

+ نوشته شده در  پنجشنبه 1390/02/01ساعت 13:52  توسط بسیج دانشجویی  | 

سخنرانی حجت الاسلام احمد پناهیان با موضوع "بصیرت مردم،انقلابهای دینی،خاورمیانه جدید"


حجت الاسلام احمد پناهیان روز سه شنبه 30/1/90  پیرامون موضوع "بصیرت مردم،انقلابهای دینی،خاورمیانه جدید" در تالار حکمت دانشکده علوم انسانی دانشگاه گیلان به ایراد سخنرانی پرداختند.


+ نوشته شده در  پنجشنبه 1390/02/01ساعت 13:51  توسط بسیج دانشجویی  | 

همایش " از کران تا بیکرانها "

گاهی به آسمان بنگر!

همایش نجوم " از کران تا بیکرانها " روز شنبه مورخ 27/1/90 ساعت 10 صبح و به همت بسیج دانشجویی دانشگاه گیلان در تالار شهید کریمی دانشکده ی علوم پایه برگزار شد.

محورهای این همایش عبارت بودند از :

- ابزار آلات رصدی

- آشنایی با رویت هلال ماه

- بارشهای شهابی

و ...

+ نوشته شده در  یکشنبه 1390/01/28ساعت 13:42  توسط بسیج دانشجویی  | 

نهمین دوره نمایشگاه اختراعات دانشجویان سراسر کشور
مهلت ثبت نام : 3/2/90

زمان برگزاری نمایشگاه : 27 لغایت 29 اردیبهشت

مکان ثبت نام : دفاتر بسیج دانشجویی دانشگاه و دفتر کانون علم و پژوهش بسیج دانشجویی ( واقع در دانشکده علوم پایه )+ نوشته شده در  شنبه 1390/01/27ساعت 15:47  توسط بسیج دانشجویی  | 

دومین جلسه از سلسله نشست های جریان شناسی سیاسی ایران معاصر

دومین جلسه از سلسله نشست های جریان شناسی سیاسی ایران معاصر امروز چهارشنبه 90/1/24 از ساعت 14 الی 16 در تالار شهید انصاری دانشکده فنی و با حضور دکتر "مظفری" عضو هیئت علمی پژوهشکده ی تحقیقات اسلامی قم و با حضور دانشجویان برگزار گردید.

+ نوشته شده در  چهارشنبه 1390/01/24ساعت 21:25  توسط بسیج دانشجویی  | 

برگزاری همایش «ایران هسته ای»

دكتر '"سيد محمودرضا آقاميري"' عصر روز شنبه 20/1/90 در گردهمايي روز ملي فناوري هسته اي در تالار حكمت دانشكده ادبيات و علوم انساني دانشگاه گيلان که به دعوت بسیج دانشجویی دانشگاه گیلان برگزار شده بود با اشاره به تحريم هاي گوناگون عليه ايران در زمينه دستيابي به فنآوري هسته اي افزود: تحقق اين مهم در سايه عزم و اراده ملي ممكن شد.

وي همچنين به عزم و بسترسازي دولت نهم براي موفقيت دانشمندان هسته اي و نيل به فنآوري صلح آميز اتمي اشاره و اظهار كرد: با دستور رهبر معظم انقلاب مبني بر شكستن پلمب ها و آغاز فعاليت ها در زمينه دستيابي ايران به فناوري هسته اي، دانشمندان و متخصصان نيز كمر همت به پيشرفت ايران اسلامي در علوم هسته اي بستند.

عضو هيأت علمي دانشكده مهندسي هسته اي دانشگاه شهيد بهشتي (ره) ادامه داد: طي 20 سال گذشته در بحث هسته اي هيچ كشوري به ما كمك نكرده و امروز هم هيچ دانشجوي هسته اي نداريم كه در خارج از كشور دكتري بگيرد.

وي با اشاره به جايگاه ويژه ايران در زمينه فناوري هسته اي خاطر نشان كرد: ايران در زمينه انرژي هسته اي با توجه به فشارها، روي پاي خودش ايستاد و با تمام توان به جلو رفت.

دکتر آقاميري ضمن گراميداشت ياد و خاطره استاد فيزيك هسته اي كشور شهيد مجيد شهرياري بيان داشت: اين دانشمند در دوره جديد هسته اي نقش اساسي داشت و يك بسيجي عالم و علاقمند و متخصص در همه زمينه هاي علوم هسته اي بود.
وي ياد شهيد مسعود عليمحمدي را نيز گراميداشت و گفت: با به شهادت رسيدن اين دانشمندان، ما بيشتر از قبل دشمن را شناختيم و راهمان را يافتيم و به حقانيت خودمان پي برديم.
اين استاد دانشگاه اضافه كرد: دانشمندان و متخصصان كشور در راه اعتلا و پيشرفت ايران اسلامي آماده هرگونه جانفشاني هستند و از دشمن هراسي ندارند.

+ نوشته شده در  شنبه 1390/01/20ساعت 19:26  توسط بسیج دانشجویی  | 

جریان شناسی سیاسی ایران معاصر

اولین جلسه از سلسله نشست های جریان شناسی سیاسی ایران معاصر روز پنجشنبه 90/1/18 از ساعت 10 صبح در دانشکده ی انسانی باحضور دکتر "آیت مظفری" عضو هیئت علمی پژوهشکده ی تحقیقات اسلامی قم و با حضور دانشجویان برگزار گردید. 

سید سجاد محمدی مسئول کانون بررسی و تحلیل بسیج دانشجویی دانشگاه گیلان با بیان این مطلب، خاطر نشان کرد: جلسات جریان شناسی سیاسی ایران معاصر با محوریت تبارشناسی جریانات و احزاب بعد از انقلاب اسلامی هر هفته در دانشکده ی انسانی دانشگاه گیلان برگزار خواهد شد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه 1390/01/18ساعت 17:32  توسط بسیج دانشجویی  | 

پيام نوروزى مقام معظم رهبری به مناسبت آغاز سال 1390 | «سال جهاد اقتصادی»

بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم
یا مقلّب القلوب و الأبصار، یا مدبّر اللّیل و النّهار، یا محوّل الحول و الأحوال، حوّل حالنا الی احسن الحال.

عید سعید نوروز و فرا رسیدن بهار و سال نو را به همه‌ی هم‌میهنان عزیزمان در سراسر كشور و همچنین به همه‌ی ایرانیانی كه در كشورهای دیگر، در سراسر جهان ساكن هستند و همچنین به ملتهای دیگری كه برای نوروز ارزش و احترام قائل هستند، تبریك عرض میكنم. بخصوص تبریك میگویم به افراد و خانواده‌هائی كه در خدمت كشور، در خدمت انقلاب و در خدمت نظام قرار دارند؛ خانواده‌ی شهیدان عزیز، جانبازان و خانواده‌های آنها، خانواده‌ی مأمورانی كه در این روزها كه همه در خانه‌های خود مجتمعند، آنها سر كارهای حساس و مهم خود حضور دارند و از حضور در خانواده‌های خود محرومند. امیدوارم به فضل و رحمت الهی ان‌شاءالله ملت ایران سال شاد و سرشار از بركت و نعمت را در پیش داشته باشند و در همه‌ی میدانها موفق و سربلند و پیروز باشند.

البته حوادث تلخی كه در برخی از كشورها نسبت به مردم انجام میگیرد ـ در بحرین نسبت به مردم عزیز آنجا، در یمن، در لیبی ـ عید را بر ما گوارا نمیكند و مانع از این است كه انسان شادی عید را بتمامه احساس كند. امیدواریم خداوند متعال برای این ملتها ـ ملت بحرین، ملت یمن، ملت لیبی ـ فرج عاجلی برساند و دشمنان ملتها را با عقوبت خود مجازات كند.

عید نشانه‌ی حركت طبیعی انسان در طول سال و ماه و روز و شب است و چون این حركت باید به سمت كمال و تعالی باشد، هر عیدی یك مقطعی است برای اینكه انسان بتواند یك مرحله‌ی جدیدی را آغاز كند. ما ملت ایران به توفیق الهی و به فضل پروردگار در سال 89 توانستیم كارهای بزرگی را انجام دهیم. ما سال 89 را به نام "سال همت مضاعف و کار مضاعف"نامگذاری کردیم.خوشبختانه در سرتاسر سال، این شعار تحقق عملی پیدا كرد. میتوانم ادعا كنم كه یكی از شعارهائی كه در طول این سالها بیشترین بهره را از توجه مردم و مسئولان و عمل آنها و انطباق وضعیت كشور با خود دارا بود و برد، همین شعار "همت مضاعف و کار مضاعف" بود، كه واقعاً ملت و دولت خوشبختانه در این كار، در این حركت سالیانه، همت مضاعف و كار مضاعف را نشان دادند. ما در زمینه‌های اقتصادی، در زمینه‌های سیاسی، در زمینه‌ی حضور عظیم و پرشكوه مردم در عرصه‌های مختلف سیاسی و انقلابی، در عرصه‌ی علم و فناوری و در عرصه‌ی سیاست خارجی، در بخشهای مختلف، خوشبختانه كارهای بزرگی را شاهد بودیم كه هم مسئولین كشور، قوه‌ی مجریه، قوه‌ی مقننه و قوه‌ی قضائیه انجام دادند؛ بخصوص قوه‌ی مجریه در این دورانِ یكساله كارهای بزرگی را انجام دادند كه از جمله‌ی آنها همین مسئله‌ی حساس و بزرگ هدفمندی یارانه‌ها‌ست، كه این كار بزرگ را شروع كردند و امیدواریم ان‌شاءالله با موفقیت كامل این كار به انجام برسد.

 آنچه كه من از مجموع احساس میكنم، این است كه  كشور ما بحمدالله در جاده‌ی پیشرفت و تعالی حركت خوبی را آغاز كرده است. البته این حركت كه روز‌به‌روز هم شتاب بیشتری گرفته است، ناشی از زحمات و تلاشهای مسئولان و ملت در طول سالیان متمادی است؛ اما خوشبختانه این حركت هرچه گذشته است، شتاب بیشتری پیدا كرده است. مثلاً در عرصه‌ی تولید علم، طبق آمارهائی كه مراكز متخصص جهانی و مراكز بین‌المللی اعلام میكنند، مشاركت كشور ما در پیشرفت علمی و تولید علم در دنیا بیش از یازده درصد است؛ در حالی كه ما یك درصد مردم دنیا هستیم و كشوری كه بعد از ما در این منطقه بیشترین نصیب را داشته است، كمتر از شش درصد پیشرفت داشته است. بنابراین پیشرفت كشور در عرصه‌های مختلف بحمدالله خیلی خوب بوده است.  این حركت شتاب‌آلود و همراه با جدیت و همت، ان‌شاءالله بایستی ادامه پیدا كند.

 آنچه كه در عرصه‌ی مجموعه‌ی مسائل كشور انسان مشاهده میكند، كه در سال 90 باید ما آن را وجهه‌ی همت خودمان قرار بدهیم، این است كه از جمله‌ی اساسی‌ترین كارهای دشمنان ملت ما و كشور ما در مقابله‌ی با كشور ما، مسائل اقتصادی است. البته در عرصه‌ی فرهنگی هم فعالند، در عرصه‌ی سیاسی هم فعالند، در عرصه‌ی انحصارات علمی هم فعالند، اما در عرصه‌ی اقتصادی فعالیت بسیار زیادی دارند. همین تحریمهائی كه دشمنان ملت ایران زمینه‌سازی كردند یا آن را بر علیه ملت ایران اعمال كردند، به قصد این بود كه یك ضربه‌ای بر پیشرفت كشور ما وارد كنند و آن را از این حركت شتابنده باز بدارند. البته خواسته‌ی آنها برآورده نشد و نتوانستند از تحریمها آن نتیجه‌ای را كه انتظار داشتند، بگیرند و تدابیر مسئولان و همراهی ملت بر ترفند دشمنان فائق آمد؛ اما دنبال میكنند. لذا این سال جاری را كه از این لحظه آغاز میشود، ما بایستی متوجه كنیم به اساسی‌ترین مسائل كشور، و محور همه‌ی اینها به نظر من مسائل اقتصادی است. لذا من این سال را «سال جهاد اقتصادی» نامگذاری میكنم و از مسئولان كشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخشهای دیگری كه مربوط به مسائل اقتصادی میشوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم كه در عرصه‌ی اقتصادی با حركتِ جهادگونه كار كنند، مجاهدت كنند. حركت طبیعی كافی نیست؛ باید در این میدان، حركت جهشی و مجاهدانه داشته باشیم.

توجه دارید كه ما الان در این ساعت داریم وارد سومین سال دهه‌ی پیشرفت و عدالت میشویم. البته هم در زمینه‌ی پیشرفت و هم تا حدود زیادی در زمینه‌ی عدالت كارهای خوبی انجام گرفته است، لیكن حركت ما باید به نحوی باشد كه بتوانیم این دهه را به معنای حقیقی كلمه مظهر پیشرفت و مظهر استقرار عدالت در كشورمان قرار بدهیم. خوشبختانه با این حركتی كه در دنیای اسلام به ‌وجود آمده است، انسان احساس میكند كه این دهه به توفیق پروردگار برای منطقه هم دهه‌ی پیشرفت و دهه‌ی عدالت خواهد بود.

امیدواریم خداوند متعال شما ملت عزیز را، شما مسئولان عزیز را، شما جوانان مؤمن و خوش‌روحیه و فعال و بااستعداد را مشمول لطف خود و مشمول ادعیه‌ی زاكیه‌ی حضرت بقية‌الله (ارواحنا فداه) قرار بدهد. یاد شهدای عزیزمان را، یاد امام بزرگوار را گرامی میداریم و امیدواریم خداوند به بركت ارواح طیبه‌ی این بزرگواران ملت ایران را مشمول رحمت و فضل و بركت و رضوان و غفران خود قرار دهد.

والسّلام علیكم و رحمةالله و بركاته


برچسب‌ها: مقام معظم رهبری
+ نوشته شده در  دوشنبه 1390/01/01ساعت 14:27  توسط بسیج دانشجویی  | 

بیانیه بسیج دانشجویی دانشگاههای کشور در محكوم كردن اقدامات مداخله جويانه عربستان و امارات در بحرین

بسيج دانشجويي دانشگاه‌هاي كشور با صدور بيانيه‌اي اقدام نظامي عربستان‌سعودي و امارات متحده عربي عليه ملت بحرين را محكوم كرد. 


متن كامل اين بيانيه به شرح ذيل است:

در آستانه سي و دومين سال پيروزي انقلاب اسلامي جهانيان در كمال حيرت و ناباوري شاهد انقلاب‌هايي در كشورهاي اسلامي خاورميانه هستند كه اين‌بار نه جرج سورس و جين شارپ از خط گرفته‌اند نه رنگ فريب و دغل دارند و نه لباس مخمل بر خود پوشيده‌اند بلكه انقلاب‌هايي هستند كاملاً مردمي و الهام گرفته از انقلاب اسلامي ايران.

همگان به وضوح شاهدند و اذعان دارند كه تلاش چندين ساله غرب براي استعمار و چپاول اقتصادي و از آن مهمتر استحاله فرهنگي خاورميانه با طراحي ده‌ها مدل ونقشه و توطئه به بن‌بست رسيده و جوشش غيرت اسلامي و انساني امت مسلمان مي‌رود كه پايه‌هاي سست بنيان رژيم‌صهيونيستي و حاميان غربي و حاكمان عرب وابسته او را يكجا ويران نمايد.

جناياتي كه روزهاي اخير در ليبي و بحرين شاهديم دست و پا زدن‌هاي آخر غرب و نوكران منطقه‌اي اوست. همان‌هايي كه دم از مردم و آزادي و حقوق بشر مي‌زنند حال با چراغ سبز نشان دادن و سكوت معنادار خود عامل كشتار مردم مسلمان و آزادي‌خواه بحرين و ليبي و يمن هستند.
همان‌هايي كه با تمام توان خود از آتش زدن چند سطل زباله در تهران حمايت كردند و اغتشاش‌گران را به مردم آزادي‌خواه قلمداد كردند حال تظاهرات آرام و به حق مردم در كشورهاي منطقه را با گلوله‌هاي توپ و تانك جواب مي‌دهند.

در اين ميان از همه بدتر رفتار حاكمان آل‌سعود است كه در اقدامي فرار به جلو دست خود را به خون مردم عرب بحرين آغشته‌اند و به خيال خود با لشكركشي به بحرين مي‌توانند انقلاب اسلامي بحرين را شكست دهند غافل از اين كه خون پاك شهيدان بحرين نهال نوپاي انقلاب اسلامي خاورميانه را تنومندتر خواهد كرد و پيروزي‌ نهايي را نزديك‌تر.

ما دانشجويان بسيجي دانشگاه‌هاي سراسر كشور ضمن محكوميت اقدام مداخله‌جويانه و جنايات وحشيانه آل‌سعود در بحرين به ديكتاتور عربستان اعلام مي‌داريم كه هر چه سريع‌تر خاك بحرين را ترك نموده و پرونده ننگين خود را از اين بيشتر سياه ننمايند چرا كه جوانان مسلمان و عرب بحرين، يمن وعربستان و ساير كشورهاي منطقه خود را براي محاكمه و مجازات سران وابسته عربي آماده مي‌كنند و مطمئنا دومينوي سقوط ديكتاتورها به ملك عبدالله هم خواهد رسيد.

همچنين به دستگاه ديپلماسي كشور عزيزمان ايران نيز اعلام مي‌داريم كه انتظار تحرك و پويايي بيشتر در جهت منافع جهان اسلام و انقلاب ايران را داريم و جا دارد كه از اين فرصت به دست آمده در منطقه به نحو احسن استفاده نمايد و به هر طريق ممكن حمايت خود را از انقلاب‌هاي مردمي منطقه انجام داده و شرايط دلگرمي جوانان مسلمان را فراهم آورد.

اخراج سفراي كشورهاي عربستان و بحرين حداقل كاري است كه در اين شرايط مي‌تواند موثر باشد و ما با جديت از دولت انقلابي‌مان خواستار اين قبيل اقدامات هستيم.

+ نوشته شده در  چهارشنبه 1389/12/25ساعت 16:0  توسط بسیج دانشجویی  | 

مراسم بزرگداشت سردار شهید "حاج محمد ابراهیم همت"

مراسم بزرگداشت سردار شهید حاج محمد ابراهیم همت به مناسبت شهادت آن بزرگ مرد در تالار شهید کریمی دانشکده علوم پایه برگزار می شود.

سخنران : حاج عباس برقی

زمان : چهارشنبه 18 اسفند 89 از ساعت 9:30 لغایت 12:30

+ نوشته شده در  دوشنبه 1389/12/16ساعت 15:46  توسط بسیج دانشجویی  | 

برگزاری کلاس آموزش Matlab

اولین جلسه کلاس آموزش نرم افزار Matlab ویژه دانشجویان مهندسی در تاریخ شنبه 89/12/14 در آمفی تئاتر شهید نورانی دانشکده فنی و با حضور استاد نورایی فر برگزار شد.

این کلاس در دو گروه مجزا برگزار میشود و به مدت 6 هفته ادامه خواهد داشت.

+ نوشته شده در  دوشنبه 1389/12/16ساعت 15:37  توسط بسیج دانشجویی  | 

نشست بررسی جرائم سران فتنه

نشست دانشجویی با حضور دانشجویان دانشگاه گیلان و با موضوع بررسی جرائم سران فتنه در دفتر بسیج دانشجویی دانشکده ی ادبیات و علوم انسانی دانشگاه گیلان برگزار شد.

در این جلسه که در روز شنبه 89/12/14 از ساعت 11:30 الی 13 و با حضور استاد" سلمان پور"، استاد حقوق جزاء و جرم شناسی این دانشگاه  برگزار شد، استاد سلمان پور به ایراد صحبت و سخنرانی پیرامون جرائم سران فتنه، آقایان "موسوی" و "کروبی" و "خاتمی" پرداختند.

ایشان با تشریح مواد مختلف قانون مجازات اسلامی در بحث محاربه و جرائم علیه امنیت کشور متذکر شدند در صورت احراز انگیزه ی مقابله با نظام از سوی سران فتنه، "محارب" محسوب کردن آنها دور از ذهن نخواهد بود.

همچنین ایشان به تشریح اصل 27 قانون اساسی و قانون احزاب پرداخته و نکاتی را پیرامون تجمعات غیرقانونی بیان داشتند.

شایان ذکر است که در انتهای این جلسه دانشجویان نیز در قالب بحث و گفتگو به ارائه نظرات و آراء خود پرداخته و همچنین در خصوص مسائل مربوط به موضوع جلسه، به پرسش و پاسخ پرداختند که با پاسخ از سوی استاد جلسه همراه بود.
+ نوشته شده در  یکشنبه 1389/12/15ساعت 17:55  توسط بسیج دانشجویی  | 

برگزاری مراسم معارفه مسئول بسیج دانشکده ی کشاورزی

طی جلسه ای که در روز سه شنبه 89/12/10 ساعت 30 :14 در دانشکده ی کشاورزی و با حضور تعدادی از اعضای شورای مرکزی و شورای دانشکده برگزار شد "سعید تکجو" بعنوان مسئول جدید بسیج دانشجویی این دانشکده معارفه شد. در این جلسه سعید تکجو ضمن تشکر از فعالیت های انجام شده توسط مسئول قبلی دانشکده، به ارائه نظرات، برنامه ها و اهداف خود پرداخت. در پایان همگی افراد حاضر با ذکر نکاتی آرزوی امیدواری کردند که مسئول جدید مجموعه با اخلاص و نیت پاک خود بتواند در این مسیر سخت و پر برکت قدم های مبارکی بردارد.
+ نوشته شده در  یکشنبه 1389/12/15ساعت 10:42  توسط بسیج دانشجویی  | 

دانلود اولین شماره 'گاهنامه سیاسی بسیج دانشجویی دانشکده فنی'

اولین گاهنامه سیاسی بسیج دانشجویی دانشکده فنی به همت دانشجویان بسیجی این دانشکده عرضه شد.

آن چه در این شماره می‌خوانید:

- دوستی تمدن ها

- دستاورد دموکراسی آمریکایی برای خانواده های افغانی

- محاکمه، بغض در گلو مانده

- حقیقت تلخ

-  به من هیچ ربطی ندارد که . . .

- روايت آيت‌الله بهجت از حيات امام موسي صدر


برای دانلود کلیک کنید.  |  2.3 مگابایت

 

+ نوشته شده در  شنبه 1389/12/14ساعت 21:10  توسط بسیج دانشجویی  | 

وصیت نامه سردار شهید حاج حسین خرازی - به مناسبت سالگرد شهادت شهید بزرگوار

حاج حسين خرازي به سال 1336 در محله «كوي كلم» اصفهان ديده به جهان گشود. وي متعلق به نسلي بود كه به هنگام انجام خدمت نظام وظيفه، براي سركوب شورشيان «ظفار» به كشور «عمان» اعزام شد و در سال 1357 نيز به فرمان حضرت امام خميني از پادگان محل خدمت خود گريخت و به جمع مردم انقلابي پيوست. حسين خرازي از بدو تشكيل سپاه پاسداران، لباس سبز پاسداري انقلاب را برتن كرد و از بلواي ضدانقلاب تا زمان شهادتش را در خطوط مقدم نبرد با دشمنان انقلاب اسلامي به‎سر برد. خرازي گرچه در هنگام شهادتش (در هشتم اسفند 1365) رداي فرماندهي لشكر 14 امام حسين را بر دوش داشت اما به عنوان بسيجي‎ترين سردار دفاع مقدس شناخته مي شد كه كرامات درخشاني هم به او نسبت داده مي شود.
از شهيد حسين خرازي دو وصيت‌نامه برجاي مانده است. آنچه خواهيد خواند متن كامل دو وصيت‎نامه اين بزرگوار است. 


متن كامل اولين وصيت‎نامه حاج حسين خرازي

بسم الله الرحمن الرحيم
من عبد عاصي حسين خرازي، اشهد ان لا اله الا الله و اشهد انّ محمّداً عبده و رسوله و اشهد انّ عليّاً و اولاده المعصومين حجج الله.
گواهي مي‌دهم كه ائمّه معصومين گفتارشان بر ما حجت و امتثال امر و اطاعتشان واجب، محبتشان به حكم حق لازم و پيروي آنها موجب نجات و مخالفت‌شان موجب عذاب و آنها امامان و شفيعان روز جزا هستند.
انّا لله و انا اليه راجعون. اين جانب خود را لايق وصيت نمي‌دانم ولي بنابراين كه وصيت بعد از رفتن هركس راهنماي راه او و بيانگر هدف اوست، من هم بر حكم وظيفه چند كلمه مي‌نويسم.
شخصي هستم معتقد به انقلاب اسلامي ايران و رهبري و ولايت حضرت امام خميني روحي له الفداء در عصر غيبت امام زمان عجّل الله تعالي فرجه. از مردم مي‌خواهم كه پشتيبان ولايت فقيه باشند. راه شهداي ما راه حق است، اول مي‌خواهم كه آنها مرا بخشيده و شفاعت مرا در روز جزا كنند و از خدا مي‌خواهم كه ادامه دهنده راه آنها باشيم. آنهايي كه با بودنشان و زندگيشان به ما درس ايثار دادند. با جهادشان درس مقاومت و با رفتنشان درس عشق به ما مي آموختند.
از خانواده شهدا، اسرا، مفقودين مي‌خواهم كه صبر پيشه كنند چرا كه دنيا فاني است و ما معتقد به معاد هستيم و ان‎شاء‌الله انتقام اين مظلومين را با مظلوم كربلا يكجا خواهيم گرفت.
از خانواده معلولين و مجروحين مي‌خواهم كه با اين عزيزان كه براي اسلام رفتند و چنين شدند، با صبر و حوصله و خوش اخلاقي برخورد كنند چرا كه اين عزيزان به خاطر بيماري و اينكه اكنون دستشان از انجام وظايفشان كوتاه شد، احتياج به مراقبت و محبت بيشتري دارند. ان‏شاءالله خداوند به شما اجر و صبر عنايت فرمايد! ديگر اينكه فرزندان شهدا را فراموش نكنيد آنها پدرانشان را به خاطر اسلام از دست داده‌اند. در اسلام در مورد يتيمان سفارش زيادي شده است به خصوص يتيمي كه فرزند شهيد باشد. ناگفته نماند كه درست است كه در مقابل هركدام از اينها به شما اجري داده مي‌شود ولي فراموش نكنيم كه اينها همه به عنوان يك وظيفه است براي ما كه مسلمانيم.
از تمام اقشار ملت، اعم از كسبه، اطبا، مهندسين، علما و سپاهيان به عنوان يك فرد از اجتماع كه حق بر گردنش هست، تشكر مي‌كنم و عرض مي‌دارم كه هركدام از شما ممكن است در كار خود كمبودهايي حس كنيد و مشكلاتي براي شما باشد. اين جانب خواهشمند است كه موقعيت اسلام و انقلاب و كشور را در نظر گرفته صبر بيشتري كنيد و توجه داشته باشيد كه در مشكلات است كه انسان‌ها آزمايش مي‌شوند.
كاري نكنيد - كه خدا نياورد آن روزي را كه - شما در مقابل شهدا و خانواده محترمشان جوابي نداشته باشيد كه بدهيد! ديگر از مسئولين محترم و مردم حزب الله مي‌خواهم كه در مقابل آن افرادي كه نتوانستند از طريق عقيده مردم را از انقلاب دور و منحرف كنند و الآن در كشور دست به مبارزه ديگري از طريق اشاعه فساد و فحشاء و بي حجابي و . . . زدند، در مقابل اينها ايستادگي كنند و با جدّيت هرچه تمام‌تر جلو اين فسادها را بگيريد!
و توصيه‌ام به مردم حزب الله و شهيدپرور اصفهان، شهري كه در جبهه‌هاي نبرد با دشمن و اقتصاد و ديگر امور خير و صالح پشقدم و حضور فعال و چشمگير داشته است، مي‌خواهم كه همچنان انقلابي و دوست‌داشتني بمانند و قدر امام جمعه و نماينده ارزشمند حضرت امام حضرت آيت الله طاهري را بدانند كه مي‌دانند.
و اما پدر و مادر عزيزم، اميدوارم كه مرا حلال كنيد و مرا ببخشيد چرا كه شما با زحمت زياد ما را بزرگ كرديد. با رنج زياد وسايل راحتي و تحصيل ما را فراهم كرديد. شما كسي هستيد كه در عظمت شما در قرآن خداوند فرمود: «و بالوالدين احساناً» يعني به پدر و مادرتان نيكي كنيد و يا آمده: «و لاتقولوا لهما اف . . .» به آنها اف نگوييد با آنها روي ترش نكنيد، حال اگر من در انجام وظايفم در مورد شما كوتاهي كردم شما ببخشيد چرا كه من فرزند شما و شما بزرگتريد و مادرم شما براي من خيلي زحمت كشيديد. در حديث داريم كه «الجنّة تحت اقدام الامّهات» بهشت زير پاي مادران است. به خصوص شما مادري كه در تمام احوال و اوقات مراقب اعمال و رفتار ما بوديد. مادر، حسينت را حلال كن و از تمام دوستان و آشنايان و اقوام براي من حلاليت بطلب!
اللّهم اجعلنا من التوّابين، اللّهم اجعلنا من الشاكرين، اللّهم اجعلنا من المتّقين، اللّهم اجعلنا من المؤمنين، اللّهم اجعلنا من الشهداء و احشرنا مع الحسين و اصحاب الحسين، الحمد لله ربّ العالمين، اللّهم عجّل في فرج مولانا صاحب الزمان!
حسين خرازي
1364/11/17

*بسمه تعالي
[. . .] در ضمن اين حقير سر تا پا تقصير نماز و روزه (140 روز) صد و چهل روز بدهكارم. مقدار قابل توجهي مثلا ده يا 15هزار تومان پول رد مظالم بدهيد! احياناً در مقابل كم‎كاري‌ها و يا استفاده بيجا از وسايل بيت‌المال سپاه لازم است. از همگي التماس دعا دارم.


متن كامل دومين وصيت‏نامه حاج حسين خرازي كه 50 روز پيش از شهادتش تحرير شده است:

اللّهم انّي اسئلك ان تملأ قلبي حبّا لك و خشية منك و تصديقاً بكتابك و ايماناً بك و خوفاً منك و شوقاً اليك يا ذالجلال و الاكرام حبّب الي لقائك و احبب لقائي و اجعل لي في لقائك الراحة و الفرج و الكرامة!
قبلا چند كلمه‌اي نوشته بودم فكر كنم تكميلي چند كلمه ديگر بايد بنويسم.
خدايا! غلط كردم، استغفر الله، خدايا امان، امان از تاريكي و تنگي و فشار قبر و سؤال منكر و نكير در روز محشر و قيامت. به فريادم برس. خدايا! من دل‎شكسته و مضطرم. صاحب پيروزي و موفقيت تو را مي‌دانم و بس؛ بر تو توكل دارم. خدايا! تا زمان عمليات فاصله زيادي نيست. خدايا، به قول امام خميني: «تو فرمانده كل قوا هستي»، خودت رزمندگانت را پيروز گردان و شرّ صدام و كفّار را از سر مسلمين بكن!
خدايا! از مال دنيا چيزي جز بدهكاري و گناه ندارم. خدايا! تو خود توبه مرا قبول كن و از فيض عظماي شهادت، نصيب و بهره‎مندم ساز. از تو طلب مغفرت و عفو دارم.
يا واسع المغفرة، يا سبقت رحمته غضبه!
از همسر خوب و ايثارگرم كمال تشكر و سپاسگزاري را دارم. ان‏شاء‌الله كه مرا مي‌بخشي. الحمد لله اگر خداوند فرزندي لطف و كرم فرمود، به سلامتي او را مهدي و زهرا اسم بگذار و از خوراك و طعام حلال و طيّب به او بخوران و او را سرباز و طلبه امام زمان بار بياور و تربيت كن كه اين خود هديه‌اي است به پيشگاه خداوند باري تعالي و كاهشي باشد از عذاب قبر و آخرت و قيامت. مي‌دانم در امر بيت‌المال امانت‎دار خوبي نبودم و زياده‎روي كرده باشم. خلاصه برايم رد مظالم بدهيد و آمرزش بخواهيد!
والسّلام
خدايا خدايا تا انقلاب مهدي خميني را نگهدار!
رزمندگان اسلام پيروزشان بگردان!
حسين خرازي

1365/10/1

+ نوشته شده در  سه شنبه 1389/12/10ساعت 11:22  توسط بسیج دانشجویی  | 

برگزاری مراسم یاد بود شهید صانع ژاله در دانشگاه گیلان

شب پنجشنبه مراسم دعای کمیل و یادبود شهید صانع ژاله در مسجد خوابگاه میرزا کوچک این دانشگاه برگزار شد. در این مراسم که با حضور پرشور دانشجویان انقلابی و همرزمان این شهید فتنه برگزار شد حاج جواد علیگلی از همرزمان حاج محمد ابراهیم همت به خواندن دعای کمیل و همچنین روضه خوانی در وصف شهید و شهادت پرداخت. دانشجویان انقلابی و خشمگین نیز در این مراسم معنوی با این شهید و شهدای دیگر فتنه سبز اموی تجدید میثاق کردند.

+ نوشته شده در  جمعه 1389/12/06ساعت 17:48  توسط بسیج دانشجویی  | 

تجمع دانشجويي عليه فتنه گران و محکومیت فتنه 25 بهمن


تجمع دانشجويي با حضور جمع كثيري از دانشجويان دانشگاه گيلان به منظور اعلام حمايت  از آرمان هاي انقلاب اسلامي، پيروي از فرمايشات مقام معظم رهبري و محكوميت جريان فتنه 25 بهمن و شهادت دانشجوی بسیجی "صانع ژاله" برگزار شد.


شركت كنندگان در اين تجمع با در دست داشتن شعارهايي از جمله 'موسوي بي بي سي عامل انگليسي' ، 'كروبي بي سواد عامل دست موساد' ، 'هاشمي هاشمي بصيرت' ، 'عاقبت منتظري در انتظار هاشمي' ، 'خاتمي موسوي اين آخرين پيام است، دانشجوي مسلمان آماده قيام است' و 'فتنه گر اسرائيل پيوندتان مبارك'  و همچنین با سر دادن شعارهایی از جمله "موسوی اسرائیل پیوندتان مبارک" "لعن علی عدوک یا حسین  خاتمی و کروبی و میرحسین" ، "مرگ بر موسوی" "مرگ بر خاتمی" " مرگ بر  کروبی" " مرگ بر موسوی خوئینی ها" "علمدار ولایت  داننشجوبان فدایت" "مرگ بر آمریکا " " مرگ بر اسرائیل " و " برادر شهیدم  راهت ادامه دارد" خواستار برخورد جدي مسوولان و قوه قضائيه با فتنه گران شدند.
دانشجويان شركت كننده پس از تجمع در دانشكده علوم انساني دانشگاه گيلان به سمت  دانشکده فنی حرکت کردند و پس از سر دادن شعار و ابراز نفرت از فتنه گران داخلی و خارجی و همدردی با خانواده شهید صانع ژاله به سمت گلزار شهداي گمنام حركت كردند.

این مراسم پس از سخنرانی حجت الاسلام مهدوی در گلزار شهدای گمنام به پایان رسید.

+ نوشته شده در  یکشنبه 1389/12/01ساعت 10:39  توسط بسیج دانشجویی  | 

متن خطبه مهم مقام معظم رهبری به زبان عربی

بسم الله الرحمن الرحیم

درود بر آحاد امت اسلامی هر جا كه باشند. اكنون در دنیای اسلام حادثه‌ئی بزرگ و باشكوه و سرنوشت‌ساز در حال وقوع است. حادثه‌ئی كه میتواند همه‌ی معادلات استكبار را در این منطقه بسود اسلام و بسود ملت‌ها دگرگون سازد. حادثه‌ئی كه میتواند عزت و كرامت را به ملت‌های عرب و امت اسلامی برگرداند و غبار ده‌ها سال رفتار ظالمانه و تحقیر و تذلیلی را كه از سوی آمریكا و غرب بر این ملت‌های كهن و ریشه‌دار وارد آمد، از سر و روی آن‌ها پاك كند.


این حادثه‌ی معجزآسا به‌وسیله‌ی ملت تونس آغاز شد و به‌وسیله‌ی ملت بزرگ و رشید مصر به اوج رسیده است. نَفَس در سینه‌ی دنیای غرب و نیز دنیای اسلام –هر یك به دلیلی- حبس شده است كه ببینند مصر بزرگ؛ مصر نوابغ قرن اخیر؛ مصر محمد عبده و سیدجمال؛ مصر سعد زغلول و احمد شوقی؛ مصر جمال عبدالناصر و الشیخ حسن البنا؛ مصر 1967 و 1973، اكنون چه خواهد كرد؟ و پرچم همت خود را تا كجا بلند نگه خواهد داشت. اگر این پرچم معاذالله سقوط كند دوران تیره و تاری به دنبال خواهد داشت و اگر به قله برسد و نصب شود سر بر آسمان خواهد كشید.

ملت تونس توانستند حاكم خائن و سرسپرده‌ی آمریكا و دین‌ستیز را برانند، ولی خطا است اگر گمان شود كه این، آن نتیجه مطلوب است. یك نظام وابسته باخروج مهره‌های آشكارش، ساقط نمیشود. اگر بجای آن مهره‌ها، هم‌پالگیهای آنها جایگزین شوند چیزی عوض نشده و دام فریب در برابر ملت گسترده شده است. در انقلاب اسلامی ایران بارها خواستند ملت ما را در این دام بیفكنند ولی هوشیاری ملت و رهبر عظیم و الهی‌اش، ترفند دشمن را دانستند و خنثی كردند و راه را تا آخر ادامه دادند.

و اما مصر، مساله‌ی مصر یك نمونه بی‌نظیر است، زیرا مصر در دنیای عرب یك كشور بی‌نظیر است. مصر اولین كشور دنیای اسلام است كه با فرهنگ اروپائی آشنا شد، و اولین كشور دنیای اسلام است كه خطر تهاجم این فرهنگ را شناخت و در برابر آن موضع گرفت. اولین كشور عربی است كه پس از جنگ جهانی دوم یك دولت مستقل تشكیل داد و از منافع ملی خود در ملی كردن كانال سوئز دفاع كرد، اولین كشوری است كه با همه‌ی توان به كمك فلسطین رفت و در دنیای اسلام ملجأ فلسطینیان شناخته شد. سیدجمال‌الدین، مصری نبود ولی جز در مصر هم نمیتوانست امیدی به فهم دغدغه‌ی بزرگ خود از سوی یك ملت مسلمان داشته باشد. ملت مصر، در صحنه‌ی مبارزات دینی و سیاسی، لیاقت خود را به اثبات رسانید و در تاریخ ثبت كرد. محمد عبده و شاگردانش و سعد زغلول و هوادارانش مردمی مرتجع و دنیانشناس نبودند. آنها نوابغ بزرگ و شجاع و بیداری بودند كه هر ملتی با پرورش یك نفر مانند آنان میتواند به لیاقت خود فخر بفروشد. مصر با این عمق فرهنگی و دینی و سیاسی، به حق، در جایگاه رهبری دنیای عربقرار گرفت.

بزرگترین جرم نظام كنونی مصر این است كه این كشور را از آن جایگاه رفیع به رتبه­‌ی یك مهره‌­ی بی­‌اختیار در بازیهای سیاسی‌اش در منطقه، تنزل داد. انفجار امروز ملت بزرگ مصر، پاسخی به این خیانت بزرگ است كه دیكتاتور وابسته، نسبت به ملت خود مرتكب شد.

امروز در همه دنیا بازار تحلیلهای گوناگون درباره‌ی قیام ملت مصر، داغ است و هركس چیزی می‌گوید، ولی هركس مصر را بشناسد به روشنی خواهد دانست كه مصر در حال دفاع از كرامت و عزت خویش است. ملت مصر گریبان خیانتكارانی را گرفته است كه كرامت او را بر باد داده و ملتی را كه در اوج عزت بود، پایمال غرور و تكبر دشمنانش كرده­اند. یك نمونه­ی بارز، جایگاه مصر در قضیه فلسطین است. فلسطین از ده‌ها سال پیش، محوری‌ترین مساله این منطقه است و در‌هم‌تنیدگی مسائل این منطقه چنان است كه هیچ كشوری و هیچ ملتی در آن، نمیتواند سرنوشت خود را جدا از مساله فلسطین تصور كند. دو جبهه بیشتر هم وجود ندارد: یا حمایت از فلسطین و از مبارزات عادلانه آن، و یا قرار گرفتن در جبهه مقابل.

ملتهای منطقه از ابتدا موضع خود را روشن كرده‌اند، لذا وقتی دولتی به حمایت از فلسطین می‌پردازد از حمایت ملت خود و ملتهای عرب و مسلمان برخوردار میشود. این را مصر در سالهائی از دهه 60 و 70 آزموده است اما وقتی خود را در جبهه دیگری تعریف كند، ملت از او روی برمیگرداند. در مصر از پیمان ننگین كمپ دیوید این شكاف میان دولت و ملت مصر پدیدار شد. ملت مصر كه در 67 و 73 با جان و مال خود به كمك فلسطین رفته بود، بتدریج دید كه حاكمان چنان در سرسپردگی و اطاعت از آمریكا افراط كرده‌اند كه مصر به هم‌پیمان وفادار دشمن صهیونیستی و غاصب تبدیل شده است. سیطره‌ی آمریكا بر حاكمان مصر همه‌ی زحمات گذشته‌ی آنان در حمایت از فلسطین را بر باد داد و مصر به بزرگترین دشمن فلسطین و بزرگترین حامی صهیونیستها تبدیل شد.

و این در حالی بود كه سوریه شریك مصر در جنگ 67 و 73 با وجود فشارهای شدید آمریكا توانست مواضع مستقل خود را حفظ كند. كار نظام سرسپرده‌ی مصر به جائی رسید كه مردم مصر برای نخستین بار در تاریخ دیدند كه در جنگ اسرائیل علیه برادرانشان در غزه دولتشان در جبهه‌ی اسرائیل قرار گرفته است و نه تنها كمك نمیكند بلكه در جبهه‌ی دشمن بشدت فعال است. تاریخ هرگز فراموش نخواهد كرد كه حسنی‌مبارك همان كسی است كه در محاصره‌ی وحشتناك مردم غزه و در 22 روز كشتار زن و مرد و كودك غزه، همكار و امین و شریك اسرائیل و آمریكا بود. مردم مصر در آن روزها چه كشیدند؟ تلویزیون صحنه‌هائی از احساسات شدید مردم مصر را نشان داد كه با گریه از وضعیت خود و از این كه اجازه نمی‌یابند به برادران فلسطینی خود یاری برسانند، سخن می‌گفتند. ملت مسلمان مصر دیگر چقدر میتوانست تحمل كند؟ آنچه امروز در قاهره و دیگر شهرهای مصر مشاهده میشود، انفجار خشم مقدس و فوران عقده‌هائی است كه در طول سالیان متمادی رژیم نامسلمان و خائن و دست‌نشانده با رفتار خود در دل مردان و زنان آزاده‌ی مصری متراكم ساخته است.

قیام ملت مسلمان مصر، یك حركت اسلامی و آزادیخواهانه است. من بنام ملت و دولت انقلابی ایران به شما ملت مصر و ملت تونس درود میفرستم و پیروزی كامل شما را از خداوند عزیز مسألت میكنم. من به شما و قیامتان افتخار میكنم. شك نیست كه قیام ملتها، بسته به اقتضائات جغرافیائی و تاریخی و سیاسی و فرهنگی،در هر كشوری دارای مختصات منحصر‌به‌فرداست و نمیتوان چیزی را كه در انقلاب كبیر اسلامی در 30 سال پیش در ایران واقع شد، عیناً در مصر یا تونس یا هر كشور دیگر اسلامی انتظار داشت، لیكن مشتركاتی هم وجود دارد كه در آنها، تجربیات هر ملتی می‌تواند برای ملتهای دیگر به كار آید. تجربه‌هائی كه امروز می‌تواند به كار بیاید اینها است:

1. در هر قیام مردمی، جنگ واقعی بین اراده‌ها است. هر طرفی كه مصمم‌تر باشد و سختی‌ها را تحمل كند پیروز قطعی است. قرآن به ما می‌آموزد كه: «إنّ الّذینَ قالُوا رَبُّنُا اللَّه ثُمَّ استَقامُوا تَتَنَزَّلُ عَلَیهِمُ المَلائِكَه ألَّا تَخافُوا وَ لا تَحزَنُوا وَ أبشِرُوا بِالجَنَّهِ الَّتی كُنتُم تُوعَدونَ»(3) وبه پیامبرش می‌فرماید: « فَلِذَٰلِكَ فَادْعُ وَاسْتَقِمْ كَمَا أُمِرْتَ وَلَا تَتَّبِعْ أَهْوَاءَهُمْ »(4) دشمن می‌كوشد با زور و فریب، اراده‌ی شما را تضعیف كند. مراقب باشید اراده‌ی شما سست نشود.

2. دشمن شما سعی می‌كند شما را از دست یافتن به هدف‌های خود نومید كند. در حالی كه وعده‌ی الهی می‌گوید: «وَنُرِيدُ أَن نَمُنَّ عَلَى الَّذِينَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَنَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَنَجْعَلَهُمُ الْوَارِثِينَ»(5). به وعده‌ی مؤكد و بی‌تردید خداوند اعتماد كنید كه می‌گوید: «وَلَيَنصُرَنَّ اللَّهُ مَن يَنصُرُهُ إِنَّ اللَّهَ لَقَوِيٌّ عَزِيزٌ »(6).

3. دشمن شما با تجهیز مزدوران امنیتی خود آن‌ها را به مقابله با شما گسیل می‌كند تا با ناامنی و هرج و مرج مردم را به ستوه بیاورند. از آن‌ها نهراسید. شما از مزدوران قوی‌ترید. شما اكنون در مرحله‌ای قرار دارید كه خداوند در آن مرحله به پیامبر و یارانش فرمود: «يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ حَرِّضِ الْمُؤْمِنِينَ عَلَى الْقِتَالِ إِن يَكُن مِّنكُمْ عِشْرُونَ صَابِرُونَ يَغْلِبُواْ مِئَتَيْنِ وَإِن يَكُن مِّنكُم مِّئَةٌ يَغْلِبُواْ أَلْفًا مِّنَ الَّذِينَ كَفَرُواْ بِأَنَّهُمْ قَوْمٌ لاَّ يَفْقَهُونَ»(7). شما می‌توانید با اتكال به خدا و اعتماد به جوانان پر‌انگیزه‌ی خود بر هر ناامنی و هرج و مرجی فائق آئید.

4. سلاح مهم ملت‌ها در مواجهه با ابرقدرت‌ها و حكام مزدور، اتحاد و یكپارچگی آن‌ها است. دشمن شما تلاش می‌كند با انواع ترفندها یكپارچگی شما را از بین ببرد. مطرح كردن نقاط افتراق، مطرح كردن شعارهای انحرافی، مطرح شدن چهره‌های بدسابقه و نامطمئن به عنوان جانشین رئیس جمهور خائن، از جمله‌ی انگیزه‌سازی برای تفرقه است. اتحاد خود را بر محور دین و نجات كشور از شر مزدوران دشمن، حفظ كنید: «وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّـهِ جَمِيعًا وَلَا تَفَرَّقُوا»(8).

5. به مانورهای سیاسی و مزورانه‌ی آمریكا و غرب، اعتماد نكنید. آنها كه تا چند روز پیش از رژیم فاسد پشتیبانی میكردند، اكنون كه از نگهداشتن آن ناامید شده‌اند دم از حق ملتها می‌زنند. آنها با این پوشش، تلاش میكنند مهره‌ها را جابجا كنند و با چهره‌سازی، وابستگان خود را بار دیگر بر شما مسلط كنند. این توهین به شعور ملتها است، آن را تحمل نكنید و جز به استقرار یك نظام كاملا مستقل و مردمی و مؤمن به اسلام رضایت ندهید.

6. علمای دین و ازهر شریف كه سوابق درخشان آن زبانزد است، نقش خود را كاملا برجسته كنند. مردمی كه قیام خود را از مسجد و نمازجمعه آغاز میكنند و شعار الله اكبر میدهند، از علمای دین توقع بیشتری دارند و این توقع بجا است.

7. ارتش مصر كه افتخار شركت در حداقل دو جنگ با دشمن صهیونیست را دارد در این مرحله در معرض آزمونی بزرگ و تاریخی است. دشمن میخواهد از آن برای سركوب مردم استفاده كند. اگر خدای نخواسته این اتفاق بیفتد ضایعه‌ئی كه پیش خواهد آمد برای ارتش قابل جبران نیست آن كه از ارتش مصر باید بترسدصهیونیستهایند نه مردم مصر. البته عناصر ارتشی كه خود از مردم و فرزندان آنهایند سرانجام به مردم خواهند پیوست و این تجربه‌ی شیرین یك بار دیگر در مصر تكرار خواهد شد.

8. و بالاخره آمریكا كه سی سال از حكام مزدور، بر ضد ملت مصر حمایت كرده، اكنون در موضعی نیست كه بتواند در قضیه‌ی مصر به عنوان میانجی وارد شود. به هرگونه توصیه و اقدام آمریكایی در این زمینه‌ها به چشم بدبینی بنگرید و به آن اعتماد نكنید.

برادران و خواهران عزیز! اینها تجربیات ما است، من به عنوان برادر مسلمان شما و از سر تعهد دینی، آن را با شما درمیان گذاشتم. بوقهای تبلیغاتی دشمن مانند همیشه فریاد خواهند كرد كه ایران میخواهد دخالت كند، میخواهد مصر را شیعه كند، میخواهد ولایت فقیه را به مصر صادر كند و میخواهد و میخواهد... این دروغها را سی سال است میگویند تا ملتهای ما را از یكدیگر جدا و از كمك یكدیگر محروم كنند ومزدوران آنها هم آن را تكرار میكنند. «يُوحِی بَعْضُهُمْ إِلَى بَعْضٍ زُخْرُفَ الْقَوْلِ غُرُورًا  وَلَوْ شَاءَ رَبُّكَ مَا فَعَلُوهُ  فَذَرْهُمْ وَمَا يَفْتَرُونَ»(9). با این ترفند‌ها، هرگز وظائفی را كه اسلام بر دوش ما گذاشته است رها نخواهیم كرد. و الله من وراء القصد.
واستغفرالله لی و لكم.

1) احزاب: 1
2) شمس: 1
3) فصلت:30
4)شورا: 15
5) قصص: 5
6) حج:40
7) انفال:65
8) آل عمران: 103
9) انعام: 112

+ نوشته شده در  شنبه 1389/11/23ساعت 23:33  توسط بسیج دانشجویی  | 

برگزاری اردوی "از دانشگاه تا دانشگاه"

اردوی راهیان نور بسیج دانشجویی دانشگاه گیلان با عنوان اردوی « از دانشگاه تا دانشگاه »، از تاریخ 8 بهمن لغایت 15 بهمن طی هفت روز برگزار شد. در این اردو مناطق عملیاتی جنوب کشور نظیر شلمچه، فکه، دهلاویه، خرمشهر، پاسگاه زید، هویزه و... مورد بازدید دانشجویان قرار گرفت. در این اردو سردار حمزه فلاح از مدرسین دانشگاه و از سرداران دفاع مقدس،جناب آقای آذربینیان ار سرداران دفاع مقدس و سردار صاحب عبودزاده از فرماندهان جنگ تحمیلی، روایتگری مناطق جنگی را بر عهده داشتند. برنامه ی های متنوع فرهنگی و کارگاه هایی با موضوعات پیرامون جنگ تحمیلی و نیز ارتباط معنوی دانشجویان با فضای جبهه و جنگ ما حصل شانزدهمین اردوی از دانشگاه تا دانشگاه بود.

بعد از خروج از مناطق جنگی، در اقامتی یک روزه در شهر مقدس قم اسکان پیدا کردند. ضمن استفاده از فضای معنوی این شهر، کارگاهی اعتقادی با موضوع چیستی و چرایی ولایت فقیه، توسط حجت الاسلام و مسلمین آقای دکتر مهدوی نیا، از اساتید برجسته حوزه و دانشگاه برگزار گردید.
توقف در جماران و زیارت مرقد مطهر معمار کبیر انقلاب اسلامی ایران و تجدید میثاق با آرمان های ایشان نیز اختتامیه اردوی این دوره بود.

+ نوشته شده در  شنبه 1389/11/23ساعت 23:30  توسط بسیج دانشجویی  | 

بیانیه بسیج دانشجویی دانشگاه گیلان به مناسبت سالگشت 22 بهمن و تحلیل آینده ی انقلاب اسلامی

بسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيم

           وَالْعَصْرِ (١)إِنَّ الإنْسَانَ لَفِي خُسْرٍ (٢)إِلا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ (٣)

سوره ی مبارکه ی عصر،قرآن کریم

بعد از گذشت 32  سال از تاریخ وقوع انقلاب اسلامی ایران در اندیشه ی این هستیم که باید هر سال 22 بهمن و نه، هر ماه و بلکه هر روزمان انقلاب اسلامی باشد یعنی : انقلاب مداوم.دیو استبدادی که در 22 بهمن  1357 با خیزش مردم سرنگون گشت ،بعد از انقلاب اسلامی در پشت نقاب گروه های ضد مردم و انقلاب با اندیشه های منحرف چپ و راست و التقاطی پا به عرصه ی مبارزه برای کسب قدرت مردم گذاشت و رو به روی امام (ره) و پابرهنگان پیرو او قرار گرفت.این بار روز به روز دشمن مسلح تر و مرموز تر می گشت.نفاق داخلی با فرصت طلبی از شرایط تحریم جهانی و فشار خارجی مردم مظلوم و خواهان استقلال و آزادی معنوی و دینی ایران به یک دشمنی نحس و منافقانه دست زد که آشکارا با افکار امام راحل در تضاد بود.انقلاب مردم ایران به روز با شکوه 22 بهمن 1357 محدود نشد.بلکه توطئه ها و کینه توزی ها و قدرت طلبی ها منجر شد تا مردم انقلابی هر روز ابعاد تازه ای را به انقلاب اسلامی 1357 اضافه نمایند.

بعد از ارتحال امام مظلوم و عظیم الشان عده ای از روی جهل و عده ای هم منافقانه و کاملاً برنامه ریزی شده سعی نمودند تا در حالی که به مبارزه برای کسب قدرت و جایگاه های سیاسی و اقتصادی توجه داشتند به اسم راه و روش امام و به قولی "خط امام (ره)"  تیشه به اساس و بنیان های نظری و عملی راه امام (ره) بزنند. لذا با ادعای عدم مقبولیت امام خامنه ای(حفظه الله) و جایگاه فقهی ایشان نقشه و راهبرد تضعیف جایگاه رهبری را کلید زدند.آن ها حتی کمترین حق پیروان روح الله در مورد جانشین شجاع و برازنده اش را به سخره گرفتند و سعی نمودند تا پرونده ی استفاده از واژه ی  "امام"  و پیشوا برای امام خامنه ای را بسته شده نشان دهند، حالی که این شرایط حساس مصادف بود با استراتژی جدید رسانه های غیر مستقل و مزدور خارجی که این بار برعکس دوره ی امام راحل که به تخریب چهره ی آن بزرگوار می پرداختند، به بایکوت رسانه ای فرمایشات مقام معظم رهبری اقدام می  نمودند و سعی می کردند تا با همسو شدن با جریان نفاق داخل کشور به سمت نتیجه ی از قبل طراحی شده ی خود یعنی تضعیف جایگاه رهبری حرکت کنند لذا از "پایان مشروعیت کاریزماتیک" امام  در اظهاراتشان سخن راندند و چگونگی رابطه ی مردم با ولی فقیه حاظر را با مهارت تمام تحریف و بر عکس تئوریزه نمودند.

متفکران و اندیشمندان متعهد و انقلابی ایران به درستی دریافتند که علی رغم شان والا و کم نظیر امام عظیم الشان ،  باید ارزش و اعتبار جایگاه ولایت فقیه را به درستی درک نمود و از محدود نمودن آن به شخصیت بلند مرتبه ی امام(ره) و حتی سو استفاده از نام ایشان جلوگیری کرد و نگذاشت تا حادثه ی عاشورا تکرار شود.زمانی که ولی فقیه مظلوم فریاد زد که :" اگر عرصه را بر ما تنگ کنند حادثه ی عاشورا را تکرار می کنیم"،حاکی از این بود که عده ای که زمان امام راحل  دارای تفکرات التقاطی بودند اما به دلیل مناسب نبودن زمان و موقعیت جامعه فضا را برای ابراز و پیاده ساختن عقاید خود مناسب نمی دیدند بعد از امام راحل نوک پیکان تخریب را به سمت بازماندگان خط امام گرفته و آن ها و رهبر حاضر را مورد حمله و فشار قرار دادند.و به اسم آزادی و عدالت و ارزش های والای انقلاب به صورت ماکیاولیستی به تصفیه ی عناصر ولائی و متعهد و حتی تخریب چهره ی علمای شجاع و شخصیت های برجسته دست زدند تا جائی که کارد نفرت آن ها آن قدر در سینه ی انقلاب مردمی و مظلوم اسلامی فرو رفت که هر کس که بیشتر در جامعه ابراز ارادت عملی بیشتری به ولی فقیه مظلوم می نمود بیشتر تخریب شده و مستبد و مخرب جلوه داده می شد.

ملت انقلابی و  بصیر ایران!

کارنامه ی جناح ها ،تشکل ها و مسئولینی که  تشکل ها و گروه های انقلابی و مظلوم را به غیر مستقل بودن و زور گو بودن و جناحی عمل کردن متهم می کردند و می کنند پر است از سخنان و موضع گیری هائی که کاملاً در راستای منافع جناح های مشخص سیاسی و اقتصادی بوده است.مجموعه و تشکل مظلومی که بارها در تمامی دولت های اخیر افشا کننده ی مفاسد اقتصادی و سیاسی و داعیه دار میثاق با پابرهنگان و عدالت خواهان بوده است و آرمان گرائی خود را با استعانت و پشتیبانی از رهبر و مردمش هیچگاه پنهان ننموده است ،از سوی جناح ها و تشکل های غیر مستقلی که خود را محدود به شخصیت های سیاسی مشخصی کرده اند متهم شده و مورد اجحاف قرار می گیرد.که این حرکات ناعادلانه قطعاً محکوم ملت  عظیم ایران است.

ملت انقلابی و بصیر ایران!

رایحه ی خوش بیداری اسلامی و حرکت به سوی آزادی و عدالت متعالی مورد ادعای مکتب توحید به مشام شما و همه ی آزادی خواهان جهان رسیده است.اما راه سختی در انتظار ملت های برادر ما در کشورهائی چون مصر و تونس است! راهی که در آن باید از سد افراد و جریان هائی گذشت که زمانی "نه غزه ،نه لبنان" شان با فریاد رسانه های فریب کار  و پر مکر  گوش جهان را کر کرده بود، و حال داعیه دار جهان اسلام شده اند! اسلام را با شما چه کار؟! ،اسلام دین عفت و راستی و ادب و آزادی و برادری است، نه دین دروغ و بی عفتی و نفاق و سلب آزادی مردم مظلوم،مردم مظلوم مسلمانی که دستشان از حمایت ابر رسانه های خارجی کوتاه و تنها چشم امیدشان به چند شبکه ی رسانه ای خود است، که آن هم هر روز زیر فشار شانتاژ برخی گروه های داخلی و کوتاهی های برخی مسئولانش نیمه جان به بازتاب اخبار این مردم مظلوم در حد بضاعتش می پردازد.

ملت انقلابی و بصیر ایران!

اکنون که سه دهه از وقوع انقلاب اسلامی می گذرد انتظار می رود تا خیزش انقلابی  در راستای تحقق قانون اساسی و ارزش های انقلاب مانند آزادی معنوی و اجتماعی ،عدالت اسلامی،امر به معروف و نهی از منکر، با سرعت بیشتری صورت بگیرد.لذا قشر دانشجو و طلبه که از دو نهاد مقدس دانشگاه و حوزه برخواسته اند باید پرچمدار و مطالبه کننده و نماینده ی مردم  ایران و بلکه مردم مظلوم جهان در راه تحقق آرمان های این انقلاب مداوم باشند که از 22 بهمن 1357 آغاز و ان شا الله باید تا ظهور حضرت صاحب الزمان(عج) تداوم داشته باشد.مبارزه با مفاسد اقتصادی و سیاسی، مبارزه با فقر فرهنگی و مذهبی در سطح اجتماع و تلاش برای ایجاد فضای نقد آزادانه و منصفانه ی عملکرد مسئولین کشور از این جمله اند.

در این شرایط حساس و تاریخ ساز، و در مسیر تلاش برای فتح قله های کمال بشری در عرصه های علم و تکنولوژی،اخلاق و معنویت و فرهنگ و سیاست توسط جمهوری اسلامی ایران، ما دانشجویان باید با پشتوانه ی چند صد هزار خون مقدس و به زمین ریخته شده و مادرها و پدران از فرزند گذشته و همسران از همسر گذشته و فرزندان از پدر و مادر گذشته و همچنین مردم مظلوم ایران و بلکه جهان  پرچمی را که به امانت از پدرانمان به میراث گرفته ایم حفظ کرده و پرچم آزادی ،عدالت و معنویت را بر قله ی آرمان های بشری به اهتزاز در آوریم،ان شا الله

و السلام علکیم و رحمة الله و برکاته

 

بسیج دانشجویی دانشگاه گیلان

+ نوشته شده در  شنبه 1389/11/23ساعت 11:11  توسط بسیج دانشجویی  | 

طلائیه ، خاکی که زمین گیرت می کند ...

بسم رب الشهداء و الصدیقین

در ۳۵ كيلومتري جاده اهواز به سمت خرمشهر، سه راهي جفير و پادگان حميد خود را نمايان مي‌كند؛ پادگاني كه عراقي‌ها پس از تصرف ويرانش كردند. از سه راهي جفير به سمت طلائيه نيز دشتي وسيع با خاكريزهاي متعدد به چشم مي‌خورد كه روايتگر حماسه روزهاي آغازين جنگ است. مقرهاي اين مسير به دست رزمندگان اسلام بعد از آزادسازي احداث شده است. بعد از عبور از پاسگاه شهابي به طلائيه مي‌رسي و شايد تو نيز مثل آن هزاران نفري باشي كه كفش‌هايت را از پايت در مي‌آوري و روي خاك شوره‌زار و شورآفرين طلائيه قدم مي‌گذاري.

روبرويت معبر و محور بچه‌هاي گردان يا مهدي (عج) است كه در عمليات خيبر خاك طلائيه را با خون سرخ خويش معطر كردند و آن‌سوتر حرم شهداي گمنام است. در كنار اين حرم بود كه دست مبارك سردار لشگر امام حسين (ع) شهيد خرازي از پيكر جدا شد. در نقطه غروب خورشيد، جزاير مجنون شمالي و جنوبي قرار دارد كه با حرم شهدا حدود هشت كيلومتر فاصله دارد. پايين‌تر كه مي‌روي به سه راهي شهادت مي‌رسي، نقطه اتصال زمين و آسمان.

دو مرحله بچه‌ها به اين سه راهي زده‌اند كه هر بار با توجه به شرايط خاص منطقه و آب‌گرفتگي وسيعي به نام هور كه در حال حاضر خشك شده، نيروهاي ما موفق به تصرف آن نمي‌شوند كه آثار به جا مانده از نبردهاي دليرانه در سه‌ راهي شهادت بستري مي‌شود از عرش خدا كه پيكرهاي بي‌جان و نيمه‌جان نيروهاي اسلام را در آغوش گرفته است تا آن كه در مرحله سوم اين مأموريت، شهيد خرازي و يارانش آماده نبرد مي‌شوند. سخن ماندگار خرازي در شب حمله، مرحله سوم عمليات را با شب عاشورا پيوند زد. شهید خرازي آن شب گفت: «امشب شب عاشوراست، نماينده امام از ما خواسته در طلائيه وارد عمل شويم. ما با تمام توان به دشمن خواهيم زد. هر كس مي‌تواند، بماند و هر كس نمي‌تواند، برود»

آن شب بچه‌ها عاشورايي جنگيدند. شهيد ميثمي درباره آن شب مي‌گفت: «كساني كه آن شب در طلائيه بودند اگر در كربلا هم بودند مي‌ماندند.»

آن شب بوي دود و خون و آتش با فرياد الله‌اكبر نيروهاي اسلام و عجز و ناله عراقي‌ها در هم آميخته بود. دشت طلائيه مانند آتش گداخته فوران مي‌زد. هيچ كس باور نمي‌كرد كسي بتواند در اين حجم آتش زنده بماند. عده‌اي از بچه‌ها در جزاير مجنون منتظر پيوستن نيروهاي كمكي بودند؛ سه راهي شهادت مي‌شود آسماني‌ترين نقطه زمين و عروج از خاك تا عرش خدا. در يك نبرد مردانه خط دشمن شكسته مي‌شود و دشمن ناجوانمردانه و با شقاوت تمام سلاح شيميايي به كار مي‌گيرد و صحنه عصر عاشورا در طلائيه تكرار مي‌شود. آنگاه كه بچه‌ها زير باران آتش از شكستن خط نااميد شده بودند و دشمن با هر سلاحي مقاومت مي‌كرد، پشت بي‌سيم صدايي فرياد زد: از آقا اباالفضل (ع) مدد بگيريد. يكباره فرياد «يا اباالفضل» در خط پيچيد و دشمن به زانو درآمد و علمدار اين عمليات (شهيد خرازي) در طلائيه دستش از تنش جدا شد.

 طلائيه محل شهادت سردار خيبر شهيد همت، برادران باكري و قطع شدن دست شهيد خرازي است و عملياتهاي مهم بدر و خيبر در آن واقع شد.

+ نوشته شده در  شنبه 1389/10/25ساعت 23:32  توسط بسیج دانشجویی  | 

بیانیه بسیج دانشجویی دانشگاه گیلان به مناسبت سالروز 9 دی

    بسم الله الرحمن الرحیم

السلام علی الحسین و علی الارواح التی حلت بفنائک علیک منی سلام الله ابدا ما بقیت و بقی الیل و النهار و لا جعله الله آخر العهد منی لزیارتکم.السلام علی الحسین و علی علی بن الحسین و علی اولاد الحسین و علی اصحاب الحسین (ع).

 

این چند خط از دردنامه ی مردم ایران را با فرازی از زیارت عاشورای مولای شهیدمان آغاز کرده ایم  زیرا تار و پود مسلمانان ایرانی شب و روز با جان زیارت عاشورا آمیخته و از آن نیرو ،شور و شعور گرفته  و در حساس ترین لحظات،یعنی قبل از شوریدن بر دشمنان خود آن را زمزمه کرده است.

در تعریف لغوی حماسه گفته اند که به معنای "شجاعت و دلاوری" است. اما "حماسی بودن" تنها یکی از ابعاد نهم دی ماه 88 بود.9 دی از نظر ما تجدید انقلاب اسلامی بهمن 57 و تجلی دست خداوندی بود که از آستین مردم متدین انقلابی بیرون آمد. ماه ها مدارا با کسانی که بالاترین ارزش های یک ملت را منکر شده بودند چون بغضی آتشین در گلوی ایران اسلامی مانده بود.مردمی که با چشم خود می دیدند که بالاترین حماسه ی تاریخ آن ها یعنی کشته شدن پاک ترین انسان در راه والاترین هدف از جانب عده ای خدانشناس به سخره گرفته شده است.بغض چند ماهه ی شان ترکید و فریاد پر شور و غرق در اشک و ماتم "یا حسین" شان چون تیغی تیز  طرح نامبارک "بی حسین"  شدن ایرانمان را که به دست منافقین و ضد انقلاب و تابعان مغرض آن ها کشیده شده بود را درید و پاره کرد.(الهم العنهم جمیعا)

روز عاشورا،در طول تاریخ ما روزی بوده و هست که کل ایرانیان چه شیعه و چه سنی و چه دیگر تابعان ادیان توحیدی به احترام مولایمان حسین (ع) زیر پرچم"یا ثار الله" ش جمع شده و می شوند،پس چگونه تاب بیاوریم در حالی که غیر شیعیان و رهبران سیاسی غیر شیعه در جهان "ماتم او را ماتم همه" می دانند،عده ای در قلب کشور عاشقان حسین به  حسین(ع) و فرزندان پاک و مظلومش امام خمینی(ره) و امام خامنه ای(حفظه الله)  و پیروان ستمدیده و مظلومشان اهانت و بی حرمتی می کنند.ننگ بر آن ها!و ننگ بر تمام این سال ها جهالت و بی ایمانیشان.

نهم دی ماه سال یکهزار و سیصد و هشتاد و هشت تنها یک روز نبود.خشم جمهوریت بر اشرافیت بود.خشم پابرهنگان ستم دیده ی دیندار تاریخ بر تمام بی دینان بی درد آن و روز روشن شدن چهره ی زشت و نامبارک برخی از مدعیان خط امام راحل بود که حتی صف خود را از تروریست های جنایتکار و منافقان کثیف و نامیمون جدا نکردند.روز دل های شکسته بود،دل هائی که نه چند ماه بلکه سال ها از رنج دین فروشی دین فروشان و ظلم ظالمان به ستوه آمده بودند.

روزی بود که در آن تمامی مجاهدان راستین انقلاب فریاد "وا حسینا" و "یا رهبرا" سر دادند.کسانی چون شکنجه شدگان و رنج دیدگان قبل از انقلاب که هنوز داغ زخم شکنجه بر بدن پیر و ضعیفشان حک شده،کسانی چون خانواده ی شهدا که هنوز در منزل خود چشم انتظار پیکر مفقود فرزند شهید خود مانده اند،کسانی چون خانواده و جانبازانی که از کمترین و مهم ترین حق حیاتی خود یعنی"تنفس" برای رویش این نهال سبز انقلاب گذشتند و رنج تنفس از پشت ماسک های اکسیژن و راه رفتن با صندلی چرخدار و خوابیدن همیشگی بر روی تخت بیمارستان ها را در غربت به جان مظلوم خود خریدند.

نهم دی ماه 88 روز به انزوا کشیده شدن و تیر نهائی جریان فتنه و متنبه شدن برخی از نخبگان کم بصیرت و بازگشت آن ها به آغوش ملت ایران بود.روزی که در آن و قبل و بعد از آن ایرانیان با جان و دل خود معنای "جذب حداکثری" رهبری را احساس کردند.آن ها که به آغوش ملت بازگشتند صف خود را از مغرضین جدا کرده و شعار "ما پشیمانیم" سر دادند.و آن ها که به آغوش ملت باز نگشتند مردود و منزوی شده و به زباله دان تاریخ سپرده شدند.

نهم دی ماه 88 به ما به عنوان جنبش دانشجوئی و نسل سوم انقلاب آموخت که معیار انقلابی بودن نه گذشته ی انقلابی بلکه دفاع انقلابی و انقلابی ماندن و "گوش به رهبر داشتن" است.روزی که نخبگان سیاسی جدید از دل گفتمان انقلاب رویش و نخبگان سیاسی مردود به عبرت گاه تاریخ تبعید شدند.

به عقیده ی ما اکنون زمان آن رسیده که بدنه ی دانشجوئی کشور دوباره خاطرات آن روزها را با ذره بین وسواس و دقت علمی مرور کند.اعترافاتی که عده ای خواستند با فرافکنی آن را ساختگی بنامند(در حالی که جرم مستند حتی نیاز به اعتراف ندارد!) اسناد مهمی است که به دانشجویان و آینده سازان ایران کمک خواهد نمود که اشتباهات آنان را در آینده و افق این کشور مرتکب نشوند و از تاریخ پر فراز و نشیب عبرت گرفته و بگیرند.ما از محققان و دانشجویان درخواست می کنیم تا همان طور که جمعی از اساتید برجسته ی دانشگاه گفته اند،مدیریت استراتژیک ،عبرت آموز،هوشیارانه و پدرانه ی رهبرمان را مورد برسی و تحقیق قرار داده و الگوی مدیریت جامعه ی پیچیده ی ایران را از آن استخراج کنند.رهبری که با صبر و دلسوزی پدرانه و در عین حال حکیمانه در عین توصیه به "جذب حداکثری" به قانون گرائی و "فصل الخطاب بودن قانون" تکیه و اصرار دارد و این برای ما دانشجویان یعنی شاه کلید توسعه و تعالی آینده ی کشورمان.

اکنون با توجه به تاکید مقام معظم رهبری به قانون گرائی و مطالبات قشر عدالت طلب و آرمان خواه دانشجوئی از دستگاه قضائی کشور و ریاست محترم آن تقاضا داریم همان طور که دادخواست کیفری و حقوقی متهمین و  عوامل اصلی فتنه 88 توسط دوستانمان در تهران آماده و تقدیم شد،در اسرع وقت به مطالبه جنبش دانشجوئی و ملت ایران مبنی بر محاکمه ی عاملان فتنه و کشته شدن جمعی از هموطناننمان در حوادث سال 88 و احقاق حقوق پایمال شده ی مردم شریف و ستمدیده ی ایران که توسط دیکتاتوری اقلیت قانون شکن و مستبد پایمال گشت ،رسیدگی کرده و از مجرای قانونی که برای ما مقدس ترین جایگاه در جمهوری اسلامی جهت پیگیری مطالباتمان است،رسیدگی فرمائید.

و السلام علیکم و علی عبادالله الصالحین.

                                                  

+ نوشته شده در  جمعه 1389/10/10ساعت 11:35  توسط بسیج دانشجویی  | 

اسلامی کردن دانشگاه ها یا سکولاریسم دانشگاهی

یکی از مسائلی که باعث ایجاد تعمق بین نخبگان فکری در جامعه ایران شده است بحث از اسلامی کردن علوم انسانی در دانشگاهها است .حال ما در این مقاله می خواهیم بررسی کنیم که اسلامی کردن دانشگاهها به چه معناست؟

آیا اکنون دانشگاهها ی ما توانسته اند تا آموزه های اسلامی را در خود جای دهند؟

آیا صرف جداکردن دختر و پسر یا اجباری کردن گذاشتن چادر نشان از اسلامی کردن دانشگاههاست؟

آیا اسلام می تواند زمینه ترقی و پیشرفت دانشجویان را با وجود عناصر گمراه کننده مدرنیته از جمله اومانیسم (Humanism) "که انسان را مالک همه چیز می داند و این اجازه را به انسان می دهد تا هر آنچه را که می اندیشد عمل کند چرا که معتقد است انسان قادر به انجام هر کاری است" فراهم کند؟

آنچه که فکر برخی از اساتید و روشنفکران ما را به خود جلب کرده است تا سعی کنند اسلام را از  دانشگاهها دور کنند سکولار شدن یا سکولاریسم است. سکولاریسمی که یکی از دستاوردهای جرج یاکوب هالی یاک است بطوریکه معتقد است فرد باید در زندگی عمومی و دولت  در سیاست خود دین و آخرت را کنار بگذارد و به دنیا و تعلقات دنیوی دل ببندد این در حالی است که غرب از دین تعریف درستی نمی کند و با یک ذهنیت منفی و نادرستی به آن می نگرد چراکه سکولاریسم ریشه در رنسانس دارد و آنها دین را در کلیسا می بینند همان کلیسایی که اجازه فکر کردن و پیشرفت را از انسان گرفته بود،همان کلیسایی که با خشک مغزی خود انسان را محدود می کند و آزادی را از او سلب می کند ، همان کلیسایی که حق دخالت را در زندگی خصوصی مردم در خود می دید. اما با وجود اینها اسلام یک دین کاملی می باشد و نسبت به علم تاکید فراوانی می کند تا جایی که علم را همانند نور قرار داده و برای علم عزت و شرف اصیل قائل است اما غرب امروزه برای کنار گذاشتن دین و اجرای تفکرات فلسفی خود از راه فرهنگی و دانشگاهی وارد عمل شده چرا که با اختصاص بودجه های زیادی بر روی افکار مردم و به خصوص دانشجویان بی تجربه کار می کنند تا بتوانند یک تفکراگزیستانسیالیسمی(Existentialism) غیر دینی و سکولاریسمی را در ذهن مردم و دانشجویان رواج دهند.

برای جدایی دین از سیاست باید دین را از دانشگاه جدا کنیم اگر بخواهیم دین را از سیاست جدا کنیم باید ببینیم که سیاست در کجاست؟ حوزه سیاست بسیار گسترده است اما آنچه که مشخص است ریشه در علوم انسانی دارد و علوم انسانی نیز امروز در ایران حدود دو میلیون دانشجو را در خود می بیند با این وجود بیشتر دانشجویان دانشگاهها ی ما را دانشجویان علوم انسانی تشکیل می دهند لذا این انتقاد وجود دارد که اگر از اساتید متدین و کتاب های اسلامی خوبی بهره مند نیستیم تا بتوانند دانشجویان را در راستای حفظ انقلاب و آموزه های اسلامی تربیت کنند چرا این همه دانشجوی علوم انسانی جذب می کنید؟ این انتقاد را بر چه کسی باید زد ، وزیر علوم یا وزیر فرهنگ و ارشاد یا شورای عالی انقلاب فرهنگی یا خود رییس جمهور آنچه که مشخص است از بعد از انقلاب امام (ره) بر اسلامی شدن دانشگاهها تاکید داشتند و اکنون رهبر معظم له نیز براین امر تاکید فراوان دارند . چرا از این امر مهم با سهل انگاری رد می شویم؟

ما وقتی می بینیم که امام (ره) متوجه مشکلات درون دانشگاهها می شوند دستور می دهند تا دانشگاهها را اصلاح کنند واز همه مهمتر دستور انقلاب فرهنگی و تشکیل شورای عالی انقلاب فرهنگی را می دهند اما اکنون که بیش از 30 سال از آن دوران می گذرد آنچه که در دانشگاهها رخ می دهد ترویج تمدن ، تفکر و اندیشه های فلسفی غرب است به طوریکه عمده اساتید دانشگاههای ما با بی تعلقی نسبت به انقلاب و آرمانهای امام تحت تاثیر اندیشه های لیبرال_دموکراسی غرب قرار گرفته و تا توانسته اند آن را در گوش دانشجویان زمزمه کرده اند اما این در حالی است که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران تمام متفکران غربی تصور می کردند که این انقلاب هم مانند سایر کشورها با گرایش به لیبرال دموکرات و یا سوسیالیستی یا کمونیستی به کار خود ادامه دهد اما آنچه که مشخص شد از بین رفتن و کسادی همه ایسم های رایج در جهان و استقرار حکومتی بر پایه ی اسلام و مردم که توانست با رهبری قوی در مقابل کشورهای خودکامه و استعمارگر بایستد و نظر کشورهای جهان سومی که در زیر استعمار آن کشورها بودند را به خود جلب کند.این امر خود پیامی از تحول و چشم انداز انقلاب است یعنی اینکه ما برای پرورش نخبگان و مدیران آینده ی انقلاب باید دانشگاهی بر پایه ارزش ها و باورهای اسلامی داشته باشیم و این امر مستلزم آن است که دانش دانشگاه ما اسلامی شود دانش دانشگاه ما زمانی اسلامی می شود که کتب ما اسلامی باشد کتب درسی زمانی اسلامی خواهد شد که علم اسلامی داشته باشیم چون علوم باید اسلامی باشد یعنی مشکل اصلی ما کمبود استخراج مبانی علوم اسلامی است که این مستلزم مطالعه و تحقیق و پژوهش در علوم اسلامی است نه علوم غربی هرچند تفاسیر و احادیث متعددی از قران و ائمه وجود دارد اما خیلی کم روی اینها کار شده تا آنها را وارد علوم انسانی کنند چرا که حاکمان اسلامی بعد از امام حسن (ع) تا قبل از انقلاب اسلامی ایران این اجازه را به محققین و روشنفکران نمی دادند تا در زمینه ی علوم انسانی تحقیق و پژوهش کنند این امر موجب این شده تا ما با کمبود علوم اسلامی مواجه باشیم.

ما باید این علوم را وارد دانشگاهها کنیم نه اینکه فقط بخواهیم اقداماتی از قبیل جدایی دختران و پسران و الزامی کردن گذاشتن چادر بر سر دختران و عدم پوشیدن آستین کوتاه برای پسران این اسلامی شدن دانشگاهها نیست بلکه برای اسلامی کردن دانشگاهها باید دروس دانشگاهها را اسلامی کرد و اندیشه ی دانشجویان را اسلامی کرد یا زمینه فکریشان را فراهم کنیم تا دیگر احتیاج به جدایی دختران و پسران نباشد.

و این نشان می دهد که اسلامی شدن می تواند باعث پیشرفت و ترقی و خودباوری شود واین مستلزم آن است که ما بتوانیم آنرا در دانشگاهها رواج دهیم و نگذاریم تا اندیشه غرب با استفاده از تفکرات و اندیشه های گمراه کننده اش در کتاب های درسی و دانشگاهی ما نفوذ کند که این امر موجب گمراهی دانشجویان و نخبگان ما می شود و به همین خاطر دیگر نباید توقع تربیت یافتن مدیران متدینی را داشته باشیم.

در پایان با سخنی از امام خمینی (ره) در پیام فرهنگی خود در رابطه با نحوه تدوین علوم انسانی در دانشگاهها به پایان می رسانم ایشان فرمودند:«آنکه اسلام می خواهد ، تمام علوم، چه علوم طبیعی و چه علوم غیر طبیعی باشد ،آنکه از آن ،اسلام می خواهد، آن مقصدی که اسلام دارد، این است که تمام اینها مهار شود به علوم الهی و برگشت به توحید بکند» 

  نویسنده:مهدی محمدی راد

+ نوشته شده در  جمعه 1389/10/10ساعت 11:13  توسط بسیج دانشجویی  | 

مطالب قدیمی‌تر